VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor na pálení ohňů

PARDUBICKO - Teplý dubnový měsíc ukazuje, že každoroční varování hasičů si naši spoluobčané neberou ksrdci. Hasiči Pardubického kraje zaznamenávají nárůst požárů lesů a porostů, ale i kontejnerů a odpadkových košů. Společným jmenovatelem u těchto požárů je ve většině případů nedbalost občanů. Jen za měsíc duben likvidovali hasiči 57 požárů vpřírodním prostředí.

26.4.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

 

Chceme opět upozornit na základní povinnosti fyzických osob, kde má každý občan povinnost počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požárů při manipulaci sotevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení. Snad neustále největší podíl příčin vzniku požárů je od kouření, kde i odhozená zápalka nebo nedopalek cigarety (např. zjedoucího automobilu) je dostatečným zdrojem pro zapálení suché trávy nebo hrabanky vlese, ale jde i o dodržování podmínek vztahujících se kpožární bezpečnosti činností (například nařízení Pardubického kraje ze27. července 2006, kterým se stanovují podmínky kzabezpečení požární ochrany vdobě zvýšeného nebezpečí vzniku požáru).

 

Dalšími významnými příčinami jsou vypalování trávy, pálení odpadu rostlinného charakteru a zapalování ohňů v přírodě. Vypalování porostu je zakázáno zákonem o požární ochraně.

Pálení odpadu a zapalování ohňů v přírodě je v době zvýšeného sucha rizikovou aktivitou a lze je provádět pouze tam, kde nemůže dojít ke vzniku a šíření požáru. Za opatření zamezující vzniku a šíření požáru je odpovědná fyzická nebo právnická osoba, která pálení provádí. Právnická osoba je navíc povinna ohlásit pálení včetně stanovených opatření Hasičskému záchrannému sboru kraje.

Pokud fyzická osoba v souvislosti s pálením odpadu nebo zakládáním ohňů v přírodě způsobí požár, dopouští se přestupku, za který lze uložit pokutu do výše 25 tisíc korun, a to tehdy, pokud požárem nezpůsobí následek, který má povahu trestného činu…

 

Hlavní zásady při rozdělávání ohně:
- před rozděláním ohně je třeba posoudit aktuální povětrnostní situaci (doba od posledních větších dešťových srážek, směr a sílu větru),
- místo pro rozdělávání ohně musí být izolováno od hořlavých látek a vzdálené minimálně 50 m od okraje lesních pozemků,
- zakazuje se rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě či rákosí a ponechat ho bez dozoru,
- při náhlém zhoršení počasí, zejména silném větru, je nutné pálení ihned přerušit a oheň uhasit,
- po celou dobu pálení vatry zajistit dozor dospělé osoby, která v případě potřeby zasáhne a oheň uhasí (zajistit vhodné hasební prostředky),
- ohniště lze opustit až po jeho úplném vyhasnutí, po jeho zalití vodou nebo zasypání zeminou.
Nebezpečí zapalování ohňů v přírodě je zvláště vysoké v období filipojakubské noci.
Vsouvislosti svarováním Českého hydrometeorologického ústavu hasiči Pardubického kraje nedoporučují sblížícím se svátkem čarodějnic zapalovat jakékoliv ohně vpřírodním prostředí.

26.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pardubičtí dlouháni si odvezli ze Sibiu domů bod k dobru

U kulatých stolů se řešili cizinci, byrokracie i doprava.
3

U kulatých stolů se řešili cizinci, byrokracie i doprava

Konkurenci v pardubické obraně zvýší Jiří Hunkes

Pardubice - Hokejové Pardubice hlásí v tomto týdnu již druhou posilu do obrany. Zatím na měsíční hostování přichází do Dynama Jiří Hunkes, který naposledy působil v Německu. Společně s Tomášem Mojžíšem by již měl zasáhnout do pátečního utkání Pardubic proti Dukle Jihlava. 

Chtěla být doktorkou, teď je finalistkou Miss

Pardubice – Devatenáctiletá Tereza Jedličková se probojovala do finále České Miss, kde se s dalšími jedenácti soupeřkami utká o titul již 23. září. Dívka, která v dětství chtěla být doktorkou, nyní studuje Střední odbornou školu EDUCA v Pardubicích a mezi její koníčky patří aerobik, běh a lyžování. S modelingem se ale setkala už jako malá.

Ještě větší zabiják než volání za jízdy, je psaní zpráv

Pardubice – Přejíždět za jízdy očima ze silnice před vozidlem k zářící obrazovce mobilu vzdálené jen pár centimetrů nutíte své oči k výkonu, který nemusí skončit dobře. Než zvednutý zrak od telefonu stihne pojmout dění před autem, chvíli i pár metrů to trvá.

Malá kopaná: Laguna se poměřila s Evropou

Pardubice – Tak někde uprostřed… S nadsázkou se dá říct, že na to jsou zvyklí. Na závěrečném turnaji Ligy mistrů vysvětlovali protivníkům, že jsou ze země, která leží uprostřed Evropy. Ti, co chtěli vědět, kde se nacházejí Pardubice, se od nich dozvěděli, že uprostřed České republiky. No a aby toho nebylo málo, obsadil FC Laguna ve městečku Terme Čatež místo uprostřed šestasedmdesáti týmů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení