VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okřídlení predátoři chrání letadla nad Pardubicemi

Pardubice – Nejen na pardubickém letišti mohou ptáci způsobit velké škody, které mohou jít až do desítek milionů.

18.7.2010
SDÍLEJ:

Orel skalní Foto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Jestřáb, ale i třeba orel pomáhají v Pardubicích střetům ptáků s letadly zabránit. „Na území republiky je ročně doloženo 100 až 120 střetů s ptáky,“ říká Gallat.

Dravce začala na letištích používat armáda na počátku 80. let a postupně opatření přijala i civilní letiště. „V Česku asi před dvěma lety letadlo nasálo dravce přímo do motoru, což ho úplně zlikvidovalo. Škoda byla obrovská,“ popisuje ornitolog.

Ptáci poznají i auto

Letiště v Pardubicích například vyhledává početná hejna havranů. Inteligentní ptáci brzy poznají, že automobilu ornitologů je potřeba se vyhnout. Dravec vylétá za vysoké rychlosti z okénka vozu a loví. „Po krátkém čase nové hejno pozná naše auto a skoro bychom ani nemuseli nasazovat dravce.

Nesmíme ale polevit, jinak se havrani zase začnou přibližovat k letišti,“ říká ornitolog. Ostatní ptáci už tak inteligentní nejsou, v Pardubicích se vyskytují například vlaštovky nebo jiřičky, při žních holubi. Ornitologové ptáky plaší pomocí pyrotechniky, z travnatých ploch je vyhání pes. „Pyrotechnika je rychlá a účinná, ale krátkodobá. Ptáci si na ni rychle zvykají. Když jsme dělali vyhodnocování, není metoda, která by výrazně vynikala. Všechny se musí vhodně kombinovat,“ tvrdí Gallat.


Úlohou ornitologů není jen plašit a lovit ptáky. Musí mít přehled, jaká populace se v okolí vyskytuje. Odborníci rovněž musí sledovat, jestli svou činností nevhodně nezasahují do ptačí populace. Jejich akční rádius nekončí jen oplocením letiště. Sledují pětikilometrové pásmo v okolí a vlastně i celou mapu ČR.

Práce na celý den

„Naše práce začíná v sedm a končí s provozem letiště ve 22 hodin. Upozorňujeme dispečink, kde je koncentrace ptactva. Situaci si vyhodnotí letiště a například nedoporučí pilotům nízké lety.“

(čtk, saf)

18.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Spánková porucha může dost vyděsit. Podobá se i smrti

Pardubice - „Lidstvo před sto lety spalo v průměru o hodinu a půl více než dnes," říká pardubický neurolog a somnolog Richard Plný.

Heydrichiáda v ulicích města? Jen jako

Pardubice /FOTO/ - Pardubice se v sobotu vrátily do roku 1942. V ulicích rachotily německé motorky a zněly skotské dudy.

Na den ředitelem strážníků nebo také letiště

Pardubice - Dětský a Studentský parlament v Pardubicích tak trochu převzal vedení.

Oheň (bez)naděje putuje z Ležáků až do Polska

Pardubice – Památku dětí z Ležáků a Lidic a osud Jiřího Potůčka uctil sedmý ročník projektu Oheň (bez)naděje, pořádaný Československou obcí legionářskou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies