VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plastika menstruující dívky v galerii Mázhaus rozlítila svatebčany i magistrát

Pardubice - Ještě než stačila utichnout mediální přestřelka kolem rozhodnutí pardubické radnice ukončit ke konci letošního roku nájemní vztah se současnými provozovateli galerie Mázhaus – regionální pobočkou Unie výtvarných umělců České republiky – a už je mezi oběma stranami další spor. Konkrétně jde o výstavu tří mladých umělkyň Estrogen.

21.8.2008 13
SDÍLEJ:

Plastika menstruující dívky - moderní "umění" v galerii MázhausFoto: Reprofoto: Deník

Připoutaní psi

„Radnice kvůli Mázhausu čelí další kritice svatebčanů. Ti musejí cestou do obřadní síně opět procházet kontroverzní výstavou,“ informovala náš Deník Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů Magistátu města Pardubic.

„Svatebčany v těchto dnech ,vítá’ v Mázhausu, jímž musí všichni chtě nechtě projít do obřadní síně, socha páru velkých černých psů, připoutaných řetězem ke stěně. Největší odpor ale vyvolává plastika menstruující dívky a postavy muže a ženy ležící v tratolišti krve. Snoubence, rodiče ani prarodiče při pohledu na tyto výtvarné objekty nikterak neuklidní vědomí, že cestou k oltáři procházejí expozicí tvorby mladých umělců,“ poznamenala pracovnice pardubické radnice. „Rozhořčení svatebčanů jsem chápal a vlastně jsem se styděl za to, jakým prostředím se do obřadní síně musejí dostávat,“ nechal se slyšet náměstek pardubického primátora Jan Kislinger, jemuž minulou sobotu připadla role oddávajícího.

„Myslím, že člověk nemusí být odborníkem na umění, aby uznal, že nynější expozice se do prostor Mázhausu nehodí. Některá díla osobně pokládám za ujetá,“ konstatoval vedoucí odboru kanceláře magistrátu Michal Zitko.

„Stížnosti veřejnosti na charakter výstav utvrdily před časem radu města v rozhodnutí rozvázat s výtvarníky nájemní smlouvu. Magistrát ji provozovateli galerie vypověděl letos v červnu. Důvodem byly vážné nedostatky ve smlouvě, ale také množící se stížnosti veřejnosti, zejména svatebčanů, na úroveň vystavovaných exponátů,“ shrnula Nataša Hradní.

„Ve městě navíc chybí prostory například pro pořádání výstav a podobně,“ doplnila pracovnice oddělení vnějších vztahů radnice.

„Umělci na výpověď zareagovali hysterickou mediální kampaní, v níž městu, které chce zpět své prostory, vyčítají, že hází klacky pod nohy mladým umělcům a ohrožuje jejich projekty přesahující do příštího roku,“ pokračovala Nataša Hradní. „Již před několika týdny jsme je vyzvali, aby předložili seznam těchto projektů. Slíbili jsme, že projekty rozjednané na první měsíce roku 2009 umožníme dokončit. Bohužel unie zatím na naši vstřícnou výzvu vůbec nereagovala,“ dodala náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.

„Z města se s námi nikdo nebaví. Veškeré informace se dozvídáme z tiskových zpráv nebo od médií,“ prohlásila kurátorka galerie Alexandra Prokopová z regionální pobočky Unie výtvarných umělců České republiky.

A co kostely?

„Dokonce jsme se doslechli, že město uvažuje o tom, že by v době, kdy se konají svatby, zakrylo exponáty nějakými panely, aby to nikoho neuráželo. Nevím, jestli něco podobného nařídí i třeba v pardubických kostelích, aby se zakryl ukřižovaný Kristus nebo zkrvavená Panna Marie. Uvidíme, jestli se tím bude radnice také zabývat,“ zajímalo by Alexandru Prokopovou. „Společně s autorkami tohoto projektu jsme se shodli, že se to nedá nazvat vlastně nijak jinak než cenzurou,“ podotkla kurátorka výstavy, na níž se prezentuje Mariana Jůdová, Markéta Korečková a Paulina Skavova. „Tato výstava je součástí projektu Končíme/Začínáme. Počítáme s tím, že v jejím průběhu vznikne i experimentální transformační produkt, který bude odhalen 19. září v 17 hodin a který je součástí projektu nanoSKOP. Ale zatím nevíme, jestli nám to radnice nezakáže,“ svěřila se kurátorka pardubické galerie Mázhaus, jejímž hlavním partnerem je trochu paradoxně právě magistrát.

Pokud se na to kontroverzní výstavu chcete zajít podívat, je otevřena od pondělí do pátku od osmi do sedmnácti hodin (vchod je přes vrátnici radnice), o víkendech pak od čtrnácti do devatenácti hodin (vchod je přímo z Pernštýnského náměstí).

Autor: Tomáš Dvořák

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení