VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Plat bych asi bral, ale nevím, jestli bych tu chtěl dřepět"

Jevíčko/Štrasburk –  Gymnazisté z Jevíčka reprezentovali na jedničku. Skvělá byla prezentace Dominky Janíkové i výsledek Diany Hauptové v Eurogame

19.12.2012
SDÍLEJ:

Gymnazisté z Jevíčka ve ŠtrasburkuFoto: DENÍK/Tomáš Dvořák

Je Evropská unie (EU) demokratická? Mají všechny členské státy stejná práva a povinnosti? Má hlas každé země totožnou váhu? Měla by EU zachraňovat zadlužené Řecko?
I o tom diskutovalo pět stovek mladých Evropanů z devatenácti zemí v sídle Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku na setkání programu Euroscola.

Jediní z Česka

Jediným zástupcem České republiky na této akci byli studenti gymnázia z Jevíčka. Ti si pozvání vysloužili díky Haně Krajíčkové, která zvítězila v národním kole soutěže. „Měla jsem velkou radost z toho, že jsem pro školu vybojovala vítězství. Nejsem ten typ, který by hltal každou zprávu z Evropské unie, ale test, který jsem vyplňovala, mi nepřipadal složitý. Přesto jsem ale zpočátku nevěřila tomu, že díky mému úspěchu pojedeme do Evropského parlamentu," přiznala Hana Krajíčková.

„Byla jsem zvědavá, jak to tam chodí. Přece jen se sem člověk běžně nedostane. Proto jsem byla moc ráda, že jsme tuto možnost měli," podotkla studentka jevíčského gymnázia, kterou ze všeho nejvíc bavila diskuse se studenty z dalších členských zemí.

„Překvapila mě i upřímnost odpovědí europoslanců na otázky z pléna," dodala.
Úvodní představení jevíčského gymnázia ve Štrasburku výtečně zvládla Dominika Janíková. „Byla to hodně zajímavá zkušenost," svěřila se studentka, jejíž prezentace byla ze všech pozvaných zástupců členských států zřejmě vůbec nejpovedenější.

„Příjemně mě překvapila tvůrčí atmosféra, která ve Štrasburku panovala. Ani jsem nečekala, že někteří studenti budou tak zapálení do této problematiky a budou tak vášnivě debatovat," pokračovala Dominika Janíková, která měla navíc čest nést vlajku na závěrečném ceremoniálu. Každý vlajkonoš si však musel vybrat jinou než vlastního státu, a tak Dominika celkem logicky sáhla po slovenské.
Při finále zábavné dovednostní soutěže (nejen) o Evropské unii Eurogame reprezentovala jako jediná Českou republiku Diana Hauptová.
Přestože skončila s modrým týmem těsně pod stupínkem vítězů, mohla být se svým výkonem spokojená. Byla totiž tahounem družstva, které skončilo čtvrté.
„Líbilo se mi, že jsme museli spolupracovat, ale čas někdy ubíhal až příliš rychle. Trochu mě mrzelo, že jsem ve Francii používala hlavně angličtinu. Myslela jsem si, že tu francouzštinu přece jen využiji mnohem víc," nechala se slyšet Diana Hauptová.

Prostor nedostala

Velkou snahu zapojit se do diskuse s europoslanci měla i Lucie Skácelová. Přestože se do debaty hlásila velmi usilovně, nakonec prostor nedostala. „To mě samozřejmě mrzelo, zvláště když byli stále vyvoláváni jen zástupci Řecka a Kypru. Ti navíc dokola hovořili jen o svých národních problémech a zájmech. Nikdo jiný se už pak moc ke slovu nedostal," posteskla si.
I přesto si Lucie Skácelová pobyt ve Štrasburku užila a bere ho jako přínosný.

„My, Češi, si stále na něco stěžujeme, ale i na Euroscole bylo vidět, že je řada zemí, které mají mnohem větší problémy než my," doplnila.
„Určitě to pro nás byla přínosná návštěva. Udělali jsme si obrázek o tom, jak funguje Evropský parlament. Cenné bylo i to, že jsme se mohli procvičit v angličtině," uvedla studentka Kateřina Gošová.
„Byla to skvělá zkušenost. Vážím si toho, že jsem se této akce mohla zúčastnit. Diskusí se studenty jsem se trochu obávala, ale líbily se mi. Ale europoslankyní bych být asi nechtěla," vyjádřila se pro Deník Jitka Křečková.

Plat by asi bral

„Plat europoslance by se mi asi zamlouval, ale nevím, jestli by se mi to tu chtělo odsedět," vtipkoval David Sirůček.
Ten měl radost především z nových kontaktů, které ve Francii získal. „Klidně bych si tu pobyt ještě prodloužil," řekl David Sirůček.
„Byla jsem ráda, že jsme si mohli vyzkoušet práci europoslanců včetně hlasování," sdělila Kateřina Felnerová.
„Celodenní program byl skutečně náročný. Už chápeme, proč někdy europoslanci při jednáních spí," usmívala se Lucie Petrová.

Vydařená akce

„Potěšilo mě, jak rychle jsem si zvykla komunikovat v angličtině. Nedělalo mi to problém," svěřila se Andrea Medková, kterou nadchla i návštěva Štrasburku. „Přišlo mi ale hlavně podle architektury, že jsme spíše v Německu než ve Francii," všimla si.

Typicky alsaská architektura se zamlouvala i Zuzaně Křivanové. „Zajímavé byly i diskuse v europarlamentu. Jen debata o Spojených státech evropských mi přišla nesmyslná. To je podle mého názoru dost naivní představa. Přece jen evropské státy mají úplně jinou kulturu, hodnoty, historii a tradice," shrnula.

„Byla to vydařená akce. Ocenil jsem především její perfektní organizaci. Věřím, že studentům hodně dala. Měl jsem obrovskou radost z toho, jak dopadla naše prezentace. Dominika Janíková ji zvládla skvěle. Pozitivní bylo, že i Diana Hauptová se dostala do finále Eurogame. Potěšilo mě, že naši studenti chtěli diskutovat a aktivně se zapojovali do debat. Jen škoda, že nakonec nedostali příležitost vystoupit v záplavě diskusních příspěvků od řeckých a kyperských studentů na plénu," sdělil profesor jevíčského gymnázia Jan Hrazdíra. Podobný názor měl i jeho kolega  Jaromír Baranok: „Měl jsem radost z toho, jak naši studenti skvěle reprezentovali Českou republiku, Pardubický kraj i školu. Možnost potkat se s kolegy a studenty z jiných zemí byla velmi cenná," uzavřel Jaromír Baranok.

Autor: Tomáš Dvořák

19.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

FK Pardubice

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Pardubice – Dům dětí a mládeže Alfa bude mít nový plášť i střechu. Čeká ho komplexní zateplení obvodového pláště a střech všech čtyř objektů. Při zateplování dojde také na výměnu oken a dveří, ty vstupní navíc budou upraveny tak, aby do domova mohli bez problému vstoupit i handicapovaní. 

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Sportovní park přilákal sto tisíc lidí. Vrátí se zase za rok

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který na více než týden zakotvil v parku Na Špici, na pardubickém zámku, ale i na soutoku řek Labe a Chrudimky, se stal nejnavštěvovanější městskou akcí letošního léta. 

Swingoví Piráti z Pardubic míří do Abbey Road

Pardubice – Populární pardubická hudební formace Pirate Swing Band má nakročeno do Abbey Road, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení