VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubická radnice hledá hlavního architekta. Po letech

Pardubice - Město od května zřídí nový odbor a do jeho čela chce silnou osobnost a odborníka

23.10.2008 1
SDÍLEJ:

Křižovatka ulic Jana Palacha a Na SpravedlnostiFoto: Policie ČR

K tomu, co již Pardubice kdysi zažily, se nyní hodlá vrátit pardubická radnice. Od května příštího roku by měl na magistrátu opět působit hlavní architekt. Naposledy tomu tak bylo v 90. letech minulého století, jenže od té doby je již podoba města z velké části dotvořena, často kontroverzním způsobem. I tak na hlavního architekta, který bude muset být velkou odbornou i lidskou autoritou, čeká dost práce. Především na územním plánu a řešení dopravy.

V Hradci Králové se architekta nevzdali

Na úterním jednání Rady města Pardubic bylo rozhodnuto o zřízení nového odboru. Od května příštího roku by jím měl být odbor s prozatímním pracovním názvem Útvar urbanismu a architektury. Jako hlavní důvod této organizační změny uvádí radní živelný rozvoj města Pardubic, který si z dlouhodobé perspektivy žádá tento koncepční útvar, jenž by měl město zásadně ovlivňovat v oblasti územního plánování, urbanismu a architektury.
O tom, že Pardubicím chybí hlavní architekt, zazněla v minulosti řada kritik.

Naopak v sousedním Hradci Králové se tohoto postu nikdy nevzdali. „Nikdy není pozdě,“ reagoval včera primátor města Jaroslav Deml, proč až nyní se město vrací k tomuto modelu, když střed Pardubic je již z velké části zastavěn a o jeho podobě je více méně rozhodnuto.
Nový odbor Útvaru urbanismu a architektury bude čítat deset až dvanáct lidí a v jeho čele stane hlavní architekt. Ne všechny však bude radnice nabírat. Do odboru bude totiž zařazeno stávající Oddělení územního plánování, které v současnosti spadá pod odbor Stavebního úřadu. „Navýšení se týká asi pěti lidí,“ říká tajemník magistrátu Martin Růžička. Odbor by měl například začít vykonávat činnost, kterou si nyní město zadává u externích firem. Ročně jde o práce zhruba za jeden milion korun.

Největší problém pro město bude zřejmě obsazení postu hlavního architekta. Radnice mu chce nabídnout dobrý plat, případně i městský byt. „Naší ambicí při obsazení pozice hlavního architekta bude získání výrazně profilované osobnosti s náležitou odborností, ideálně také s reputací a respektem obce architektů i politiků. Funkce by měla být nadstandardně honorována a zejména by jí současně měla být deklarována a poskytnuta vysoká míra nezávislosti,“ uvedl tajemník Růžička.

Výběrové řízení hodlá radnice vyhlásit co nejdříve, tedy již v listopadu, aby měla dost času na výběr hlavního architekta. „Je to také o tom, že nám nový stavební zákon celou situaci komplikuje,“ zdůvodňuje zřízení nového odboru náměstek primátora Alexandr Krejčíř. „Asi hlavním úkolem je příprava nového územního plánu, který je před námi. A útvar hlavního architekta by tohle měl jako svou hlavní prioritu.“

Představa Krejčíře je, že hlavní architekt musí být nejen odborně zdatný, ale i silnou osobností. „Měl by to být člověk silného charisma, aby dokázal přesvědčit nás politiky o tom, že jeho vize a koncepce je správná. Určitě nebude jednoduché hlavního architekta nalézt, ale musíme se o to pokusit,“ dodává Krejčíř. „Město mu může nabídnout prestižní místo, určitě materiální zabezpečení a v omezených podmínkách magistrátu kvalitní mzdové ohodnocení. Ale zdůrazňuji, pro architekty by to mělo být také o prestiži.“

Autor: Petr Doubrava

23.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Ilustrační foto.

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení