Mezi magistrátem a policií zuří nevraživost. Vypukla po středečním mítinku sociální demokracie na Pernštýnském náměstí.
Bývalý náměstek primátora Jiří Razskazov tam slovně napadl policisty, kteří kontrolovali odpůrce ČSSD s transparenty. Policie si prý počínala jako před revolucí. „Vedení a radě města to zodpovíte!“ hřímal Razskazov.

Rada města svým prohlášením vyjadřuje obavy, že může jít o příklad postupného omezovaní osobních svobod občanů a šikanování za projevení názoru.

„Protestujeme proti jednání orgánů Policie České republiky, jejíž příslušníci neadekvátním způsobem zjišťovali totožnost občanů, kteří pokojně vyjadřovali svůj nesouhlas s politikou ČSSD a odmítáme, aby policie pracovala na politickou objednávku jakékoli politické strany,“ uvádí rada v prohlášení.

Zpolitizování záležitosti ale pardubická policie odmítá. „Jednoznačně prohlašujeme, že policejní přítomnost nebyla žádnou politickou objednávkou. Opatření, které na místě bylo, je naprosto standartní záležitost v rámci příslušných zákonů. Policie je na takových akcích přítomna vždy za účelem ochrany zdraví, majetku, pořádku a bezpečnosti zúčastněných osob,“ říká mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Primátor Pardubic Jaroslav Deml s tím nesouhlasí. „Zásah policie proti mladým lidem, kteří pokojně vyjadřovali svůj názor byl pro nás jako členy rady naprosto nepřijatelný, vydali jsme se tam rovnou ze zasedání zjistit, k čemu došlo a s policisty začali normálně debatovat. Já sám jsem posléze zdvihl jeden z transparentů nad hlavu,“ řekl nám primátor Jaroslav Deml. Pobouřilo ho počínání sociálních demokratů. „Manažer ČSSD Tvrdík o mě prohlásil, že jsem na náměstí rozdával protestujícím píšťalky. To považuji za absolutní a nehoráznou lež,“ dodal vzápětí.
„Vyjádření rady města, že policie jedná na politickou objednávku, už nemohu označit za nic jiného, než za naprostou paranoiu. Domnívám se, že touto hysterickou formou se pouze snaží odvést pozornost od svých vlastních problémů a kauz v tomto městě a že je jich požehnaně,“ komentuje věc lídr pardubické kandidátky ČSSD Jindřich Tauber.

„Vystoupení pana Raskazova mě překvapilo. To co předvedl, nemohu, a ať se na mě nezlobí, považovat za nic jiného, než za snahu zviditelnit se před volbami. Mám pocit, že si plete demokracii s anarchií a přirovnávat to k listopadu 1989 mi přijde naprosto zcestné. Jeho výrok, že se bude policie za to, že koná svou práci zodpovídat radě města, považuji za totální nesmysl a důsledek nějakého momentálního zatmění smyslů. Policie se rozhodně nemá co zpovídat radě města a já osobně nemám důvod policii nevěřit,“ komentoval Tauber.

Text vyjádření rady města

Rada města Pardubic:

I. důrazně protestuje,
proti jednání orgánů Policie České republiky, jejíž příslušníci neadekvátním způsobem zjišťovali totožnost občanů, kteří pokojně vyjadřovali svůj nesouhlas s politikou ČSSD během předvolebního mítinku v úterý 27. dubna 2010 na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.

II. odmítá,
aby Policie ČR pracovala na politickou objednávku jakékoli politické strany.

III. vyjadřuje obavu,
aby zásah příslušníků Policie ČR z úterý 27. dubna 2010 na Pernštýnském náměstí během předvolebního mítinku ČSSD nepředstavoval příklad postupného omezovaní osobních svobod občanů ČR, kteří jsou šikanováni za zákonné projevení názoru.

Razskazov křičel na policisty

Pondělní poklidný mítink sociální demokracie se přece jen neobešel bez hlučnější výměny názorů.

Aktéry sporu však nebyli přívrženci či odpůrci Jiřího Paroubka, ale policisté a vedení města! Zejména Jiří Razskazov, bývalý náměstek primátora a současný radní města, se do policistů pořádně obul. „To je prostě něco neuvěřitelnýho, co si dovolujete dvacet let po revoluci po roce 1989. Vedení města a radě to zdůvodníte,“ rozkřikl se Razskazov na zasahující policisty. Ti ho „nadzvedli“ tím, že kontrolovali Paroubkovy odpůrce s transparenty.

„Je to obrovská ostuda! Tohle jsme zažili v devětaosmdesátém na Václaváku. Podobní lidé jako vy nás tam řezali a mlátili,“ rozčiloval se Razskazov i přesto, že se jej policisté snažili umírňovat.

„My vám náš zákrok zdůvodňovat nebudeme. A nekřičte na nás,“ oponovali mu klidným hlasem policisté, do kterých se současný radní města pustil.

Vzniklé situaci přihlížel primátor Jaroslav Deml i jeho náměstek Alexandr Krejčíř. „Člen rady města projevil svůj názor,“ komentoval Razskazovův emotivní výstup pardubický primátor.

„Nemůžu být klidný, když vidím, co se děje dvacet let po Sametové revoluci,“ zvyšoval nadále hlas Razskazov.

„To, co děláte, je naprosto nepochopitelné. Já si jenom nepřeju, abyste v lustrování lidí pokračovali!“

Policisté však oponovali. „Vaše přání nejsme oprávněni respektovat. Budeme postupovat podle zákona,“ reagovali muži v uniformě. „Jaký zákon vám ukládá, že musíte každého člověka, kterého potkáte na ulici, lustrovat? Dříve to bylo za dlouhé vlasy, dneska to může být za ploché nohy,“ pravil Razskazov.

Nad chováním pardubického radního se policisté pozastavili. „Napadl nás zcela bezdůvodně. Křičel před lidmi, že se chováme stejně jako před revolucí. To si nemůže dovolit, i když je to představitel města,“ uvedl jeden ze zasahujících policistů.

Policejní dohled je na mítincích obvyklý

Na otázky Deníku odpovídala mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová

Proč byla na místě policie?
Policie v případě každého podobného setkání dohlíží nad jeho průběhem a zároveň na místě nasazuje počet policistů úměrný přítomnému počtu návštěvníků.

Proč policie kontrolovala totožnost lidí s transparenty odsuzujícími ČSSD?
Policie byla na místě předevšímza účelemzajištění veřejného pořádku. Zákon o policii říká, že policista je oprávněn ztotožnit osobu za účelem ochrany veřejného pořádku a policisté přitom zároveň jednotlivéprotestující poučili, že v případě, že budou řádně ohlášený a povolený mítink ČSSD narušovat, dopustí se protiprávního jednání. Pokud je taková akce povolena, je policie povinna zajistit, aby k překročení zákona nedocházelo a nebyl narušován jejíprůběh.

Kontrolováni prý byli jen příznivci pravicových stran?
Toto nehraje roli. Policisté se při kontrole řídí pouze platným zákonem.

Jiří Sejkora, Jan Šafář