VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrušení pohřebného se projeví i v městské pokladně

Pardubice - Zrušení pohřebného se projeví i vměstské pokladně Pardubic. Přibude totiž nebožtíků, kteří budou pohřbeni na náklady města. U lidí bez rodiny se zřejmě těžko najde někdo, kdo by pohřeb objednal. Až do loňského roku náklady na pohřeb bez obřadu pokrylo 5000 korun, které obstaravateli vyplácel stát. Od nového roku byla tato dávka zrušena.

13.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Město Pardubice vposledních letech platilo pohřbení zhruba sedmi zemřelých ročně. Byli to většinou bezdomovci či osaměle žijící lidé, u kterých se nepodařilo najít nikoho, kdo by pohřeb vypravil. Se zrušením pohřebného počet těchto případů zcela jistě vzroste. „Již máme první případ zDomova pro seniory. Toto zařízení do loňského roku zajišťovalo pohřby svých osamělých klientů. Náklady mu pokrylo dnes již zrušené pohřebné. Nyní jde pohřbení těchto lidí na vrub města. Podobně objednávali pro některé zemřelé pohřeb sousedé či známí. Dnes by pohřeb museli zaplatit ze svého, lze tedy očekávat, že i tyto případy bude řešit město,“ řekla vedoucí odboru komunitních služeb Ivana Liedermanová.

Podle zákona o pohřebnictví má obec povinnost do 96 hodin zajistit pohřbení zemřelého vpřípadě že se nenajde nikdo, kdo by pohřeb zajistil. Město vtakových případech prostřednictvím Služeb města Pardubice zajistí a zaplatí kremaci zemřelého bez obřadu. O úmrtí radnici informují sociální pracovnice znemocnice. „Vyhledání příbuzných není zrovna jednoduché. Kvůli ochraně osobních údajů nelze vstupovat do evidence obyvatel. Pomáhá nám tak znalost terénu a místní kontakty. Horší je, když zde zemře člověk zjiného města, případně když se nepodaří zjistit totožnost mrtvého,“ dodala Liedermanová.

Velký problém podle jejích zkušenosti nastane, když zemře cizinec a nejsou známí jeho příbuzní. „V takovém případě podle zákona o pohřebnictví můžeme zemřelého zpopelnit pouze se souhlasem velvyslanectví dané země. Měli jsme případ, kdy se nám souhlas nepodařilo získat. Museli jsme tedy na deset let zaplatit hrobové místo a muže pohřbít. Město to přišlo na více než 10.000 korun,“ řekla Ivana Liedermanová. Podobný případ se přitom může vPardubicích kdykoli opakovat, neboť zdejší firmy zaměstnávají stovky zahraničních dělníků.

Vloňském roce zaplatily Pardubice za pohřbení sedmi lidí téměř 33 tisíce korun. Pro letošní rok má město vrozpočtu vyčleněno na tyto účely 40.000 korun, ty však zřejmě nebudou stačit a město bude muset částku navýšit. Po změně DPH přijde letos vPardubicích pohřeb žehem bez obřadu zhruba na 6000 korun.

13.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení