Z Keni zpět domů se nyní vrátil Pardubák Aleš Bárta, který jako zdravotník pomáhá v této africké zemi udržovat v chodu projekt humanitární organizace Adra. Konkrétně v keňském Itibu ve zdravotnickém zařízení vybudovaném Čechy. Jeho poslední cesta do Afriky ale dostala překvapivě dramatický ráz. Aleš Bárta spolu s dalšími českými lékaři a mediky nečekaně pomáhal zraněným při výbuchu cisterny převážející pohonné hmoty.

Poslední lednový den se v Keni na silnici odehrála největší tragédie v novodobých dějinách této země. V noci zde havaroval nákladní vůz s cisternou plnou pohonných hmot. Po čase jej obklopil dav Afričanů, kteří se sem vypravili s cílem zachytit do nádob zbytky paliva. Jenomže došlo k výbuchu, při němž zahynulo asi sto patnáct lidí přímo na místě. A další těžce ranění skončili v oblastní nemocnici v Nakuru, zhruba 120 kilometrů od Itiba, kde právě prodělávalo stáž na tropická onemocnění pět studentů medicíny se třemi lékaři a Alešem Bártou. Potom, co se dozvěděli o neštěstí a zjistili, že situace v keňské nemocnici je více než neutěšená, se do ní vypravili pomáhat. „Bylo to hodně drsné,“ shrnuje krátce zážitek z pomoci lidem s vážnými popáleninami. „Byla tam spousta zraněných, kteří leželi na zemi, bez jakéhokoli materiálu a ošetření. Přerušili jsme stáž, nakoupili za rychle obstarané peníze od českých lidí potřebný materiál. Působili jsme tam deset dní. Byli jsme prvními zahraničními zdravotníky, po nás přijížděli další.“

Řešili popáleniny

V nemocnici bylo málo zdravotníků, navíc nikdo neměl zkušenosti s ošetřováním těžkých popálenin. Mezi stovkou zraněných převažovali děti a spíše chlapci. „Protože ženy nestačily utéct z místa výbuchu,“ vysvětluje Aleš Bárta. V nemocnici český tým pracoval od rána do pozdních večerních hodin.

„Ošetření jednoho takto těžce popáleného pacienta totiž trvalo zhruba tři až tři a půl hodiny,“ dodává.
Pardubický zdravotník, který už má za sebou pomoc po tsunami na Srí Lance, snášel zátěž a stres poměrně dobře. Hůře na tom byli medici.

Bárta odhaduje, že přes velké množství úmrtí nejvíce popálených se jim podařilo zachránit život několika desítkám zraněných. Na další výjezd se chystá v létě. „Doufám, že už budeme fungovat na klasické tropické medicíně,“ nepřeje si další překvapení z mimořádné události Aleš Bárta.