VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolání ředitele nemocnice vyvolalo odpor lékařů i sester

Pardubice - Důvody pro odchod Jana Feřteka jsou podle doktorů „cíleně vykonstruované“.

4.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V Pardubické krajské nemocnici (PKN) to vře. Důvod je známý – nedávné odvolání Jana Feřteka z funkce ředitele nemocnice i z jejího představenstva.
Zaměstnanci pardubické nemocnice jsou přesvědčeni, že odvolání Jana Feřteka je zástupným problémem, který má odvést pozornost od skutečnosti, že v Pardubickém kraji není vypracován „racionální systém zdravotní péče, který by zabezpečil dostatečnou zdravotní péči všem potřebným pacientům.“
Uvádějí to v prohlášení, které obdržela redakce Deníku a jehož plné znění jsme již ve čtvrtek uveřejnili www.pardubicky.denik.cz/prohlaseni.

„Důvody odvolání Jana Feřteka jsou cíleně vykonstruované,“ tvrdí se v dopise, který podepsalo 68 vedoucích zdravotnických pracovníků – primářů, jejich zástupců a vrchních sester jednotlivých oddělení PKN. Připojilo se k nim i 25 zaměstnanců ředitelství a technických oddělení.
Celkem 18 vedoucích zdravotnických pracovníků je mimo nemocnici na dovolené a nemohli se vyjádřit.

„Bilanční rozvaha nemocnice jakožto akciové společnosti byla v roce 2007 krajem, jako jediným akcionářem, schválena a následně dodržena se zlepšením tří milionů korun. Hospodaření společnosti v roce 2007 bylo auditorem schváleno bez výhrad. Jediný akcionář rovněž schválil rozvojovou strategii akciové společnosti a bilanční rozvahu hospodaření pro rok 2008, která je průběžně plněna,“ prohlašují doktoři.
Kritice podrobují i jeden z hlavních argumentů, kvůli kterým byl Feřtek odvolán – odchody lékařů.

„Na ty byl odbor zdravotnictví krajského úřadu opakovaně upozorňován včetně radního odpovědného za zdravotnictví Josefa Janečka. Na tuto vzniklou situaci pan radní nereflektoval potřebnými opatřeními. Stejně bylo opakovaně poukazováno na nepříznivou situaci v oblasti zdravotních a dětských sester,“ pokračují lékaři a zmiňují i další problém.

„Jan Feřtek vždy hájil zájmy pardubické nemocnice a jejích pacientů, kteří se zde léčili. Jediný akcionář PKN, Pardubický kraj, přes proklamaci, že pardubická nemocnice je nemocnicí cílovou pro celý kraj, nic neudělal pro to, aby nemocnici pomohl. Tím je myšleno třeba nerovnoměrné rozdělení financí k takzvanému oddlužení nemocnic, opakované tvrzení Josefa Janečka, že v pardubické nemocnici se léčí přibližně 1 až 2 procenta pacientů ze zbývajících ,okresů’, které není pravdivé. Některá oddělení poskytují péči až 20 či 30 procentům pacientů z mimopardubických okresů,“ říkají pardubičtí primáři.

Proti jsou i odbory

O tom, že Feřtekovo odvolání bylo tendenční, jsou přesvědčeni i zástupci Profesní odborové unie zdravotních pracovníků a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Pardubické krajské nemocnice, zastupující na pět set zaměstnanců.

„Pardubická nemocnice se za dobu vedení Jana Feřteka významně změnila a s jeho odvoláním rozhodně nesouhlasíme,“ sdělují ve svém dopise zaslaném do naší redakce.

Autor:

Místo události:
4.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Ilustrační foto

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Pardubický kraj – Srážka dvou aut na obchvatu Holic. Tři posádky záchranné služby, dva potlučení řidiči, jeden téměř přejetý záchranář. Situace, která bohužel není nijak neobvyklá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení