Rok uplynul od doby, kdy byl v Pardubicích otevřen velký zastřešený skatepark, který umožňuje adrenalinové vyžití jak skateboardistům, tak in-line bruslařům a jezdcům na BMX kolech. Areál se rychle zapsal do povědomí mládeže, která vyznává tento druh sportu, zábavy, životního stylu, a cestu sem si našly řádově desítky tisíc lidí.

Tři druhy překážek

Skatepark Pardubice je podle správce areálu Fány Solaře na čele obdobných zařízení v republice a po roce svého fungování panuje u jeho provozovatelů spokojenost. Jak do počtu uživatelů a soutěžících při různých akcích, tak i diváků. „Za rok je to určitě v řádech desetitisíců. Myslím si, že náš skatepark je v podstatě jedničkou svého druhu, a to především v počtu akcí, které se tady dějí. A rovněž co do jejich charakteru. Jsme jediným skateparkem, a to i když počítám Prahu, kde se děje tolik mistrovských soutěží na jednom místě. V České republice neexistuje jediný skatepark, který by byl takhle velký, vybavený a pořádalo se v něm tolik mistrovských pohárů jako u nás,“ říká Fána Solař. V hlavním městě se podle něj konají jenom dva mistrovské podniky, v Pardubicích dvojnásobek, přičemž jednou jde i o mistrovství Evropy.

Ze samotných Pardubic a okolí si do skateparku, který leží na prostranství za bývalým lihovarem, najde cestu kolem dvou stovek pravidelných uživatelů sportoviště. Jeho překážky jsou zhruba na třetiny rozděleny pro tři hlavní disciplíny. Pokud se člověk podívá na diskuzi webových stránkách, mohl by se domnívat, že především mezi milovníky „prken na kolečkách“ a BMX koly panuje velká nevraživost a nesmiřitelný boj o trať, kdy se obě skupiny napadají za chování a překážení druhým. Podle Solaře jde však o mediální přestřelku a v samotném skateparku se žádná „válka“ neděje. Úrazům při krkolomných skocích se ale zabránit nedá a zhruba tak dvakrát do měsíce se ve skateparku stane menší nehoda, jako jsou zlomeniny či vyražený dech.
Během prázdninových měsíců se v areálu s více než dvanácti sty čtverečních metrů osvětlené a zastřešené plochy uskuteční mistrovství republiky v BMX i in-line jízdě. Radnice připravuje další rozvoj areálu, který doposud vyšel město a stát na téměř 21 milionů korun. „Dalším plánem je rozšíření celkového pozemku sportoviště přibližně na dvojnásobek. Na nových plochách vznikne zázemí pro jezdce důležité pro konání větších soutěží, dále pak tréninková plocha, prostor pro větší divácké tribuny nebo koncertní pódium,“ uvedla Dana Rybnikárová z oddělení vnějších vztahů magistrátu.