VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řepa: Současný stav Pasáže mě mrzí

PARDUBICE - Za šperk mezi pardubickými stavbami považuje známý architekt Miroslav Řepa Pasáž na třídě Míru. O to více jej bolí pohled na stav, v jakém se nyní nachází. Obzvláště, když si Machoňovu Pasáž vybavuje z dob její prvorepublikové slávy.

5.6.2007
SDÍLEJ:

Pohled na město Pardubice.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Pasáž pamatuji především z roku 1937 až 1938, v souvislosti se začátkem okupace naší země a začátkem války,“ říká architekt. „Osobně si vzpomínám na to, jak němečtí vojáci navštěvovali houfných počtech právě tuto Pasáž a zejména kavárnu a cukrárnu Hofmannovu, kde úroveň tehdejšího kavárenského zařízení byla na takové úrovni, že pro ně to byl jakoby sen ve srovnání s tím, co tehdy měli v Německu.“

Podle Řepy je sice dobře, že byla opravena čelní strana Pasáže, ale u ní bohužel zůstalo. Jde tak trochu o obdobu Potěmkinových vesnic. „Vnitřek byl dokonce vyklizen a očekávalo se, že velice brzy bude přistoupeno k pokračování na tomto projektu, jenž byl rozpracován alespoň ve formě studie. Tak se ale nestalo. Pasáž byla výkladní skříní Pardubic a měla by se výkladní skříní opět stát, protože její poloha je nenahraditelná. Nemluvě pak o tom, že tato Pasáž dává další šance k propojení této části města směrem na Karlovinu a do dalších přilehlých ulic. Nemůžu si přát nic jiného, než aby nedošlo ke horšení stávajícího stavu, aby urychleně bylo rozhodnuto, co s touto Pasáží bude, kdo se toho ujme po stránce investorské. Jestliže si obchodníci našli místa v Grandu, najdou si místa v objektu Magnum či na Masarykově náměstí, určitě si na prvém místě najdou toto krásné místo.“

Miroslav Řepa soudí, že stavba, která se tak významně zapsala do dějin města, by měla zůstat městem i nadále spravovaná a následně pronajímaná. „Město by nad ní mělo mít základní patronát. Pokud se však nenajdou prostředky a mělo by to nadále vypadat tak, jak to vypadá již celou řadu let, potom je možné Pasáž prodat. A mít nad ní jenom příslušný dohled, aby mohla mít podobu a funkci, jakou si všichni přejeme,“ dodává Řepa.

5.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pardubické letní kino.

V Proseči letní kino ustoupilo počasí

Ilustrační foto

Kolo mu ukradli, ale stopy zlodějů se majitel nepustil

Vnučku na drogách pomohli babičce krotit policisté

Pardubice - Pod vlivem drog řádila ve čtyři ráno.

Bronzový Prskavec vyměnil pádlo za tužku

Pardubice - Sportovní park Pardubice navštívil bronzový medailista Olympijských her v Riu Jiří Prskavec. Kajakář se nejprve oháněl tužkou při rozdávání autogramů. U trenažéru pak rozdával rady začínajícím závodníkům.

Cyklistický závod zavře centrum Chrudimi

Chrudim – V sobotu 19. srpna projede Chrudimí 21. ročník cyklistického závodu Kolo pro život – Manitou Železné hory České spořitelny. Přihlášená už je téměř tisícovka jezdců. Atraktivní podívaná, zejména hromadný sjezd Širokých schodů hned na začátku závodu, však znamená také další dopravní uzavírky pro motoristy.

Na Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se tento víkend naplní chovateli koček a samozřejmě též jejich chlupatými svěřenci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení