VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkáři oceňují nejen povedené opravy

Pardubický kraj – Národní památkový ústav (NPÚ) i letos uděluje cenu Patrimonium pro futuro. „Udělujeme ji od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili,“ řekl mluvčí NPÚ Jan Cieslar. Pardubický kraj v letošním roce reprezentují dva projekty.

25.7.2017
SDÍLEJ:

Poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Chlumku v Luži.Foto: archiv MěÚ Luže

OHROŽENÉ STAVITELSTVÍ
Prvním z nich jsou publikace zabývající se metodikou záchrany a prezentace lidového kulturního dědictví českomoravského pomezí.

Tři svazky sestavil a vydal ve spolupráci s odborníky z muzeí ve švýcarském Ballenbergu a Rožnově pod Radhoštěm Spolek archaických nadšenců ze Sebranic u Litomyšle.

Autoři textů si dali za cíl popis metodických zásad pro péči o ohrožené památky lidového stavitelství, v tomto případě to byl soubor lidových staveb z oblasti českomoravského pomezí, a to od počáteční dokumentace až po konečné otevření muzea v přírodě.

HONOSNÝ KOSTEL
Druhým nominovaným projektem je obnova interiéru poutního chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Chlumku v Luži. Zdejší svatostánek byl po dlouhé opravě slavnostně otevřen pro veřejnost 7. dubna 2016.

Patrimonium pro futuroNa Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro jsou odborníky z regionálních pracovišť NPÚ nominovány maximálně dva pozitivní příklady z každého kraje. Nominace za rok 2016 byla uzavřena počátkem května 2017 a do celostátního kola se dostalo 24 uchazečů o cenu, z toho devět památkových obnov, šest zachráněných památek, pět archeologických objevů a čtyři prezentační počiny.

Náklady na opravu chrámu činily 18,5 milionu korun. Práce začaly v únoru 2015 a byly při nich postupně demontovány všechny postranní oltáře. Ze zdi památkáři vysunuli zpovědnice, odstrojili spodní část kazatelny, rozebrali i bloky lavic a všechny takto demontované prvky odvezli do deseti ateliérů různých restaurátorů od Kladna až po Telč.

O pomyslném vítězi rozhodne odborná komise, ale svůj hlas má i široká veřejnost. Lidé mohou z 24 nominovaných projektů vybrat v internetovém hlasování na: www.npu.cz/pamatky-dekujijeden z nich, který získá cenu veřejnosti Památky děkují v podobě křišťálové plakety.

Jméno laureáta ceny Patrimonium pro futuro bude vyhlášeno v úterý 3. října na zámku v Bučovicích.

Autor: Lukáš Vaníček

25.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení