VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubická ODS: 'Tunel ano. Ale jako třešničku na dortu'

Pardubice - Projekt zahloubení komunikace před Zelenou bránou by prý měl přijít na řadu, až se vyřeší celý dopravní systém

11.10.2011 3
SDÍLEJ:

Projekt na revitalizaci Tyršových sadůFoto: archiv

V Integrovaném plánu rozvoje města (IPRM) Pardubic bylo schváleno několik městských projektů. Projekt revitalizace Tyršových sadů ale byl zastaven, a tak město možná bude vybírat projekt jiný. Jednou z variant je tunel pod náměstím Republiky.

„Čerpání evropských dotací z IPRM je jedna z nejdůležitějších záležitostí, která se města týká. Z městských projektů byla tím nosným rekonstrukce plaveckého areálu. Po jejím vyřazení se staly nosným projektem Tyršovy sady, přestože byl schválen určitý zásobník projektů, kde mimo jiné byl navrhován fotbalový areál Pod Vinicí. Tím, že byl vyřazen plavecký areál, zbylo k rozdělení asi sto třicet milionů korun, takže bylo potřeba nalézt náhradní projekty,” řekl zastupitel města Alexandr Krejčíř (ODS).

Obsáhlý zásobník

„V zásobníku, který byl schvalován už v minulém volebním období, byl fotbalový areál Pod Vinicí, pětadvacetimetrový bazén u univerzity, venkovní amfiteátr, který měl sloužit pro letní kino a aktivity podobného druhu, hala sálových sportů, třetí ledová plocha a mimo jiné vybudování areálu pro Tenisový klub Pernštýn. Město se podle našeho názoru příliš zaměřilo na jediný projekt, nemáme informace o tom, že by se rozpracovávaly a připravovaly další projekty,” konstatoval Alexandr Krejčíř.

Projekt revitalizace Tyršových sadů ale zastavila Česká inspekce životního prostředí. „Tady si myslíme, že se stala závažná chyba, protože celý Integrovaný plán je svázán do určitého časového období. Všechny tyto projekty měly mít mimořádnou péči, aby nedocházelo k takovýmto pochybením. Tím, že inspekce životního prostředí zastavila tento projekt, má město Pardubice veliký problém, protože pokud se nepodaří obnovit tento proces, nebude mít šanci celý obnos, tedy zhruba dvě stě milionů korun, do konce roku 2013 proinvestovat,” vysvětlil Krejčíř.

Jako možný projekt se objevil takzvaný tunel pod náměstím Republiky. „O tomto projektu se léta diskutuje, má své příznivce i odpůrce. Myslíme si ale, že tento projekt není v této souvislosti koncepční, protože pokud si vezmeme, že Pardubice nemají vyřešenou dopravu a obchvaty, tak v této době začít budovat tunel na hlavním tahu přes město je chyba. Objevuje se šance, že by křižovatka u Parama měla být realizována v roce 2012 až 2013 a také je na dobré cestě uskutečnění projektu přednádraží, což jsou akce, které zkomplikují a možná i zablokují dopravu v celém městě,” uvedl Krejčíř.

„Projekt zahloubení komunikace před Zelenou bránou je dobrý, ale je to taková třešnička na dortu, která by měla přijít na řadu, až bude vyřešen celý dopravní systém,” dodal Krejčíř.

Nejhorší možnost

„Je to ta nejhorší alternativa, která by nás mohla potkat. Je škoda, že se na radnici s projekty nepracuje a nepřipravují se další,” doplnil lídr pardubické ODS Jiří Lejhanec.

„Pokud by někdo chtěl tento projekt realizovat jen z toho důvodu, aby utratil evropské peníze, je to chyba. Se zásobníkem projektů, který tu byl, se mělo pracovat intenzivněji, projekty měly být připraveny tak, aby kdyby došlo k výpadku, bylo možné v krátkém časovém období projekt nahradit,” prohlásil Krejčíř.

Nyní je otázkou, jestli město stihne některý projekt uskutečnit. „Mělo by jít stranou veškeré soutěžení a všichni by měli mít na paměti, že pokud se nepodaří dotace vyčerpat, bude to pro Pardubice největší ztráta. Je to šance, která se už nemusí opakovat. Stihnout se to dá, ale nesmí dojít k žádnému zádrhelu,” sdělil Krejčíř.

„Největší problém čerpání z IPRM je, že město stále neví, na co bude čerpat dvě stě milionů korun, které jsou v zásobníku. A čas utíká,” uzavřel zastupitel zvolený za ODS Petr Klimpl.

Lenka Štěpánková

11.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do Pardubic míří světová plochodrážní esa, pojede i domácí jezdec Milík

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Prodloužená v Pardubicích

Pardubice - Ve středu 20. září přinese Pardubický deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Měl chuť je roztrhnout, jak hada

Pardubice - Pardubičky po trapasu. Pilař nařkl hráče ze znevážení klubu. I tak se dají stručně shrnout ohlasy z fotbalového víkendu.

Jeden šmejd do vazby, policie ale stíhá celou skupinu těchto hyen

Pardubice - Podle policistů si tito "podomní obchodníci" z některých seniorů udělali doslova finanční ústav.

Další Hovory o Pardubicku ukáží staré město

Pardubice – První poprázdninové a v pořadí už 279. Hovory o Pardubicku zítra nabídnou sérii několika filmů, ve kterých je zachycena podoba Pardubic v minulosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení