První terénní pracovníci, kteří se pohybují v romské komunitě a zprostředkovávají informace mezi ní a většinovou společnosti, působí v Pardubicích od roku 2002. Až do loňska jejich činnost finančně podporoval stát. Letos však Úřad vlády žádost Pardubic o dotaci ve výši 183 tisíc korun nečekaně odmítl. Radnice se rozhodla terénního pracovníka zachovat a najít peníze ve svém rozpočtu.

Úřad vlády letos městu Pardubice – poprvé za šest let – finanční prostředky na činnost terénních pracovníků neuvolnil. O jejich budoucnosti tak jednala tento týden Rada města Pardubic. „Město chce v projektu, který se v minulých letech osvědčil, přesto pokračovat, a zachovat tak komunikaci s komunitou, jejíž problémy by mohly být zdrojem řady sociálních komplikací. Peníze, které město nedostalo, musí najít ve svém rozpočtu,“ shrnul mluvčí radnice Michal Zitko rozhodnutí radních.

Městu ubylo dluhů

„Máme jednoho terénního pracovníka a zhruba 142 klientů, ale tento počet je třeba násobit ještě počtem setkání, takže je to vlastně několik tisíc kontaktů,“ říká náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková, do jejíž působnosti na magistrátu spadá sociální oblast. „Bohužel jsme nebyli podpořeni z Úřadu vlády, jako tomu bylo v minulých letech.“ Dotace státu pokrývala zhruba sedmdesát procent nákladů na terénního pracovníka, zbytek hradilo město. Radnice důvod, proč letos dotaci nezískala, písemně ani ústně neobdržela. Podle Fraňkové je ale obdobně „postiženým“ městem i Hradec Králové. „Jediným zdůvodněním je dotační tabulka vyvěšená na internetu. Je v ní uvedeno jen: Velké město, málo klientů. Stejně to má uvedeno také Hradec,“ říká Štěpánka Fraňková.

Terénní pracovník obchází v Pardubicích vyhlášené lokality, jako jsou ulice Husova, Češkova, Ohrazenice i Skřivánek. „Prostě tam, kde je to potřeba a kde máme pocit, že je momentálně nějaký problém,“ popisuje jeho náplň náměstkyně. „Přes terénního pracovníka se snažíme ovlivňovat Romy, nebo řekla bych spíše lidi, s nimiž je obtížná spolupráce, například ve smyslu pravidelného placení nájemného. Tím nám nevznikají veliké dluhy, které jsme měli předtím. Samozřejmě jeho práce je hodně zaměřena i na děti – dohlížení na to, aby děti byly posílány do školy, chodily do školky na výchovu předškoláka a další,“ dodává Štěpánka Fraňková.