VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požádat o zrušení procesu EIA by mohl pouze investor

Pardubice - Senát bude o spalovně jednat poté, co ministerstvo životního prostředí vydá stanovisko.

31.1.2010
SDÍLEJ:

Veřejné projednávání záměru znovuobnovení provozu v semtínské spalovně tentokrát hostila pardubická ČEZ Arena.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navzdory požadavkům odpůrců spalovny v Rybitví u Pardubic dokončí proces posuzování jejího vlivu na životní prostředí. Na veřejném slyšení v Senátu k petici s téměř padesáti tisíci podpisy proti spalovně nebezpečného odpadu to uvedl náměstek ministra Karel Bláha. Stanovisko má být podle něj vydáno ještě tento týden.

„Stanovisko je připraveno a já jsem slíbil několikrát, že ho vydáme do konce ledna tohoto roku. Až na další tento slib platí,“ sdělil náměstek. Obsah stanoviska ale nijak nepřiblížil, ve svém druhém vystoupení pouze prozradil, že stanovisko má 50 stránek.
„Dolaďujeme nyní procesní stránku posouzení, nechceme, aby bylo napadnutelné,“ řekla mluvčí úřadu Petra Roubíčková s tím, že nemůže upřesnit, kdy bude dokument podepsán, protože ministerstvo pracuje i o víkendu.

Senát by měl přesto, že stanovisko vyjde do konce týdne, jednat o doporučení ministerstvu, aby ho nevydávalo. Schůze horní komory se však uskuteční zřejmě až v půlce března a podle předsedy senátního petičního výboru Jaromíra Jermáře (ČSSD) se tak usnesení zřejmě bude odvíjet od rozhodnutí ministerstva.

Jediným důvodem zrušení procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA) by podle Bláhy mohlo být to, kdyby investor - společnost AVE CZ - svůj záměr stáhl.

„Pokud se tak nestane, je naší povinností vydat stanovisko,“ uvedl náměstek. Kritici spalovny by se podle něj mohli obrátit na soud, pokud mají za to, že byl v procesu EIA porušen zákon.

Občanské sdružení Stop spalovně v Rybitví požaduje spolu s pardubickou ČSSD úplné zrušení procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí v případě spalovny. Její deklarovaná modernizace je podle nich svým charakterem natolik závažná a rozsáhlá, že odpovídá nové stavbě. Společnost AVE CZ tak podle náměstka pardubického hejtmana Jana Tichého (ČSSD) zastírala výstavbu nové spalovny, která by měla být kapacitou spalování 20 tisíc tun odpadu největší v ČR, a oklamala veřejnost i MŽP.
Návrh usnesení horní komory, který přednesl předseda senátního petičního výboru Jaromír Jermář (ČSSD), se přiklání na stranu odpůrců spalovny. Podle něj investor mohl uvést MŽP a veřejnost v omyl, neboť v záměru použil zavádějící a nepřesné situace.
Spory o spalovnu by podle návrhu měly vést k úpravě zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a vyhlášky MŽP o veřejném projednávání podobných staveb.

Odpůrci spalovny na slyšení převažovali. Patřila mezi ně i starostka Rybitví Naďa Hubáčková, která kritizovala přístup MŽP k petici.
„Myslím si, že taková podpora lidí, tak obsažná petice by zkrátka měla mít v tomto státě váhu. Pokud ne, tak jsem stará, blbá a odcházím do důchodu,“ prohlásila.
Projekt hájili pouze zástupci investora René Mužík a Jiří Čenský, podle nichž je bezpečnost spalovny zajištěna a záměr byl projednáván s místní správou od roku 2004. Společnost prý přichází s návrhem řešení, o které ji město i kraj již v roce 2006 žádaly.
„Tento projekt je v souladu s koncepčně připraveným plánem Pardubického kraje,“ prohlásil Jiří Čenský.

Bývalý pardubický primátor a senátor ODS Jiří Stříteský naopak prohlásil, že v letos město nabídku na vybudování spalovny odmítlo.
Petici podepsalo celkem 47 818 lidí. Vadí jim mimo jiné, že spalovna by měla nebezpečné odpady likvidovat v blízkosti bytové zástavby.
Na rizika a nedostatky projektu upozornila také ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová.

Ostře proti se postavily radnice Pardubic, Chrudimi, Hradce Králové i menších obcí, nesouhlasí ani Pardubický kraj.

Autor: ČTK

31.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení