VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblastní charita má klientům co nabídnout

Pardubice - Novinkou mezi službami, které toto prospěšné zařízení nabízí, je tak zvaná Sanace rodiny

27.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Pavlík

Oblastní Charita Pardubice (OCHP) byla založena v roce 1992 a je součástí Charity České republiky. Z pozvolných začátků se charita vyvinula ve velkou prosperující organizaci s několika samostatnými středisky.

Nyní Oblastní Charita Pardubice působí v několika oblastech péče o staré, nemocné a jinak znevýhodněné osoby, mimo jiné pracuje také s ohroženými rodinami a provozuje rodinná a mateřská centra pro matky s dětmi.

Pomoc i dětem

Novinkou mezi službami, které charita nabízí, je Sanace rodiny. Jedná se o poskytování sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi.
Služba je určená rodinám s dětmi ohroženými v důsledku nepříznivé sociální a životní situace, kterou sami nedokáží bez pomoci řešit. Sociální pracovníci navštěvují rodiny v místě jejich bydliště a pracují s celou rodinou na zlepšení situace a snaží se svým působením o úpravu životních podmínek tak, aby dítě mělo prostor pro zdravý vývoj a nemuselo dojít k jeho odebrání z rodiny.

Sociální pracovníci například poskytují v rodinách poradenství, pomáhají s organizací volnočasových aktivit pro děti, podporují rodiče v jejich roli, napomáhají rodičům, kterým už bylo dítě odebráno do ústavní výchovy nebo do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, pomáhají rodičům a dětem v uplatňování jejich zájmů a práv. Služba sanace rodiny je poskytována bezplatně.

Největší zastoupení má charita v péči o občany se sníženou soběstačností (z důvodu nemoci, věku či zdravotního postižení), kterým poskytuje pečovatelskou a zdravotní službu, osobní asistenci a domácí hospicovou péči. Charita provozuje také Zařízení odlehčovacích služeb Červánky v Třebosicích.
Pečovatelská služba napomáhá tomu, aby člověk mohl setrvat co nejdéle ve svém domácím prostředí, a podporuje jeho samostatnost a soběstačnost. Pečovatelky pomáhají lidem s osobní hygienou, přípravou jídla, úklidem, nákupy a podobně. Služba vychází z přání a potřeb dotyčného člověka, případně jeho rodiny. Je poskytována za úhradu v domácnostech uživatelů.

Domácí péče

Domácí zdravotní péče je rovněž poskytována v domácnostech uživatelů. Je poskytována na základě doporučení ošetřujícího lékaře a hrazena je příslušnou zdravotní pojišťovnou. Zdravotní sestry provádí úkony, jako jsou například infuze, převazy či rehabilitační cvičení.

Osobní asistence je služba určená lidem se zdravotním postižením a seniorům, kteří potřebují pomoci s péčí o svou osobu nebo domácnost.
Osobní asistenti napomáhájí tomu, aby lidé se znevýhodněním mohli kvalitně prožívat svůj život a jejich způsob života se co nejvíce podobal životu zdravého člověka.

Osobní asistent například pečuje o člověka upoutaného na lůžko, doprovází dítě do školy a pomáhá mu při vyučovacích hodinách.
Osobní asistence je poskytována i v rozsahu několika hodin denně.

Domácí hospicová péče je službou, jež umožňuje lidem v terminálním stádiu nemoci prožít poslední chvíle života ve svém domově. Je alternativou k hospici a pobytu v nemocnici. Tato služba je poskytována podle přání rodiny v rozsahu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tým pracovníků odlehčuje rodině při péči o nemocného a zároveň podporuje samotného člověka a jeho blízké. K dispozici je lékař, zdravotní sestra, pečovatelka, popřípadě i duchovní.

Odlehčovací služby

Zařízení odlehčovacích služeb Červánky v Třebosicích je určeno osobám, které z důvodu pokročilého věku, zdravotního stavu nebo postižení nemohou zůstat sami doma.

Jedná se o odlehčovací službu typu denního stacionáře, kde mohou uživatelé příjemně trávit volný čas.
Služba je poskytována každý všední den mezi od 7 do 16 hodin. Zařízení svým charakterem napomáhá k setrvání člověka v jeho domácnosti za pomoci rodiny.

Rodinná a mateřská centra jsou zvláštní službou OCHP. Napomáhají rodičům s malými dětmi aktivně a smysluplně trávit volný čas.
Nově připravované Rodinné a vzdělávací centrum Holoubek v Holicích bude specifické tím, že nabídne vzdělávání předškolních dětí podle prvků Montessoriho pedagogiky.

Jeho slavnostní otevření se plánuje na začátek dubna. Druhé mateřské a rodinné centrum DaR provozuje OCHP v Luži. Oblastní charita Pardubice má svá střediska v Pardubicích, Holicích, Lázních Bohdaneč, Moravanech a Třebosicích. Veškeré informace o poskytovaných službách můžete nalézt na www.pardubice.charita.cz.

Barbora Hoňková, Oblastní charita Pardubice

27.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení