VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud Zámečku je nejasný, jednání o daru firmy zamrzla

Pardubice - Pardubický Foxconn hodlá opustit část areálu, v němž se nachází i chráněná památka

11.8.2009 2
SDÍLEJ:

Tryzna za oběti nacistických vražd u Památníku ZámečekFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Před zhruba dvěma lety se zdálo, že jednání s počítačovou společností Foxconn povedou k tomu, že město převezme památkově chráněný Zámeček. Tato chátrající budova leží v areálu firmy a zapsala se tragickým písmem do dějin regionu popravami v době heydrichiády. Nové plány Foxconnu však počítají s tím, že firma tuto část pardubického areálu opustí, a pak odprodá. Jaký však bude osud Zámečku, v tuto chvíli nikdo neví.

Náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková patřila k těm politikům města, kteří si Zámeček osobně prohlédli. Debata se vedla i na téma symbolického daru Zámečku pardubické radnici. Dotažení převodu cenné nemovitosti však nenásledovalo. „Především to ustrnulo ze strany Foxconnu, řekla bych, že na tahu byl Foxconn. My jsme požadovali písemně ujištění toho, že Zámeček chtějí městu darovat. A myslím si, že právě tím, jak Foxconn mění plány v našem městě, tak velmi lidově bych řekla, že z toho sešlo,“ říká Štěpánka Fraňková.

Podle nedávného vyjádření nového ředitele Foxconnu Miloslava Ruta, které je na internetových stránkách Foxconnu, hodlá jeho firma opustit část areálu a přestěhovat se přes silnici do oblasti tzv. Polygonu. Ředitelství firmy se přemístí do Kutné Hory.

Existuje tedy možnost, že místo daru městu se pokusí prodat Zámeček komerčně? Vyjádření ředitele Foxconnu, který je v tuto chvíli na dovolené, se Deníku zatím nepodařilo získat. Štěpánka Fraňková se domnívá, že pokud bude Foxconn prodávat opuštěnou část areálu, pak zřejmě vcelku. „Myslím, že pokud přistoupí k myšlence prodeje, tak jistě budou chtít prodat například celý areál a Zámeček jako jeho součást,“ říká náměstkyně. „Jednali jsme asi před dvěma lety o tom, že bychom měli o Zámeček ve formě daru zájem. S tím, že bychom jej chtěli úplně oddělit z průmyslové zóny, takže jsme jednali i o eventuálním dokoupení pozemků, které jsou v okolí Zámečku. Pak by k němu byl přístup z druhé strany od Dašické ulice, ne přímo od vrátnice.“

Dar, ale danajský

Kritici stavu Zámečku, v němž se momentálně nachází, se obávají, aby se případným prodejem nedostal do rukou někoho, kdo jej bude chtít využít nevhodným komerčním způsobem. Bez náležité piety k jeho pohnutým dějinám. Rozhodně by se ale mělo začít něco dít. „Řekla bych, že tato nemovitost je bohužel všemi řízeními osudu ve velmi špatném technickém stavu a prodlužování řešení, jakéhokoli řešení není určitě na místě. To je pro nemovitost špatně,“ říká Štěpánka Fraňková. Nicméně případné získání Zámečku městem nebude podle ní bezbolestné. „Je to danajský dar, protože investice, pokud by jej město převzalo, by byla opravdu obrovská. Byli jsme se tam podívat - od půdy až po sklep. To je otázka přestavby za nejméně 120 až 150 milionů korun.“

Autor: Petr Doubrava

11.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Národní házená: Opatovičtí měli pevnější nervy v penaltové loterii

Ivan Hlas

Pernštejnská Fortuna láká na Spirituál kvintet, Ivana Hlase i Ivo Jahelku

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

Pardubice – Odvážný plán. Jmenuje se návrat do ŽBL. Sice do dvou let, ale je vskutku smělý. Za necelé dva měsíce zahájí mistrovskou část nové sezony 2017/18 prvoligové basketbalistky BK Studánka Pardubice. 

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Rosice – O víkendu se na rosickém nádraží uskuteční setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic, některé větší typy nabídnou i svezení. 

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení