VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubice prodají Ideon za téměř 20 milionů korun

Pardubice – Hlasování o bodu číslo 7, prodej nemovitosti – Ideon. Zelená obrazovka. Nápis Schváleno. Přesně v tomto okamžiku se vedení Pardubic na posledním zasedání zastupitelstva asi pořádně ulevilo. Ideon se totiž snažilo prodat už dlouhodobě.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Ideon Pardubice.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Radnice výstavní centrum Ideon prodá jeho současnému nájemci, společnosti PVV. Ta za něj zaplatí téměř 20 milionů korun.
„Město bude mít až do roku 2027 na Ideon předkupní právo a nabyvatel se naopak smluvně zavazuje, že do roku 2047 bude objekt využíván jako výstavní a společenské centrum. Tato podmínka bude věcným břemenem zapsaným v katastru nemovitostí," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

S podpisem kupní smlouvy se městu vrátí do správy 12372 metrů čtverečných pozemků v těsném sousedství budovy, které byly dosud zatížené nájemní smlouvou. „Jsou to pozemky v centru. Jejich hodnota je v současné době téměř 10 milionů korun. Město je ale chce použít pro další rozvoj Aquacentra, který už je v současné době kvůli nedostatku místa prakticky nemožný," dodala Dvořáčková.

Prodej Ideonu podpořili i členové opozice. „Stanoviska neměníme a budeme hlasovat pro prodej. Je to nejlepší ze špatných řešení," prohlásil ještě před zasedáním zastupitelstva Petr Klimpl (ODS).

Město se tak vyváže z dlouhodobě kritizované nájemní smlouvy, kterou má na Ideon společnost PVV do července roku 2093.
Prosadit prodej Ideonu ale vedení radnice trvalo pořádně dlouho. Celkem se problematika výstavního centra v tomto volebním období probírala na šesti zasedáních zastupitelstva.

Nejdříve se pro návrh nedařilo nalézt dostatečnou podporu. Prodej dokonce smetli ze stolu i politici radniční koalice. „Jsem pro to, nechat Ideon v pronájmu a v tomto názoru jsem konzistentní. Částka přes 19 milionů korun je příliš nízká," řekl tehdy Miroslav Rubeš (ANO).

CHYBY VE ZPRÁVĚ
Poté návrh neprošel kvůli tomu, že opozice kritizovala chyby v předkládané zprávě, až ji náměstkyně Dvořáčková sama stáhla. Prodej nebyl schválen ani na únorovém zasedání zastupitelstva – a to i přesto, že část opozice předem avizovala, že tento návrh podpoří. Někteří zastupitelé, kteří se chystali hlasovat pro prodej, si totiž cestu do sálu včas nenašli. O záchranu prodeje se v závěru zasedání pokusila Marie Hubálková (Koalice pro Pardubice).

„Chtěla jsem hlasovat pro prodej Ideonu, ale zrovna mi pan Čáp (jeden z posledních obyvatel bytového domu u nádraží, který má být zbourán kvůli rekonstrukci přednádraží, pozn. red.) na chodbě vyprávěl o své těžké životní situaci. Mohli bychom se k tomuto bodu vrátit příště?" ptala se.

Hlasování se tak na posledním zasedání opakovalo. Podle Dvořáčkové to mělo být naposledy. „Když máte přislíbených 22 hlasů, ale jeden člověk se zapomene na řízku, druhý poslouchá těžký životní příběh a třetí mluví do televize, nejde to," řekla náměstkyně.

Prostě ho prodámeJak to vidí autorka článku
Tak dlouho se chodí s návrhem na zastupitelstvo, až se Ideon prodá. Vedení města bylo už dlouho rozhodnuté, že chce výstavní centrum prodat. Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková jako předkladatelka návrhu však neměla lehkou pozici. Musela se vypořádat s odbojem opozice, nečekané „podvratné živly" působily i ve vládní koalici. Zajímavosti jejího návrhu navíc konkurovaly řízky a chlebíčky, televize nebo těžké životní příběhy, jednou ji potopily i chyby v její vlastní důvodové zprávě. Za špatnou kvalitu předkládaných zpráv jí dokonce hrozilo odvolání. Nevzdala se a do „šestice všeho dobrého" prodej Ideonu skutečně prošel. Ono to ostatně i v dalších záležitostech vypadá, že když se ANO pro něco rozhodne, prostě to prosadí.

Autor: Lenka Štěpánková

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení