VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okolo Parama se bude stavět, hrozí nález pum

Pardubice - Hned čtyři stavby jsou naplánovány na příští dva roky, nejbližší z nich je projekt drenáže

1.12.2011
SDÍLEJ:

Nad hořícími Pardubicemi přelétá B-24 Liberator patřící k 55. wingu těžkých bombardérů 15. letecké armády USA. Snímek pořídil člen posádky druhého bombardéru. Foto: archiv Východočeského muzea Pardubice

V okolí pardubického Parama vyrostou v následujících dvou letech hned čtyři nové stavby. V nejbližším termínu, únoru 2012, to bude projekt drenáží. Provádět ji bude samo Paramo a stavba bude financována ministerstvem životního prostředí v souvislosti s odstraňováním ekologických zátěží. Náklady jsou odhadovány na padesát milionů korun.

Město možná čeká i evakuace obyvatel

„Projekt drenáží bude realizován směrem z areálu. Drenáž bude prováděna, aby se zabránilo prosakování nafty a topných olejů do okolí,” uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

V místech, kde jsou stavby plánovány, se však mohou nacházet nevybuchlé pumy, jejich počet je odhadován na sto třicet. Mohly zde zůstat po spojeneckých náletech za druhé světové války. Před každou ze staveb, včetně drenáže, tak bude potřeba provést pyrotechnický průzkum.

„V případě nálezu musí být město připraveno k uskutečnění evakuace. Při nálezu pumy se na místo dostaví pyrotechnik, který celou situaci vyhodnotí a vyhlásí, co je nutné podniknout,” řekla primátorka Fraňková.

Magistrát spolu s bezpečnostními složkami má v tuto chvíli za úkol vytvořit plán, který by zabezpečil evakuaci v případě nálezu. Ta by měla být provedena v rozmezí mezi 600 a 1100 metry od místa nálezu. Důležité je zmapovat celou oblast, kolik tam žije obyvatel, kde se nacházejí mateřské a základní školy a podobně.

„K evakuaci dojít nemusí, ale může k ní také dojít třeba i několikrát. Proto musíme vyřešit, jak budeme svážet obyvatele, zajistit autobusy a také místo, kam je umístíme,” vysvětlila Fraňková.

Odpálení může být 
i na místě

V případě evakuace musí být zabezpečena také cesta, kterou by byla puma odvážena na místo zneškodnění. „Možné odpálení by se mohlo uskutečnit nedaleko Starého Mateřova. Ovšem může k němu dojít také přímo na místě,” konstatovala primátorka.

Pyrotechnický průzkum bude nutný u všech čtyř staveb, které jsou v okolí Parama v blízké budoucnosti naplánovány. Vedle drenáže je to také stavba křižovatky U Trojice, stavba budovy České pošty a samo Paramo plánuje stavbu nové linky.

V souvislosti s plánovanou stavbou křižovatky byl již proveden předběžný průzkum, který lokalizoval možná místa nálezů. Mohou se zde nacházet jak nevybuchlé pumy, tak pouze střepiny a podobně.

Monika Suchá

1.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení