VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubický zámek se konečně zbaví věčně "rotujících oprav"

Pardubice - Východočeské muzeum o páteční noci ukáže, co se od podzimu v areálu památky změnilo

14.5.2008
SDÍLEJ:

Pardubický zámekFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Do celosvětové akce v rámci Mezinárodního dne muzeí se o nadcházejícím víkendu zapojí i pardubický zámek. Východočeské muzeum v Pardubicích, které v památce sídlí, připravuje pro širokou veřejnost páteční muzejní noc. Kdo se sem vydá, ať už za světla či již pod příkrovem tmy, spatří či se dozví, jaké změny se za uplynulý rok na atraktivním zámku odehrály. A není jich málo.

Příznivá zima

S pomocí tzv. Norských fondů začaly v září loňského roku rekonstrukční práce na několika místech pardubického zámku. Podle smlouvy mají trvat rok, ve skutečnosti díky příznivé zimě pokročily podstatně dále kupředu. „Myslím si, že jsme tak ve dvou třetinách,“ uvedl včera spokojeně ředitel Východočeského divadla v Pardubicích František Šebek. Spokojeně z důvodu, že se konečně po mnoha letech zámek dostane do stavu, kdy již budou vydávány peníze na běžnou údržbu, odhadem jeden až dva miliony ročně. „Zabrání se efektu věčně rotující rekonstrukce,“ pojmenoval dosavadní problém ředitel.

Opravy zámku se odehrávají na několika místech rozlehlého areálu. Návštěvníci ve směru od Příhrádku minou téměř obnovený mostek, na němž by se do podzimu měly objevit i dvě původní sochy světců. Po průchodu branou se jim po chvíli odhalí pohled na nově vydlážděné nádvoří a dvě pískovcové studny, které byly donedávna skryty v zemi. Novou fasádu dostávají i zámecké budovy. Velká část rekonstrukčních prací se zaměřila i na obnovu parkánové hradby, která byla opravena a odvodněna, samotný příkop byl na jeho dnu vyzpevněn a osazen zatravňovacími dlaždicemi tak, aby sem mohla bez problémů zajíždět těžká technika hasičů. Pokud by, nedej bože, začalo na zámku hořet. „Naposledy zde hořelo v roce 1873, kdy vyhořela hodinová věž,“ připomíná František Šebek s pomyslným zaklepáním na stůl.

Muzejní noc

O všech novinkách se může veřejnost dozvědět přímo od ředitele a dalších pracovníků muzea během nadcházejícího pátku. Celý zámek bude otevřen zdarma během akce s názvem Muzejní noc. Začíná v 18 hodin a končí o půlnoci. Jako v minulých letech bude zřejmě největším lákadlem výstup do zámecké věže s vyhlídkou, která je jinak po celý rok uzavřena. Zájemce o noční panoráma čeká jedenaosmdesát strmých schodů.

Autor: Petr Doubrava

Místo události:
14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení