Je to jako zlý sen, záběry z míst, která ještě nedávno byla ohrožena povodní teď vystřídaly obrázky připomínající spíše zkázu, jakou za sebou zanechává zemětřesení. Silnice zvlněné jak špatně položený koberec, torza domů. Pardubičtí policisté nabídli svou pomoc povodněmi postiženému Liberecku již dvakrát. Tuto sobotu vyrážejí potřetí.

„Situace již je o poznání klidnější, tentokrát vyráží místo čtyřiceti už jen dvacet policistů,“ uvedl před odjezdem Jan Záhorský, vedoucí oddělení služby pořádkové policie Pardubického kraje.

Pardubičtí policisté při svém druhém výjezdu na Liberecko byli přiděleni hlavně jako dopravní hlídky. Odkláněli třeba vozidla od hraničního přechodu Žitava na Liberec tak, aby do obcí postižených katastrofou nevjížděl nikdo nepovolaný.

Změna přístupu

„Všimli jsme si přitom několika věcí. Zájem povodňových turistů opadl zároveň s tím, jak opadla voda. Změnil se i přístup samotných lidí. Zatímco zezačátku vlivem velkého stresu tyto uzavírky vnímali jako obtěžování ze strany policie a někteří nám i dosti vulgárně nadávali.

Teď nám naopak hned a bez vyzvání předkládali všechny doklady, ochotně ukazovali zavazadlový prostor vozidla, protože s prvními případy rabování si uvědomili, že se skutečně najdou všeho schopní lidé a že kontroly jsou nutné především pro jejich bezpečí,“ konstatoval Záhorský.

Policisté ale kromě hlídání silnic například hlídali také most kvůli možnému porušení statiky.

Noční můry

„Bohužel, zaznamenali jsme i ne zrovna příjemné věci. Zaslechli jsme třeba příběhy dětí, které se v noci probouzejí s nočními můrami. Pomoc psychologů, kteří už v oblasti jsou, potřebují i další lidé. Zejména se to týká těch, na které celá situace začala dopadat až teď – ve chvíli, kdy nebezpečí už pominulo a oni začínají přemýšlet o tom, co bude dál,“ řekl Záhorský.