VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opatovičtí dobrovolní hasiči už konečně mají cisternu!

Opatovice nad Labem – Přepište dějiny, opatovičtí hasiči mají cisternu!

25.4.2010 1
SDÍLEJ:

Opatovičtí dobrovolní hasiči už konečně mají novou cisternu, kterou získali ještě před 130. výročím založení sboru.Foto: Radek Šejvl

Ať mi hokejový komentátor Robert Záruba odpustí parafrázi své slavné věty, ale pro sbor, který příští rok oslaví 130 let od svého vzniku, je to vpravdě historická událost.

Počátek problémů

Počátek problémů s hasičskou technikou se datuje zhruba do první čtvrtiny minulého století. Když v roce 1937 zakoupil sbor motorovou stříkačku firmy Smejkal, postavili pro ni naši předchůdci za 36 tisíc korun novou budovu hasičské zbrojnice.

Od té doby se mnoho změnilo. Přicházeli a odcházeli lidé, modernizovala se technika. V osmdesátých letech minulého století jsme dostali dopravní automobil Avia, který sboru slouží dodnes. Co ale zůstávalo beze změny, to byla hasičská zbrojnice. Nízká budova mezi obecním úřadem a starou školou se dvěma stáními, kam se sotva vešla zmíněná Avia. Usnesení z výročních schůzí hasičů z této doby se přímo hemží deklaracemi nutnosti urychleně vyřešit problematiku požární zbrojnice, realita však byla jiná.

A tak v době, kdy se sborům cisterny přidělovaly, jsme vždycky byli přeskočeni, protože bychom ji vlastně ani neměli kam dát.
V roce 2002 jsme se konečně přestěhovali do „nových“ prostor a začali se po nějaké té cisterně poohlížet. Příležitost se naskytla, když se opatovická elektrárna zbavovala vysloužilé CAS 25 Š 706. Obec cisternu zakoupila za 40 tisíc korun. Ukázalo se však, že provozní náklady na tohoto „veterána“ byly neúměrně vysoké. Vše ostatní už je jen opakování jednou konstatovaného. Jednotka největší obce v kraji byla od roku 2008 opět bez cisterny.

Několik variant

Možných řešení bylo několik. Všechny znamenaly pro obec minimálně tří až čtyřmilionovou investici. Že tuto sumu obec v době rekonstrukce základní školy nemá, netřeba zdůrazňovat. Proto nezbylo, než jednat s představiteli kraje, Hasičského záchranného sboru (HZS) a dalších složek o alternativních možnostech. Nevyhnuli jsme se ani medializaci celé kauzy.

Po více než rok a půl trvajících jednáních se nakonec podařilo dohodnout s HZS převod cisterny z jeho majetku na obec. Opatovičtí hasiči během této doby přesvědčili představitele HZS, že si zaslouží, aby odpovídající automobil přidělili právě jim.

Chystají premiéru

Před 130. výročím založení SDH Opatovice nad Labem jsme tak získali moderní cisternový automobil vynikajících parametrů umožňující dopravu požárního družstva s výbavou k zásahu. K dispozici má 2500 litrů vody s možností vysokotlakého hašení, které výrazně šetří jak vodu, tak hašený majetek.

Osobně se mohou všichni občané přesvědčit při pálení čarodějnic, které budeme tradičně zajišťovat.

Ivo Novák, velitel jednotky SDH Opatovice n. L.

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení