VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze na romského poradce nepřišly. Město zaplatí samo

Pardubice - Pardubická radnice nedostala od Úřadu vlády dotaci, bude si muset „spojku“ s romskou komunitou financovat

24.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Ota Bartovský

První terénní pracovníci, kteří se pohybují v romské komunitě a zprostředkovávají informace mezi ní a většinovou společnosti, působí v Pardubicích od roku 2002. Až do loňska jejich činnost finančně podporoval stát. Letos však Úřad vlády žádost Pardubic o dotaci ve výši 183 tisíc korun nečekaně odmítl. Radnice se rozhodla terénního pracovníka zachovat a najít peníze ve svém rozpočtu.

Úřad vlády letos městu Pardubice – poprvé za šest let – finanční prostředky na činnost terénních pracovníků neuvolnil. O jejich budoucnosti tak jednala tento týden Rada města Pardubic. „Město chce v projektu, který se v minulých letech osvědčil, přesto pokračovat, a zachovat tak komunikaci s komunitou, jejíž problémy by mohly být zdrojem řady sociálních komplikací. Peníze, které město nedostalo, musí najít ve svém rozpočtu,“ shrnul mluvčí radnice Michal Zitko rozhodnutí radních.

Městu ubylo dluhů

„Máme jednoho terénního pracovníka a zhruba 142 klientů, ale tento počet je třeba násobit ještě počtem setkání, takže je to vlastně několik tisíc kontaktů,“ říká náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková, do jejíž působnosti na magistrátu spadá sociální oblast. „Bohužel jsme nebyli podpořeni z Úřadu vlády, jako tomu bylo v minulých letech.“ Dotace státu pokrývala zhruba sedmdesát procent nákladů na terénního pracovníka, zbytek hradilo město. Radnice důvod, proč letos dotaci nezískala, písemně ani ústně neobdržela. Podle Fraňkové je ale obdobně „postiženým“ městem i Hradec Králové. „Jediným zdůvodněním je dotační tabulka vyvěšená na internetu. Je v ní uvedeno jen: Velké město, málo klientů. Stejně to má uvedeno také Hradec,“ říká Štěpánka Fraňková.

Terénní pracovník obchází v Pardubicích vyhlášené lokality, jako jsou ulice Husova, Češkova, Ohrazenice i Skřivánek. „Prostě tam, kde je to potřeba a kde máme pocit, že je momentálně nějaký problém,“ popisuje jeho náplň náměstkyně. „Přes terénního pracovníka se snažíme ovlivňovat Romy, nebo řekla bych spíše lidi, s nimiž je obtížná spolupráce, například ve smyslu pravidelného placení nájemného. Tím nám nevznikají veliké dluhy, které jsme měli předtím. Samozřejmě jeho práce je hodně zaměřena i na děti – dohlížení na to, aby děti byly posílány do školy, chodily do školky na výchovu předškoláka a další,“ dodává Štěpánka Fraňková.

Autor: Petr Doubrava

24.5.2008
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení