VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Pořadatel Velké pardubické má nové vedení. Nekompletní

Pardubice - Na mimořádné valné hromadě nebyl zvolen pátý člen představenstva Dostihového spolku. Petráň post odmítl

29.1.2011
SDÍLEJ:

Z valné hromady Dostihového spolkuFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Nebývalý zájem provázel čtvrteční mimořádnou valnou hromadu Dostihového spolku (DS), jehož výkladní skříní je pořádání jednoho z nejprestižních dostihů na světě – Velké pardubické.

O jeho hospodaření se v posledních několika měsících hodně vášnivě diskutovalo a nyní ho prověřuje i policie.
„Tolik akcionářů se tu už hodně dlouho nesešlo,“ shodli se účastníci valné hromady.

Jejím hlavním cílem bylo zvolit nové vedení společnosti, jejímž většinovým vlastníkem je město. To do pětičlenného představenstva nominovalo tři své zástupce – radního za TOP 09 Jana Němce, primátorku Štěpánku Fraňkovou (Sdružení pro Pardubice – SPP) a jejího náměstka Jiřího Rozinka (ČSSD).
Čtvrtým členem představenstva se stal Ladislav Nermuť, který byl do této funkce navržen druhým největším akcionářem Dostihového spol〜ku Martinem Vokálem.

Protože Ladislava Nermutě předběžně posvětila i Rada města Pardubic, bylo jasné, že další akcionáři už nemají ani teoretickou šanci rozhodnutí dvou největších akcionářů DS zvrátit.

Pátý zatím nejasný

Na valné hromadě se „hrálo“ pouze o pátého člena představenstva. Na něm se akcionáři neshodli, přestože v diskuzi padlo několik jmen včetně bývalého předsedy představenstva Miroslava Petráně.

Toho na tento post navrhl jeho stranický kolega z SPP Jiří Razskazov hlavně kvůli tomu, aby DS neztratil cenné kontakty se zahraničím. Jenže dlouholetý šéf spolku kandidaturu nakonec nepřijal.

„Jsem malý akcionář, politik a také člen politické strany (SPP), která už v představenstvu je zastoupena. Asi dva roky mám zprávy o tom, že se někdo chce zmocnit DS. Vím, kdo to je, ale nebudu to teď říkat nahlas. Když začala nepříjemná a cílená mediální kampaň vůči mé osobě a DS, myslel jsem, že po volbách skončí, ale opak byl pravdou. Kdybych v představenstvu působil i nadále, tak by neutichla a DS by se ocitl v nepříjemné situaci. To nechci dopustit,“ zdůvodnil své rozhodnutí Miroslav Petráň.

„Domnívám se, že nikdo z drobných akcionářů, kdo je momentálně spjat s politikou, by se ani neměl pokoušet o to, aby se stal tím pátým členem představenstva. Mohlo by se lehce stát to samé, co nyní,“ dodal dlouholetý šéf DS.

Dalším kandidátem na tento post byl bývalý šéf hokejového klubu a neúspěšný kandidát na senátora Vladimír Engelmajer.
„Když vzešel požadavek na rekonstrukci vedení DS, tak za mnou přišli někteří drobní akcionáři s tím, že by byli rádi, kdybych v této společnosti zastupoval jejich zájmy. Město však nakonec jako majoritní akcionář rozhodlo tak, jak rozhodlo a souhlasilo s tím, že v představenstvu opět zasedne Ladislav Nermuť. Přiznám se, že jsem kroky města moc nepochopil. Nechci ale usilovat o post člena představenstva, když v něm dosud není někdo, kdo by rozuměl koním. V představenstvu by měl být odborník, který by byl schopen oponovat například řediteli závodiště,“ pravil Vladimír Engelmajer.
Pátého člena představenstva by měla zvolit další valná hromada nejpozději do konce června letošního roku.

Nová dozorčí rada

Valná hromada DS ustanovila i novou dozorčí radu. Za město v ní usednou zastupitelé Petr Beneš (SPP) a Václav Snopek (KSČM).
Staronovým členem se stal na návrh bývalého vedení Martin Brablec. „Pracuji v bance, která spolek úvěruje. Mým cílem je, aby byl finančně stabilizovaný,“ podotkl.

Nové vedení Dostihového spolku

• Mimořádná valná hromada zvolila nové členy představenstva. Město budou reprezentovat radní Jan Němec (TOP 09), primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice – SPP) a její náměstek Jiří Rozinek (ČSSD).
• Čtvrtým členem představenstva se stal Ladislav Nermuť, který byl do funkce navržen druhým největším akcionářem Martinem Vokálem.
• Pátého člena představenstva valná hromada nakonec nezvolila. Ve hře bylo i jméno dlouholetého šéfa představenstva Miroslava Petráně. Ten návrh svého kolegy ze Sdružení pro Pardubice Jiřího Razskazova nepřijal.
• V dozorčí radě za město usednou zastupitelé Petr Beneš (SPP) a Václav Snopek (KSČM). Staronovým členem se stal Martin Brablec.

„Chci odpolitizovat Dostihový spolek,“ říká politik Němec

„Mou snahou je, aby se přestalo v novinách mluvit o Dostihovém spolku (DS) v souvislosti s jeho aférami, ale už pouze v souvislosti s dostihy. Do této organizace jdu jako krizový manažer, který má u akcionářů i ostatních partnerů navodit pocit jistoty. Mým záměrem je narovnat smluvní vztahy mezi městem, DS, Dostihovým klubem a sponzory,“ řekl na čtvrteční mimořádné valné hromadě Dostihového spolku (na snímku Jiřího Sejkory) radní města Pardubic Jan Němec (TOP 09), který projevil vůli stát se předsedou představenstva organizace.

Má rád nové výzvy

„Mám rád výzvy. Proto jsem o tento post stál,“ vysvětlil Jan Němec, jenž musel na valné hromadě čelit řadě otázek od drobných akcionářů.
„Pořád se mluví o tom, že je v DS bordel. Dozvídáme se, že v účetnictví nastala řada pochybení. Je jasné, že když kontrola chce, vždy něco najde. Nikdo ale neřekl, kde je to hrubé porušení a krize, o které se stále hovoří,“ zeptal se jeden z drobných akcionářů.

„Politici se stále tváří, že chtějí DS zachránit. Pokud někdo ví o nějakém konkrétním pochybení, tak ať už ho konečně všem sdělí. Na veřejnosti už je pomalu ostuda přihlásit se k Dostihovému spolku, protože nás lidé mají za gaunery. Přitom jsou v této organizaci ti, co mají koně a dostihy rádi a věnovali jim spoustu času i prostředků, které se jim asi nikdy zpátky nevrátí,“ pravil zástupce drobných akcionářů DS.

„Rozhodně se nechci nijak šťourat v minulosti. Nejsem žádný inkvizitor. Rád bych, aby se za minulostí udělala tlustá čára a aby byla naplněna vůle města, aby se DS stal standardně fungující společností,“ vysvětloval nový člen představenstva organizace.

Kolbiště politiků

„Problém je, že DS se stal kolbištěm politiků. Ti si přes něj vyřizují účty. Mou ambicí je tuto organizaci odpolitizovat,“ pravil mladý politik.
„To je opravdu zajímavé. Politik přichází odpolitizovat DS,“ zněla reakce několika drobných akcio〜nářů. Podle mnohých je tato organizace zpolitizovaná od té doby, co v ní získalo majoritu město.

„V představenstvu DS jsem deset let. Zpolitizovaný je od první chvíle, kdy jsem do něj přišel. Jako staronový člen představenstva se budu modlit, abychom zdárně zahájili novou sezonu, protože kampaň proti DS se vede už čtrnáct měsíců. Mrzelo mě, že město se svým prohlášením dost dlouho otálelo, přestože mělo jako majoritní akcionář všechny potřebné materiály k dispozici,“ sdělil staronový člen představenstva společnosti Ladislav Nermuť.

Fanda dostihů

Řada akcionářů DS dávala najevo svou obavu z toho, že nový šéf představenstva Jan Němec s dostihovým sportem nemá žádné zkušenosti.
„Jsem pouze jeho fandou,“ přiznal radní města. „Do DS jsem nebyl městem nominován jako odborník na dostihový sport, to by měl být ředitel závodiště, ale jako krizový manažer,“ zdůraznil.

„Za velmi důležité považuji i budování zahraničních vztahů. Tři roky jsem žil ve Velké Británii, nyní pracuji pro britskou společnost. Své kontakty, které mám, určitě chci využít,“ ujistil akcionáře.

„Počítám, že bych se práci pro spolek věnoval osm hodin týdně,“ poznamenal Jan Němec, který bude zároveň sedět v představenstvu společnosti East Bohemian Airport.

Napětí ve vzduchu

„Ve vzduchu bylo cítit napětí vůči někomu, kdo ještě neměl šanci nic předvést. Myslím, že to bylo zbytečné. Kdybych byl na jeho místě, tak bych odtud utekl,“ glosoval pnutí mezi novým šéfem DS a některými účastníky valné hromady akcionář DS Karel Pobuda.

Autor: Tomáš Dvořák

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení