VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opatovice už rýsují nový „obchvat obchvatu“

Opatovice nad Labem – Zdejší radnice vymyslela nový způsob, jak dostat tranzitní dopravu ven z obce. Tu ucpaly nově budované čtyřproudovky, kterými je sevřená.

21.8.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Passé je totiž navrhovaný „obchvat obchvatu", kdy by stará a nyní zaslepená stará státovka z Hradce do Pardubic byla prodloužena přes zdejší autobazar a zahrádkářskou kolonii k malému kruhovému objezdu na jižním okraji vesnice. Podle starosty Pavla Kohouta tuto variantu zamítli majitelé pozemků.

Starosta proto nyní přišel s náhradním řešením: Stará státovka by se ven z obce protáhla druhou stranu nové čtyřproudovky. Vedla by pod nově vybudovaným inundačním mostem a poté by se napojila na obslužnou komunikaci u marketu Siko. Řidiči by tak vyjeli na velkém kruhovém objezdu na budované třípatrové křižovatce, odkud by už přímo pokračovali na Pardubice, Prahu i dalšími směry.

„Propojka mezi bývalou státovkou u benzinové stanice a komunikací u Sika by mohla být odhadem zhruba 400 metrů dlouhá, z větší části by vedla po bývalém fotbalovém hřišti. Náklady odhaduji na čtyři až pět milionů. S touto změnou už počítáme v územním plánu. Druhého srpna mám v této věci jednání s ministerstvem dopravy," řekl starosta Opatovic Pavel Kohout.

Problém zde prý není ani s pozemky: Patří buď obci nebo státnímu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Ke svému plánu ovšem Kohout dodal jednu podstatnou věc: Neví, kdo by stavbu silnice zaplatil, „v žádném případě ale ne my". Jeho zamítavé stanovisko je však logické, silnice nebude sloužit ani tak místním řidičům jako především právě tranzitujícím z jižního předměstí Hradce a z Vysoké na Pardubice a Prahu. Pravděpodobným investorem by tak byl nejspíš Pardubický kraj jako vlastník silnic II. a III. tříd, možná však s velkým přispěním státního ŘSD.

Právě to totiž podle Kohouta i řady dalších kritiků nové čtyřproudovky, která nahradila bývalou státovku mezi Hradcem a Pardubicemi, nese za současnou tristní dopravní situaci v Opatovicích velký díl viny. Vesnice je sevřena nově budovanými dálnicemi, ale při jejich projektování se zapomnělo na vyřešení souvisejícího dopravního napojení. Výsledkem je, že Opatovicemi projíždí kvůli nedostatku nájezdů na novou hradubickou dvakrát více aut než dřív.

Dopravní situace v okolí Opatovic nad Labem.„Od okamžiku, kdy byl čtyřpruh do Hradce otevřen, narostl provoz v obci na dvojnásobek. Z původních sedmi na 14 tisíc aut denně," zlobí se starosta Kohout. Povolal kvůli tomu dokonce do obce hygieniky na měření hluku.
„Obchvat měl Opatovicím ulehčit, ale paradoxně jim to uškodilo," přisvědčil náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Přes Opatovice totiž začali ve velkém jezdit řidiči mířící z jižního na západní předměstí ucpaného Hradce. To dříve nebylo tak výhodné, protože nahnaný čas ztratili v kolonách při křížení bývalé „hradubické" státovky u opatovické benzinky. Ta se však poté stala slepou silnicí.

Tuto kritiku ale ŘSD odmítá. Opatovicím prý navrhovalo, že starou státovku propojí přes autobazar s malým kruhovým objezdem na jižním okraji Opatovic za státní peníze. Kohout to ale prý odmítl.
„Na výstavbu této spojnice byla i studie, ale po projednání s obcí jsme od výstavby ustoupili. Radnice silnici kvůli svému územnímu plánu nechtěla," řekla Hana Jarolímová z pardubického ŘSD.

Kohout se bránil, že se proti postavili zahrádkáři, přes které by silnice vedla, a že v případě vedlejší silnice nelze uplatnit ani zákon o veřejném zájmu. Problémem byly také nízké výkupní ceny pozemků kolem 30 korun za metr. Ty však budou od září několikanásobně navýšeny.

Spor o zákaz odbočení se vleče dál
Krajský soud sice rozhodl o zrušení dopravní značky umístěné na příjezdu do Opatovic od Vysoké zakazující odbočení vlevo, spor tím však nekončí. Pardubický magistrát totiž proti verdiktu pravděpodobně podá kasační stížnost a opatovická radnice, jež ceduli navzdory nadávkám řidičů i stížnostem okolních obcí a hradeckého magistrátu prosadila, se k ní určitě připojí.
„Počkám si, až mně přijde odůvodnění rozsudku, ale nejspíš to tak dopadne. Pokud totiž soud zamítl tento zákaz odbočení, měl by se vypořádat rovněž s tím, že navazující silnice je slepá, měla by tam tedy přijít odpovídající informativní dopravní značka," uvedl starosta Opatovic Pavel Kohout.
Řidiči zákaz kvůli nucené pětikilometrové zajížďce k hradeckému Makru a po stejné cestě zpět nerespektovali a cedule dokonce od loňska několikrát zmizela. Jezdí pak přes benzinku, silnice je totiž v tomto úseku jednosměrná. „Benzinka tím trpí, mohla by tam dát klidně závoru a za průjezd vybírat mýto," poznamenal Kohout. ⋌(kim)

Autor: Kamil Dubský

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení