VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paramo a kraj chtějí urychlit sanaci ekologických škod

Pardubice - Projekty jsou podle rafinérie připraveny, na řadě je nyní stát. Pryskyřice u Lidlu ohrožuje stavbu důležité silnice

22.7.2008
SDÍLEJ:

Silnice u pardubického ParamaFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Staré ekologické zátěže, které vznikly za více než staletého trvání rafinérie Paramo, stále čekají na svou likvidaci. I když se k tomuto závazku počátkem 90. let minulého století přihlásil stát, sanační práce mírně pokročily pouze u obce Časy, kde skončila část odpadů z výroby. Firma se nyní společně s krajem a přilehlými městskými obvody pokusí připravené sanační projekty prosadit. Rozhodnutí je však na státních orgánech.

Pomalý postup

Když se během privatizace v roce 1994 stát zavázal, že bude financovat likvidaci starých ekologických zátěží v Paramu, tehdejší Fond národního majetku ČR stanovil i garanční částku na tyto práce ve výši 1,2 miliardy korun. Na včerejší tiskové konferenci svolané do sídla Parama však zaznělo, že i když jsou sanační projekty po „papírové“ stránce z pohledu Parama připraveny, organizátorem výběrových řízení je ministerstvo financí. Firma tak nemůže ovlivnit ani termíny, ani čerpání peněz. Podle generálního ředitele Parama Ivana Ottise již rafinérie investovala do nezbytných ekologických opatření stovky milionů korun. „Nicméně staré ekologické zátěže tady zůstávají,“ řekl Ivan Ottis.

Jako nejpalčivější se nyní jeví tzv. deponie kyselinových pryskyřic – Lidl. Nečekaně se před časem objevila při výstavbě parkoviště u marketu Lidl a jedná se pravděpodobně o zavezený kráter po náletu bombardérů z konce 2. světové války. Jenomže tudy má vést i čtyřproudá silnice z Hradce Králové na Chrudim. A pokud pozemek nebude v příštím roce sanován, stavba nezíská stavební povolení. Do uspíšení sanací se proto vložil i Pardubický kraj. „Pokud nebude lokalita vyřešena, bude ohrožen čtyřpruh. Udělám vše, co budu moci,“ nechal se včera slyšet hejtman Ivo Toman. Toho podpořili i starostové dvou městských obvodů, které s Paramem sousedí – dukelský i svítkovský. „Zdá se nám, že tempo sanačních prací je velmi pomalé,“ prohlásila starostka šestého městského obvodu Zuzana Zlesáková. Obvody nyní zašlou odpovědným státním institucím otevřenou výzvu, v níž apelují na rychlejší postup.

Staré ekologické zátěže Parama se nacházejí jak v hlavním závodě, tak i obcích Zdechovice, Nová Ves, Hlavečník, Blato. A Časy, kde před dvanácti lety začala sanace.

22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení