VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ornitologové prosí veřejnost o pomoc při mapování výskytu ptáků

Pardubice - Před deseti lety žilo na území Pardubic 158 druhů ptáků. Situace ve městě se ale hodně změnila. Jaký dopad to mělo na opeřence? To ukáže právě probíhající průzkum.

24.6.2016
SDÍLEJ:

Mládě Kalouse ušatého v Černé za BoryFoto: Městská policie Pardubice

Ornitologové žádají o spolupráci všechny Pardubáky. Pomozte jim prozkoumat území města a staňte se tak spoluautory publikace o pardubických ptácích.

Ornitologové sledují celé území Pardubic a co nejpodrobněji zaznamenávají všechny zjištěné druhy ptáků a jejich početnost.

„Některé druhy jsou však obtížně zjistitelné. Například sovy se svou noční aktivitou snadno unikají pozornosti. Vlaštovky hnízdí často v soukromých objektech uzavřených pro veřejnost. A tady je velký prostor pro každého všímavého Pardubáka," řekla

Světlana Vránová z východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Odborníci mají zájem o hlášení pravidelného výskytu či přímo hnízdění kalouse ušatého a dalších sov, poštolky, vlaštovky a rorýse. Sdělit jim ale můžete i jakákoliv další zajímavá pozorování ptáků na území Pardubic.

„Zprávy můžete posílat na e-mail vcpcso@centrum.cz, eventuálně hlásit v přírodovědném oddělení pardubického muzea," uvedla Světlana Vránová.

Aby ornitologové mohli údaje použít, musí zpráva obsahovat tyto informace: druh pozorovaného ptáka, počet párů (hnízd) a mláďat na hnízdě, datum pozorování, přesné místo pozorování (například adresu včetně čísla popisného), jméno pozorovatele a kontakt na něj.

„Vítané je také připojení fotografie, zejména u hnízd, a nahrávky hlasů, hlavně pak u sov," upřesnila Světlana Vránová. Pozorovatelé, jejichž data se dostanou do výsledků, budou uvedeni v seznamu autorů.

Myšlenka mapování ptáků není v Pardubicích nová. První průzkum se ve městě uskutečnil v letech 2003 až 2006. Jeho výsledkem je barevná třísetstránková kniha „Ptáci Pardubic". Díky přehledně zpracovaným mapkám se v ní obyvatelé mohou snadno dozvědět, jaké druhy ptáků žijí v bezprostředním okolí jejich domu a kam mohou v Pardubicích vyrazit za ptáky.

„Během prvního mapování byl na území velkých Pardubic zjištěn výskyt 158 druhů ptáků. Za následujících deset let se ale naše město velmi změnilo. Mapování, probíhající v současné době, nám umožní zjistit, jak na tyto změny zareagovala druhová a početní skladba ptáků," prohlásila Světlana Vránová.

Pardubičtí ornitologové už zjistili například to, že některé druhy z území města mezitím zmizely, zaniklo například hnízdění břehulí říčních. Naopak prudce narostl počet holubů hřivnáčů.

Autor: Pavlína Roztočilová

24.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej extraliga HC Škoda Plzeň (modrobílé dresy) x HC Dynamo Pardubice

Hokejisté se musejí vzpamatovat po desetigólovém přídělu

Pravý břeh Labe.

V Arše představí novou podobu pravého břehu

Zlatá přilba je tady, hoteliéři mají žně

Pardubice – O víkendu se na plochodrážním stadionu ve Svítkově jede legendární závod Zlatá přilba.

EXKLUZIVNĚ

Převod silnice I/36 na kraj by měl kamiony z Bohdanče vyhnat, shodli se lídři

Lázně Bohdaneč - Deník dnes představil lídry regionálních stranických kandidátek v Pardubickém kraji. Debatovalo se v Lázních Bohdaneč, které názorně ilustrují největší bolest kraje: neexistující obchvaty měst a obcí.

Rybička a jeho premiéra: Byli jsme lepší než Žižkov

Pardubice – Přišel v letní přestávce, ale až v devátém kole si zahrál za fotbalové Pardubice od úvodní minuty utkání. Jedenadvacetiletý útočník Petr Rybička přispěl svým výkonem k vítězství nad Žižkovem 3:1.

V Pardubicích řádí noční žhář

Pardubice - Valčíkova ulice čp. 328. Panelový dům, kterým obchází šílenec se sirkami. Středa, pátek, sobota a neděle. Požáry mají kromě adresy společnou i příčinu. Někdo je zakládá úmyslně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení