VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubická sídliště řeší problém s nárůstem parkujících aut, v Holicích jsou na tom lépe

Pardubicko - Sídlišti Sever v Pardubicích konkuruje nedaleká univerzita. Mnoho dnešních studentů jezdí do školy autem, to jsou další místa navíc

4.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Velké problémy s parkováním vznikají poslední roky na pardubických sídlištích. Je zde velká koncentrace lidí a motorových vozidel neustále přibývá.

Kupříkladu Městský obvod Pardubice II, pod nějž spadá i největší pardubické sídliště Polabiny se dvěma desítkami tisíc lidí, přitom každým rokem rozšiřuje při rekonstrukcích veřejných prostranství počet parkovacích míst. „Za osm let jich přibyly tak čtyři tisíce,“ řekl starosta Jiří Srbek. Současně ale hned dodal: „Téměř to není znát.“ Většina stání pro vozidla nově vznikla na zpevněných plochách, letos poprvé – v Gagarinově ulici – byla zčásti zabrána i veřejná zeleň. Starosta ale zdůrazňuje, že se tak stalo až po souhlasu všech obyvatel, kteří v této lokalitě bydlí. Jednadvacet parkovacích míst polabinský obvod získal pro změnu tím, že chodník, který byl zbytečně široký, slouží současně i pro podélné stání aut. Stačilo k tomu namalovat odpovídající čáry. Velké komplikace s parkováním má i sídliště Sever. V jeho sousedství se nachází areál Univerzity Pardubice, kterou navštěvuje na devět tisíc studentů.

„Dnešní student už není chudý, jezdí autem. Pět dnů v týdnu tak blokuje parkovací místo,“ řekl s nadsázkou starosta Srbek. Podle něj jeho obvod ještě nějakou kapacitu k rozšiřování parkovacích ploch má, ale už by se dalo uvažovat i o podzemních garážích. „Je to ale hrozně velká investice,“ dodal zároveň skepticky.

Zdarma i za peníze

Téměř sedmitisícové Holice pro změnu rozhodně nedostatkem parkovacích míst netrpí. Řidičům se nabízejí možnosti parkovat jak za poplatek, tak i zdarma. Po generální rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka na počátku tohoto století se oprav dočkala i rozsáhlá parkovací plocha v jeho centru. Navíc přibyla i nová místa pro parkování osobních aut v jižní části náměstí.

„U obou parkovacích ploch umístil holický městský úřad parkovací automaty. Za první půlhodinu stání řidiči zaplatí pětikorunu, za hodinu deset korun. Tento systém platí i v sobotu do dvanácti hodin, v neděli je parkování nezpoplatněno,“ uvedl nejmenovaný zdroj z holické radnice.
Náměstí však není jedinou možností, kde vůz zaparkovat. Před dvěma lety bylo otevřeno zrekonstruované parkoviště u místního kulturního domu, na němž je stání zdarma.

Obecný problém ovšem nastává v době konání městských trhů či větších akcí ve městě. Tehdy jsou ulice Holubova města v zásadě olemovány odstavenými vozy. Zejména komunikace přiléhající k centru města jsou kvůli oboustrannému parkování těžko průjezdné. Přitom zpoplatněné parkoviště na náměstí není zcela zaplněno.

Obyvatelé zmíněných lokalit nejsou s tímto stavem příliš spokojeni. „Řada řidičů aby ušetřila několik korun za parkování, obšancuje ulice okolo a ty jsou pak zablokovány. Navíc to nepůsobí ani esteticky,“ svěřila své dojmy jedna z obyvatelek Komenského ulice, vycházející z holického náměstí. Právě u této ulice se totiž nachází historická dominanta města, barokní kostel svatého Martina, dům s pěčovatelskou službou a ordinace dětského lékaře. „Pokud by sem musela přijet třeba sanitka, byl by pro ni problém ulicí projet,“ dodala rozhořčená občanka.

(Lukáš Peška)

Autor: Petr Doubrava

4.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení