Sociální demokraté v Pardubicích s nelibostí přijali zprávu, že projekt pěší zóny na třídě Míru zřejmě vypadne z balíku žádostí o získání evropských peněz. Podle opozice by tak město promarnilo šanci vybudovat pěší zónu za relativně malé prostředky. Na včerejší tiskové konferenci dokonce ČSSD prohlásila, že příští měsíc zahájí mezi lidmi alespoň symbolickou sbírku na podporu proměny třídy Míru.

Na tiskovou konferenci se dostavili jak představitelé pardubické ČSSD, tak architekti, kteří na projektu pracují či jej podporují. Nechyběl ani náměstek primátora Alexandr Krejčíř. Podle Jana Tichého (ČSSD), který se v loňském roce angažoval v petici na podporu pěší zóny a pod níž se podepsalo přes 17 tisíc lidí, reálně hrozí, že třída Míru se brzy změní v mrtvý nevzhledný bulvár s hernami a laciným zbožím. Na podzim totiž bude otevřen na Masarykově náměstí Palác Pardubice. A tento obchodní komplex a další v Obchodním centru Grand by mohl vést k zániku kvalitnější nabídky na této centrální třídě. Podle Tichého přitom platí usnesení zastupitelů, podle nichž má pěší zóna vzniknout, a to bez městské dopravy. Viní přitom vedení města, že jen ztrácí čas. A nyní i peníze.

Upravují seznam

Město v současnosti připravuje Integrovaný plán rozvoje města, v němž byla rekonstrukce třídy Míru na pěší zónu zařazena a zastupitelé předběžný seznam odsouhlasili. Řídící výbor ale nyní navrhuje, aby z něj byl projekt třídy Míru vyjmut. Důvodem podle Krejčíře je, že možné komplikace a odpor některých vlastníků nemovitostí na třídě Míru by mohly ohrozit celý plán. „To ale neznamená, že pokud bude projekt třídy Míru vyřazen, že se pěší zóna nebude realizovat,“ vysvětloval Alexandr Krejčíř. „Riziko je takové, že by to bylo lepší udělat z jiných zdrojů. Vlastních nebo úvěrových.“ Pokud by integrovaný plán uspěl, může i bez třídy Míru město získat až přes čtyři sta milionů korun z prostředků EU. Město předloží definitivní integrovaný plán do konce září.

Třídu Míru jako pěší zónu má radnice „na papíře“ již několik let. V roce 2004 vyhrál soutěž projekt třídy Míru brněnského architekta Jaromíra Waltera, který byl včerejšímu setkání přítomen. „Máme pocit, že po čtyřech letech se věc hnula hrozně málo dopředu a že u zastupitelů není reálná snaha,“ nechal se slyšet architekt.

Příští týden hodlá pardubická sociální demokracie zahájit akci, která má občanům ukázat, o co díky špatnému rozhodování radnice přicházejí. V centru se tak opět objeví tabule s vyobrazeními uvažované pěší zóny, o něco později k nim přibude i kasička, kam mohou lidé na třídu Míru přispět. Jak s vybranými penězi organizátoři akce naloží, ještě není jasné. „Máme dvě možnosti. Buď peníze předáme radnici nebo věnujeme na charitu. Lidé o tom budou dopředu vědět,“ říká Jan Tichý. Druhý případ by podle něj nastal, pokud by skutečně s přípravou pěší zóny nic nepohnulo a byla by stále v nedohlednu.