20. březen 2012. To je nejzazší termín, kdy musí začít revitalizace Tyršových sadů. Jinak město nebude schopno dodržet harmonogram čerpání peněz z evropských fondů.

Dodržet tento termín ale nebude pro vedení města nijak snadné. Musí totiž znovu vyřizovat povolení ke kácení stromů a dřevin.
„Vzdali jsme se možnosti odvolání ke krajskému úřadu. Ztratili bychom tím čas, navíc víme, že rozhodnutí úřadu Městského obvodu Pardubice I bylo natolik špatné, že bychom s odvoláním stejně neuspěli,” uvedl včera na mimořádném zastupitelstvu náměstek primátorky František Brendl (sdružení Pardubáci).

Překážkou petice

Ještě větší překážkou ale pro současný projekt budou asi iniciátoři petice. Těm se nelíbí počet stromů, které by měly být při revitalizaci pokáceny.
„Kvůli stavebně-technickým úpravám bude nutné pokácet zhruba 80 stromů. O každém dalším stromu jsme ochotni diskutovat,” naznačila vstřícné gesto vůči iniciátorům petice primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Podle jednoho z petičníků Miroslava Seinera bude ale velmi obtížné dojít k nějaké shodě.
„Máme pochybnost, že je možné dosáhnout nějakého průniku s projektantovou vizí. Nesouhlasíme totiž s klíčovými prvky jeho návrhu a zdá se nám nereálné, že by projektant dělal v této fázi projektu nějaké významné změny,” vysvětlil postoj petičníků Seiner.

Petici, která bojuje proti kácení dřevin v parku, podepsalo zhruba 5100 lidí. Zpochybňována je rovněž hladina spodní vody.
„Nárazové vykácení stromů a keřů je z tohoto hlediska hazard. Projektant navíc ani nedokázal vysvětlit, proč tam chce vysázet stromy, které se nehodí do vlhka,” podotkl na zastupitelstvu Seiner.

Vedení města bude nyní dál usilovat o získání potřebných povolení, aby mohla na jaře příštího roku začít revitalizace Tyršových sadů. Bojovníci proti kácení stromů ovšem upozorňují, že se do vyřizování těchto povolení rovněž zapojí jako účastníci řízení.

Výzva městu

„Je na nás vyvíjen tlak kvůli čerpání evropských dotací. Těžko se ale bude hledat snadné a rychlé řešení současné situace. Městu doporučujeme, aby od projektu ustoupilo a využilo evropské peníze jinak. Věříme, že lze vypracovat jiný projekt, který bude podstatně levnější a citlivější k zeleni,” dodal Seiner.

To ale nebude z právního hlediska tak jednoduché. Město je prý totiž povinné uzavřít s vítězem výběrového řízení smlouvu o dílo.
Problematikou Tyršových sadů se budou zastupitelé zabývat i na svém listopadovém zasedání. Měli by schvalovat stavebně-technickou dokumentaci. Její neschválení by znamenalo definitivní konec projektu.

Lukáš Dubský