VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potřebují Pardubice Galerii Gong?

Pardubice - Zastupitelé krajského města diskutovali i o možné spolupráci s tímto kulturním zařízením

3.11.2011 1
SDÍLEJ:

Galeristka Klára Spolková ve svém královstvíFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Potřebují Pardubice Galerii Gong? Pokud ano, kde by měla sídlit? Může se stát městskou galerií? I tyto otázky zazněly na úterním zasedání zastupitelů města, před které předstoupili majitelé tohoto kulturního zařízení - manželé Spolkovi.

„Rádi bychom získali adekvátní prostory pro naši činnost a nabídli městu možnost vzájemné spolupráce,” tlumočili zastupitelům svůj návrh provozovatelé prodejní galerie, která sídlí v domě čp. 450 na třídě Míru.

Problém je, že se galerie nachází v patře tohoto objektu, bez vlastní výlohy a depozitáře. Proto se provozovatelé galerie přihlásili do výběrového řízení, které vypsal Městský rozvojový fond poté, co své tradiční prostory na třídě Míru opustila firma Baťa.

„Výběrové řízení na nového nájemce tohoto objektu provázely hodně zvláštní okolnosti. Proto jsme se rozhodli podat na fond trestní oznámení. Podle neoficiálních informací by zde měla sídlit drogerie. Přitom na třídě Míru jich je několik,” podivovali se manželé Spolkovi.

„Nesmyslný se nám zdá být i záměr zřídit městskou galerii v prostorách Sýpky na Příhrádku. To pokládáme za omyl,” dodali provozovatelé pardubické Galerie Gong.

„Jsme toho názoru, že umění by mělo jít za lidmi, nikoliv naopak. Uspořádat šest výstav v Sýpce za 2,5 milionu korun ročně se nám nezdá být úplně nejšťastnější cesta,” podotkli manželé Spolkovi.

„My nabízíme městu spolupráci dvanáct měsíců v roce,” doplnili provozovatelé pardubické Galerie Gong.
„Městská galerie, po které byla poptávka, by neměla mít v Pardubicích za cíl oživit pouze výtvarné umění, ale celé staré město včetně Příhrádku. Pro Sýpku hovoří především nabídka památkářů, kteří nám nabídli tyto prostory za roční nájem 300 tisíc korun. To mi přijde jako velmi dobrá cena,” vysvětlil náměstek primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

„Spojit městskou galerii s privátním subjektem, jako je Galerie Gong, nelze. Snaha pomoct Gongu ze strany města i Městského rozvojového fondu byla. Fond provozovatelům galerie nabídl různé prostory, kam by se Gong mohl přemístit, ale všechny byly Spolkovými vyhodnoceny jako nevyhovující,” informoval zastupitele František Brendl.

„Pro město by asi bylo finančně výhodnější, kdyby reflektovalo nabídku manželů Spolkových, než aby zřizovalo vlastní galerii. Na třídě Míru dnes převládají herny a asijské obchody. Galerie, jako je Gong, by zde určitě mohla být, ale v nějakém vhodnějším prostoru, než jaký má dosud,” vyjádřil svůj názor zastupitel za TOP 09 Ladislav Koudelka.

„Pokud třída Míru potřebuje takovéto oživení, nelze tuto možnost nabídnout pouze jedinému subjektu. Přiznám se, že si nedovedu představit směšování funkce městské galerie s komerční. Zatímco ta první má především za úkol pořádat výstavy a kulturní akce, prioritou té druhé je obchod s uměním,” nechal se slyšet zastupitel za sdružení Pardubáci Milan Košař.

„Jsem přesvědčen o tom, že v bývalé prodejně Baťa na třídě Míru by určitě byla vhodnější galerie než prodejna drogerie, pokud by byl zachován prvorepublikový ráz tohoto prostoru. Na třídě Míru je třeba mít něco mimořádného, kvůli čemu se tam občanům vyplatí jít,” vyjádřil se zastupitel za Sdružení pro Pardubice Vít Vavřina.

„Očekávám od náměstka primátorky Jindřicha Taubera, který má na starost projekt třídy Míru, že nám sdělí svou představu, jak tento prostor oživit, aby byl atraktivní. Mám pocit, že zatím se tomuto problému vedení města příliš nevěnuje. V případě Gongu pouze přeneslo svou zodpovědnost na Městský rozvojový fond, který se musí chovat v případě nastavení nájmu tržně, pokud mu vedení města nedá jiné zadání. A to se v případě výběrového řízení na uvolněné prostory po prodejně Baťa nestalo,” reagoval zastupitel za ODS Jiří Lejhanec, který je zároveň předsedou dozorčí rady fondu.

Autor: Tomáš Dvořák

3.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motorkář po nárazu do mostku letěl několik desítek metrů vzduchem. Přiletěl pro něj vrtulník.
4

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Pardubické letní kino.

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Chvaletice – Hned čtyřikrát za jediný den zaměstnal drogově závislý mladý muž strážníky ve Chvaleticích. 

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení