VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podivná statistická anomálie u přijímacího řízení na Gymnázium Mozartova

Pardubice - Díky této „náhodě“ splnilo kritéria přijetí v prvním kole obdivuhodných 84 žáků, konstatovali rodiče žáků, kteří konali přijmací zkoušky

16.6.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

V Pardubickém kraji se konaly přijímací zkoušky na střední školu z rozhodnutí krajského úřadu tak, že žáci konali testy z českého jazyka, matematiky a všeobecných studijních předpokladů, které připravila agentura SCIO a za které bylo možno získat maximálně 130 bodů. Dalších maximálně 50 bodů mohla žákovi přidělit střední škola podle dosavadních úspěchů na základní škole (například za vysvědčení, olympiády – první až třetí místo v okresním nebo krajském kole), ale způsob přidělení musel být žáků oznámen předem.

Celkem mohl žák tedy získat maximálně 180 bodů a kraj stanovil minimální hranici pro přijetí v prvním kole – na gymnázia a obchodní akademie 115 bodů, na ostatní střední školy 75 bodů.

Smyslem takto konaných přijímacích zkoušek bylo zjistit, zda se na střední školu hlásí žáci požadované úrovně.

Jakou strategii školy zvolily?

Střední školy zvolily strategii přidělení bodů za základní školu různě. Některé tak učinily korektně a průhledně, jiné všem uchazečům přidělily nejvyšší možný počet – 50 bodů, aby si zajistily dostatečný počet žáků už v prvním kole.

Tento fakt velmi ovlivnil úspěšnost žáků u přijímacího řízení, protože o splnění minimální hranice pro přijetí rozhodovaly často jen desetiny bodu. Navíc velmi zkreslil pohled na to, jak dobří žáci se hlásí na konkrétní střední školu.

Výsledkem prvního kola přijímacího řízení bylo, že mnoho žáků nesplnilo minimální hranici pro přijetí, a to mnohdy na žádné ze tří středních škol, na které se mohli hlásit. Nutné bylo tedy konat druhá kola přijímacího řízení, v kterém střední školy bodovou hranici pro přijetí snížily. Je otázkou, zda hledat příčinu tak masového neúspěchu na straně žáků nebo ve špatně stanovené minimální hranici bodů, především pro gymnázia a obchodní akademie.

Vhodnější volba minimální hranice

Testování znalosti žáků a jejich studijních předpokladů při přijímání na střední školu je jistě potřebné, otázkou je vhodnější volba minimální bodové hranice.

Diskutabilní je i přidělování bodů za prospěch na základní škole, díky nemuž mohly střední školy tak zásadně přijímací řízení ovlivnit.
Jak se zdá, někde i velmi zarážejícím způsobem, který je nad rámec pravidel stanovených krajem. Například na Gymnáziu Mozartova v Pardubicích (na snímku), zdá se, přestaly platit zákonitosti pravděpodobnosti a statistiky. Jak jinak pohlížet na výsledkovou listinu, která je zveřejněna na oficiálních stránkách této školy pod názvem Harmonizované výsledky přijímacího řízení – 1. kolo? V ní je na první pohled zřejmá „podivná náhoda“ – těsně nad hranicí potřebnou k přijetí (115 bodů) se nahromadilo neuvěřitelných 30 žáků v rozmezí jediného bodu a za touto hranicí zeje mezi 115 a 110 body díra! (Na ostatních středních škollách v kraji je rozložení bodového zisku žáků rovnoměrné a odpovídá statistickým zákonitostem).

Ještě podivnější je, že tato „statistická anomálie“ vznikla až poté, co ředitelství Gymnázia Mozartova přičetlo body za základní školu k SCIO testům, které jsou statisticky v pořádku. Pokud byl dodržen princip přidělení bodů za základní školu předem, nemohlo to ovlivnit tak výrazně body žáků právě těsně nad hranici přijetí. Díky této „náhodě“ zde splnilo kritéria přijetí v prvním kole obdivuhodných 84 žáků.

Jsme snad svědky nestandardního boje o žáky za každou cenu?

Nedivím se, že někteří rodiče jsou touto skutečností rozčarováni.

rodiče žáků, kteří konali přijímací zkoušky na gymnázia

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Ilustrační foto

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Pardubický kraj – Srážka dvou aut na obchvatu Holic. Tři posádky záchranné služby, dva potlučení řidiči, jeden téměř přejetý záchranář. Situace, která bohužel není nijak neobvyklá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení