VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popíjení alkoholu u nádraží? Brzy mu bude konec

Pardubice - Pardubice se zařadily k dvěma desítkám měst, která regulují konzumaci lihovin na veřejných prostranstvích

18.6.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Novelizaci městské vyhlášky o veřejném pořádku schválili v úterý zastupitelé Pardubic. Novela zavádí v krajském městě zcela nový prvek – zákaz pití alkoholu na vybraných veřejných prostranstvích. Prozatím jde o tři lokality, kde jsou největší problémy se sociálně nepřizpůsobivými občany a bezdomovci. Jedná se o rozlehlé prostranství před nádražím Českých drah, dvě křížící se ulice Češkova a Teplého a Zborovské náměstí.

Nejen pokuta, o lahev hned přijdete!

Novela pardubické vyhlášky o veřejném pořádku začne platit od července. Ze zhruba pětadvaceti návrhů, jaké oblasti se zákazem pití alkoholu do ní vybrat, jsou v tuto chvíli zařazeny pouze tři.

Například oblast před hlavním nádražím v Pardubicích se ve vyhlášce objevila na žádost městských strážníků. Další dvě na popud dukelského městského obvodu. Podle ředitele Městské policie Pardubice Petra Kvaše se zejména u nádraží pokusí s pomocí nové vyhlášky omezit nepříznivé chování bezdomovců a jejich veřejné popíjení alkoholu. Pokud tedy budou za dva týdny v těchto místech přistiženi při konzumaci alkoholických nápojů, můžou být velmi nemile překvapeni. Za přestupek jim bude hrozit tisícikorunová pokuta. Co je však pro ně bolestnější, mohou o nápoj hned na místě přijít.

„To je podstatné, protože od určité části obyvatel nelze očekávat, že by měli na zaplacení pokuty. Teď je definováno, že zde alkohol popíjet nesmí a že může být dotyčnému alkohol zabrán. Což je asi největší hrozba přesně pro tyto lidi. Protože pokuta bude asi na místě nezaplacená a byl by to opět další dluh vůči městu, který od těchto lidí již dosáhl řádově desetitisíců korun,“ uvedl Kvaš.

Poté, co vyhláška vstoupí v platnost, se dá předpokládát, že dojde k přesunu bezdomovců a opilců jinam. Tři vymezené lokality se zákazem ale podle města v tuto chvíli stačí. „Pro začátek jsme nechtěli mít mnoho těchto lokalit, protože jsme zase nechtěli omezovat občany města nad míru nezbytnou. Poučili jsme se z jiných měst. Základ je vyzkoušet, jak opatření bude či nebude funkční. Ale vyhláška je schválená a doplnit přílohu vyhlášky, tedy projednat v radě a zastupitelstvu, je otázkou měsíce,“ říká Petr Kvaš a upřesňuje, kterých skupin obyvatel se vyhláška především týká.

V případě Češkovy ulice jde o obyvatele městské ubytovny. „Na Zborovském náměstí jde o několik bezdomovců. Asi nejvíce lidí – dvaceti až třiceti – se to může týkat na nádraží,“ vypočítává Kvaš. Komplikace se stížnostmi na nový předpis neočekává. „Podobné vyhlášky už rok platí možná ve dvaceti městech, půlka statutárních měst je má zavedené. Takže tento problém tady určitě nenastane, je to jednoznačně v pravomoci obce. Oponentury nemají šanci na úspěch. Je to zažitá a naprosto bezproblémová praxe v jiných městech,“ dodává.

Rozhovor s ředitelem pardubické městské policie Petrem Kvašem

Novela vyhlášky určila tři lokality, kde se nesmí konzumovat alkohol. Na čí návrh byly vybrány?
Prvotní typy – zejména nádraží – byly jednoznačně na návrh městské policie. Hlavní lokalita – okolí vlakového a autobusového nádraží, to byl náš návrh, aby se tam ne snad vyřešila, ale aspoň snad trochu zlepšila situace. A tohle je jedna z mála možností, jak tam nepříznivé vlivy omezit, že bezdomovci zde nebudou veřejně popíjet alkohol.

A Zborovské náměstí a Češkova ulice s ulicí Teplého? To je rovněž váš návrh, nebo spíše města?
To byl návrh městského obvodu, který jsme vřele podpořili.

Jak to tedy nyní bude fungovat? Pokud tam bude někdo popíjet alkohol a budit veřejné pohoršení, tak ho vykážete?
Je to standardní přestupek, za který hrozí pokuta až do výše tisíc korun. Co je ale podstatné, protože od určité části obyvatel nelze očekávat , že by měli na zaplacení pokuty, tak je tam možnost, vzhledem k tomu, že je zde definováno, že se tam alkohol popíjet nesmí, že mu může být alkohol zabrán. Což je asi největší hrozba přesně pro tyto lidi. Protože pokuta bude asi na místě nezaplacená a byl by to opět další dluh vůči městu, kterých je od těchto lidí již v řádu desetitisíců. Ale hrozba, že jim alkohol můžeme zabrat, ta by - myslím - mohla zafungovat.

Je možné, že se ale nyní přesunou jinam. Jak budete reagovat?
Tak na začátku jsme nechtěli mít moc těchto lokalit, protože jsme zase nechtěli omezovat občany města nad míru nezbytnou, poučili jsme se z jiných měst. Základ je vyzkoušet, jak opatření bude funkční, nebude funkční. Ale vyhláška je schválená a schválit přílohu vyhlášky je otázkou měsíce – projednat v radě a zastupitelstvu. Takže kdyby se taková nová lokalita někde našla… Původně jsme měli snad pětadvacet návrh lokalit z městských obvodů, bylo toho moc. Takže jsme raději šli cestou, že jsme vybrali tři nejzávažnější a v případě že se nějaká lokalita stane vskutku problémová způsobem, že to bude potřeba řešit, budeme přidávat. Než abychom v podstatě celé město zakázali, aby kdekoli kdokoli si mohl dát pivo někde na lavičce.

Kolika problémových jedinců v Pardubicích se to týká?

Když budu úplně otevřený a nakonec proč to nenapsat, tak se to v ulici Češkova týká obyvatel toho domu, kteří tam potom v letních měsících posedávají a dělají obyvatelům z okolních bydlišť trošku problematičtější soužití.na Zborovském náměstí jde o pár bezdomovců. Asi nejvíce lidí – dvaceti až třiceti – se to může týkat na nádraží.

Nečekáte problémy s tím, že někdo vyhlášku označí za protiústavní?
Ne, tyhle vyhlášky už rok platí možná ve dvaceti městech, půlka statutárních měst to má zavedené. Takže tento problém tady určitě nenastane, je to naprosto jednoznačně v pravomoci obce, už je to vyřešené. A v této verzi, jakou máme, je to i v jiných městech. Oponentury nemají šanci na úspěch. Je to zažitá a naprosto bezproblémová praxe v jiných městech.

Dokážete odhadnout, jaká další a v pořadí čtvrtá lokalita by se na seznam vyhlášky mohla dostat? Další nejproblémovější.
Kdybych měl hledat čtvrtou, tak možná okolí Tesca, které se nám výrazně proměnilo. A vzhledem k množství lidí se sem tito problémoví jedinci stahují. Jestli tam by se to někdy do budoucna nemohlo stát. V městských obvodech mne teď nic nenapadá, nevím.

Autor: Petr Doubrava

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Ilustrační foto

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Pardubický kraj – Srážka dvou aut na obchvatu Holic. Tři posádky záchranné služby, dva potlučení řidiči, jeden téměř přejetý záchranář. Situace, která bohužel není nijak neobvyklá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení