VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POHLED ZPÁTKY: Jak Pardubice slavily státní svátek

Pardubice - Jak vypadal státní svátek v Pardubicích? Na celé hlavní třídě byly pouze dvě vlajky – jedna u Lejhanců a jedna šikmo naproti vedle lékárny.Soukromé subjekty ještě nepřišly na to, co je to státní svátek, ale z fotografií je zřejmé, že státní státek neoslovil ani státní instituci, jakou je Česká pošta. Přitom tehdy, před 91 lety, oslavovaly pohřeb mocnářství v ulicích města zástupy lidí.

30.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Stále vzýváme Ameriku, ale do jejího vztahu ke státním symbolům máme daleko.

Tam vlaje státní vlajka každodenně bez ohledu na svátky i na každém odpočívadle nebo benzínové pumpě, byť jsou někdy celoročním plápoláním notně odrané. O městech nemluvě. Američané tím dávají najevo svou hrdost. My bychom asi chtěli mít jen jejich podmínky, hrdost nám nic neříká.

PODÍVEJTE SE VE FOTOGALERII NA SNÍMKY ZE STŘEDEČNÍHO UCTĚNÍ VÝROČÍ VZNIKU REPUBLIKY V PARDUBICÍCH A HOLICÍCH

Ani v Evropě to není o moc jinak. Třeba Řekové. Všude vlajky. Dělají to všechny sebevědomé a hrdé národy a přináší to dobrou náladu. My jsme i po dvaceti letech demokracie stále nějací ušlápnutí. Přitom vlajku máme pěknou. Asi to nestačí. Škoda.

Dalibor Mokroš

A JAK TO BYLO DŘÍV: Pohřeb starého Rakouska před 90 lety

Mohutný průvod veselých smutečních hostů po Pardubicích přilákal zástupy lidí.

Pardubice/ Význam 28. října roku 1918, dne vyhlášení samostatnosti československého státu potom, co vešla ve známost žádost rakousko-uherské vlády o separátní mír s Dohodou, bereme jistě velmi vážně.

Konečně si připomínáme i vyhlášení znárodnění v roce 1945 i vyhlášení ústavního zákona o československé federaci z roku 1968. Samé vážné věci. Proč bychom se jednou nemohli na 28. října zasmát, například při vzpomínce na oslavu v Pardubicích před devadesáti lety.

Tak jako velmi částo v minulosti, připomínají si i letos v Pardubicích o tomto dni událost nazývanou „Pohřeb starého Rakouska“.

Akci tenkrát připravili zdejší občané, pánové Fikejz a Pantůček, a přilákala ohromné zástupy lidí. Mohutný „pohřební průvod veselých smutečních hostů“, kteří za zvuku smuteční hudby nesli městem rakev s bustou císaře i obrazy členů habsburské rodiny a nejrůznější prapory, řády a odznaky c. k. mocnářství, směřoval k řece Chrudimce.

Došel až na železný obloukový most, který stával v místech dnešního betonového mostu Prokopova. Tady za velkého jásotu všechno, co jim připomínalo časy Rakouska-Uherska, lidé naházeli do vody.

Potom se teď už zcela nepohřební průvod s dechovkou a provoláváním slávy nové republice vydal přes celé město na pochod zpáteční.
Zástupy lidí v uniformách i v civilu, s trikolorami na čepicích, radostně pohřbívající časy starého mocnářství jsou téměř každoročně k vidění na unikátních dobových fotografiích ve skřínkách Klubu přátel Pardubicka.

Jednu takovou fotografii, starou málem sto let, jsme nachystali k článku. Ukazuje část pohřebního průvodu, který se zastavil na železném obloukovém mostě přes Chrudimku v blízkosti staré reálky.

Ivan Ladýř
30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení