VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod Bílou horou bojovali roku 1620 i skotští pěšáci z Pardubic

Pardubice/Bílá hora – Osmého listopadu 1620 u letohrádku Hvězda na Bílé hoře, došlo k bitvě, která na dalších tři sta let ovlivnila dějiny Zemí Koruny české.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Padlé kamarády na bojišti ležet nenechámeFoto: Darien

Tuto významnou událost si o víkendu připomenuli i milovníci historie a tak se pláň u obory letohrádku změnila ve vojenské ležení a bitevní pole. Mezi účinkujícími nechyběli ani šermíři z Pardubic.

„Jako skupina fungujeme už od roku 2004 a toto je zároveň i naše čtvrtá účast na Bílé hoře. Máme jednotku, která představuje Mackayův „skotský“ regiment,“ uvedl velitel pardubických skotů Alexandr Dvořák.

Pardubičtí nastoupili do boje jako pikenýři na straně císařské armády. V rekonstrukci bitvy, ve které vystoupili stovky účinkujících šermířů v dobovém oblečení, tak patřili k té „vítězné“ straně. Posledním útokem rozbili pravé křídlo beznadějně obklíčeného Šlikova praporce – poslední jednotky českých stavů, která odmítla kapitulaci a do posledního muže také na bojišti padla.

„Mackayův regiment byla žoldnéřská jednotka, která vznikla ve dvacátých letech sedmnáctého století a v roce 1620 se dostala do Evropy, konkrétně do Dánska, kde byla také najmuta dánským králem pro službu ve třicetileté válce. Za Dánsko válčili skotští žoldáci zhruba tři roky, poté přešli ke Švédům a později i k Francouzům. Z dobových pramenů víme, že regiment pod tímto názvem existoval až do osmnáctého století,“ uvádí Jan Dlesk, který plní funkci historika skupiny.

Jak je vlastně možné, že se do bitevní vřavy v Praze zapojili i skotští válečníci?
„Přítomnost samostatné skotské jednotky na Bílé hoře nijak průkazně doloženou nemáme, ale je takřka jisté, že v řadách žoldnéřů, které hojně využívali jak stavovská, tak císařská armáda, nějací skotové byli. Říká se, že skotská jednotka se na bojišti skutečně objevila, ale asi až hodinu po skončení střetu, doloženo to však nikde není. I když - dobové prameny říkají, že v době bitvy byla velká část stavovské armády rozptýlena v Praze, takže možnost, že nějaký velitel poté, co zaslechl dělostřelbu své muže zorganizoval a vedl na bojiště, nemůžeme vyloučit,“ doplňuje Dlesk.

Každopádně Mackayův skotský regiment jako takový v té době již existoval a i když se na bělohorském bojišti nikdy neobjevil, pardubičtí šermíři tento nedostatek napravili a podobně jako ostatní skupiny, i oni si nakonec vysloužili potlesk spokojených diváků.

„Stejně jako náš regiment je tu i spousta jiných formací, které se v té době na našem území vůbec nepohybovali, například švédské jednotky. Je to proto, že dobově věrných skupin je málo a co jsme se dívali, tak z domácích jsou tu prakticky všichni, kteří jen trochu dělají třicetiletou válku,“ doplňuje Dvořák.

Účastí na Bílé hoře však letošní sezóna pro pardubické skoty ještě nekončí. Čeká je další bitva - až na Ukrajině. "Chystáme se spolu s další skupinou historického šermu prvního října odjet na hrad v Kamenci Podolském. Bude to pro nás velká zkušenost a samozřejmě také nezapomenutelný zážitek," prozrazuje Dvořák.

Autor:

Místo události:
16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení