VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polabinský Mozarťák podpoří Tibet. Vyvěsí pro něj vlajku

Pardubice - Studenti pardubického gymnázia se letos poprvé připojí ke kampani Vlajka pro Tibet

8.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Na neděli 10. března připadá 54. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase proti čínské okupaci Tibetu, při kterém zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů.
Jeho Svatost dalajlama, tibetský politický a duchovní vůdce, uprchl v roce 1959 do indického exilu, kde stále, bez možnosti návratu do rodného Tibetu, setrvává.
Od 50. let minulého století se čínská vláda v čele s Komunistickou stranou Číny v oblasti lidských práv neposunula nikterak kupředu.

Tibet a Tibeťané jsou stále ožehavým tématem. Pokud například v Tibetu vyvěsíte tibetskou vlajku, zazpíváte tibetskou hymnu nebo nenásilně upozorníte na porušování lidských práv, můžete být zatčeni, vězněni, mučeni, souzeni a odsouzeni, a to bez práva na obhájce nebo řádný soudní proces.

To všechno bez ohledu na to, že se Čína paradoxně zavázala k dodržování Deklarace lidských práv jako jedna z prvních zemí již v roce 1948.
Jako Tibeťané budete v důsledku masivního přesídlování čínských obyvatel na území Tibetu národnostní menšinou ve vlastní zemi. Je velmi pravděpodobné, že budete nevzdělaný, nezaměstnaný nebo budete žít pod hranicí chudoby.

Pokud se vám podaří studovat, nebude vám ve většině případů umožněna výuka ve vašem rodném jazyce.
Ti, kteří neumějí čínsky, nemají šanci získat jakékoliv vyšší odborné vzdělání a tím pádem se podílet na spravování své vlastní země.
Vyučuje se výhradně čínská verze tibetských dějin!

Vaše kulturní zvyky a tradice budou zakazovány nebo omezovány. Narazíte na omezování svobody tisku, cenzuru a internetovou cenzuru.
Velmi silně si uvědomíte omezování osobní svobody, svobody názoru a projevu, shromažďování nebo náboženského vyznání.

Tibeťané volí nenásilnou formu protestu a tou je sebezničující a bolestivé sebeupálení. V Československu se na protest proti sovětské intervenci a nerespektování základních lidských práv a svobod upálili Jan Palach, Jan Zajíc a Evžen Plocek. V Tibetu se jen za minulý rok upálilo osmdesát dva Tibeťanů. Ke dnešnímu dni je evidováno již devadesát sedm případů sebeupálení od roku 2009 a počet obětí každý měsíc narůstá.

Kolik životů bude ještě zmařeno, než se situace změní k lepšímu? Pozornost mezinárodních organizací, ale i jednotlivců může napomoci na této cestě. Proto nebuďme lhostejní!

Gymnázium nechce být lhostejné

Na základě rozhodnutí studentské rady Gymnázia, Pardubice, Mozartova 449 se naše škola letos poprvé připojí ke kampani Vlajka pro Tibet. Studenti vlajku vyvěsí společně v pátek 8. března v 9.45 hodin před hlavním vstupem do školy. V pondělí 11. března se pak od 14 hodin v rámci studentského filmového klubu Jeden svět na školách uskuteční v učebně projekce dokumentu Útěk přes Himaláj a následně beseda s Andreou Kolesovou z občanského sdružení Potala. Jako studenti Gymnázia nechceme zůstat lhostejní porušování lidských práv i tak daleko od naší země.

Vyjadřujeme tak solidaritu s tibetským lidem, zejména se studenty, kteří nemohou ve své vlasti svobodně studovat ve svém rodném jazyce.

Za Studentskou radu Gymnázia, Pardubice, Mozartova 449, Barbora Plecháčková a Zdeněk Pidrman, třída G4.A

Autor: Redakce

8.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Spirituál kvintet hrál poprvé na hradě Střekov, přišlo tisíc lidí.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení