VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubice oslavily výročí narození stavitele železnic Jana Pernera

Pardubice – Ve čtvrtek 7. září, v den 202. výročí narození projektanta a stavitele železnic Jana Pernera, začal národní dopravní Festival železnice/silnice. Připomíná nejen slavného železničáře, ale historii železnice obecně. Putovat bude po dráze, kterou projektoval právě Perner, tedy mezi Olomoucí a Prahou. 

8.9.2017
SDÍLEJ:

Pardubice oslavily výročí narození stavitele železnic Jana Pernera.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Centrem dění však jsou Pardubice, kde tento muž zemřel a kde je pohřben. „Pernerem projektovaná dráha z Olomouce do Prahy je dodnes maximálně funkční a rychlá spojnice mezi Moravou a Čechami. Už od poloviny 19. století je jednou z konkurenčních výhod našeho kraje, svou roli bude hrát i v plánovaném dopravním uzlu Pardubice,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Svůj obdiv Janu Pernerovi vyslovil i náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš: „Vést trať dráhy přes Polabskou nížinu byl geniální nápad. Díky tomu se z Pardubic mohla stát dopravní křižovatka.“

Festival železnice/silnice byl slavnostně zahájen v Pardubicích ve čtvrtek. První část programu odehrála u hrobu Jana Pernera. Vzpomínkový akt na Městských hřbitovech v Pardubicích se koná pravidelně už od roku 2015, kdy Společnost Jana Pernera hrobku převzala, zrekonstruovala a předala veřejnosti. 

Právě Společnost Jana Pernera byla také iniciátorem sochy Jana Pernera, které se slavný železničář dočkal v letošním roce, stojí na zmodernizovaném přednádraží v Pardubicích. „Jan Perner se své první sochy v Pardubicích dočkal po mnoha letech diskuzí a odkládání teprve letos. A protože doposud nebyla oficiálně odhalena, rozhodli jsme si ji symbolicky v Pardubicích přivítat. Je to dílo akademického sochaře Jaroslava Brože, který je také autorem busty Jana Pernera umístěné od roku 2015 v aule Dopravní fakulty Jana Pernera v Pardubicích,“ uvedl Jiří Kotyk, předseda Společnosti Jana Pernera. 

V rámci festivalu před pardubickým nádražím vystoupili muzikanti a svou premiéru tu měla i unikátní putovní výstava o Janu Pernerovi, o historii železnice i o rozvojových projektech v dopravě. Z Pardubic se instalace postupně přesune na nádraží v České Třebové či v Olomouci, připomene ale také nádraží v Ústí nad Orlicí nebo Chocni a dokonce i nádraží v Praze, kam Jan Perner přivedl první vlak v roce 1845 – jen pár dnů před svým nešťastným úmrtím. Bylo mu pouhých třicet let. 

„Jan Perner byl a je bezesporu neodmyslitelnou postavou české železnice. Je až neuvěřitelné, co všechno za svůj krátký život dokázal a jak hluboce se zapsal do železniční historie. Dnes a denně se na svých cestách potkáváme s jeho odkazem. Dnes a denně mě neustále překvapuje jeho nadhled a genialita,“ vyjádřil se k dílu Jana Pernera generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý. 

Autor: Pavlína Roztočilová

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Softbaloví Pasos kralovali základní části

Požár sklepa ve Valčíkově ulici v pardubických Polabinách. Podruhé za týden. Tentokrát už nešlo o náhodu.
3

V Polabinách hořel sklep. Opět ten samý

Doma to pardubickým atletům „lepilo“

Pardubice – Bravo. Junioři a juniorky se výborně prezentovali na domácím stadionu při mistrovství Čech v atletice družstev. Na Městský atletický stadion přijelo celkem 24 nejlepších týmů z krajských kol. Oba týmy pořádající Hvězdy se kvalifikovaly na MČR.

Piráti bojují proti cenzuře, omezování svobody a buzeraci

Pardubice – Volební lídr Pirátů v Pardubickém kraji Mikuláš Ferjenčík chce do letošních sněmovních voleb navštívit všechny obce v kraji, které mají nad dva tisíce obyvatel.

Do Polabin dnes dorazí tradiční Staročeská polabinská pouť

Pardubice – Osmnáctý ročník tradiční Staročeské polabinské pouti se uskuteční dnes v parku Jiřího Srbka v Polabinách IV před budovou gymnázia v Pardubicích.

OBRAZEM: Ukázali, jak chutná Evropa

Pardubice – Pod pokličku kulinářských specialit z celé Evropy nahlédli v pátek v centru Pardubic ti, kdo se zúčastnili osmého ročníku akce školy Svítání Jak nám chutná Evropa, při které žáci poměřili své síly ve vaření.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení