VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potůčkova kombinéza měla doslova namále. Kvůli politice

Pardubice – Radista paraskupiny Silver A Jiří Potůček patří k nejznámějším postavám pardubického odboje za II. světové války. V Pardubicích působil, Pardubáci mu pomáhali a na okraji dnešních Pardubic také 2. července 1942 zahynul rukou českého člověka. Asi to bylo lepší, než kdyby se dostal živý do rukou Němcům.

27.5.2012
SDÍLEJ:

Kombinéza, ve které měl do Protektorátu Čechy a Morava seskočit Jiří Potůček.Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Jiří Potůček zahynul deset dnů před svými 23. narozeninami. To je věk, ve kterém většina dnešních mladých mužů neumí vzít do ruky zbraň, natož ji ovládat. Potůček měl v tomto věku za sebou boje ve Francii, výcvik v Anglii a dobrovolně se přihlásil k akci, která byla od počátku misí spíše sebevražednou bez reálné šance na návrat do bezpečí. Přesto šel a do poslední chvíle se rval s osudem.

Východočeské muzeum v Pardubicích uchovává jako jednu z nejcennějších památek na pardubický odboj za II. světové války výsadkářskou kombinézu, která je připisována Jiřímu Potůčkovi a s vysokou mírou pravděpodobnosti  mu také patřila.

Jedná se o vzácný typ anglické výsadkářké kombinézy, používaný v letech 1941-1942. To odpovídá, protože skupina Silver A s radistou Jiřím Potůčkem byla na území protektorátu vysazena v noci z 28. na 29. prosince 1941. Navíc je to kombinéza pro vysokého muže, což Jiří Potůček byl.

Potůčkova kombinéza se do pardubického muzea dostala vlastně nadvakrát. Poprvé se tak stalo krátce po válce, kdy byla spolu s padákem Alfréda Bartoše, jenž s ní byl snad původně vystavován, vykopána na zahradě popraveného p. Tyce v Dražkovicích. Do muzea ji tehdy odevzdal poručík minometné roty J. Formánek, jenž ji pravděpodobně u Tyců také vykopal nebo nechal vykopat. Památky na pardubický (nekomunistický) odboj byly na zámku skutečně vystaveny, ale jen krátce. Na počátku července 1950 se do expozice odboje dostavil poslanec Pospíšil (snad z KNV), vyděšenou průvodkyni seřval, že je expozice nainstalována v reakčním duchu a že se musí zavřít. Následně se 5. července 1950 dostavili další papaláši z KNV a 12. července přišla dokonce komise. Muzejní spolek, jenž tehdy ještě muzeum vlastnil a provozoval, nechal expozici už 6. července 1950 v očekávání nepříjemností preventivně zavřít.

Pak se nad Potůčkovou kombinézou na dlouho zavírá voda. Až v roce 1967 je definitivně opět předána muzeu Františkem Cinnerem, bývalým kustodem tehdy už dávno uzavřené sbírky odboje. Zdá se tedy, že pan Cinner některé předměty, kterým hrozilo zničení pro jejich ideologickou nevhodnost, po uzavření expozice raději z muzea odnesl a nenápadně je do muzea vrátil až v roce 1967.

Autor: Redakce

27.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motorkář po nárazu do mostku letěl několik desítek metrů vzduchem. Přiletěl pro něj vrtulník.
4

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Pardubické letní kino.

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Chvaletice – Hned čtyřikrát za jediný den zaměstnal drogově závislý mladý muž strážníky ve Chvaleticích. 

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení