VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Práci v dětském domově bych neměnila," říká ředitelka

Pardubice - „Chtěla jsem, aby se život dětí přiblížil co nejvíce životu 
v běžných rodinách."

2.8.2016
SDÍLEJ:

Dětský domov v ulici BulharskáFoto: DENÍK/Tomáš Dvořák

Dětský domov Pardubice má od března novou ředitelku. Je jí Kateřina Fialová, jež kraj vybral ve výběrovém řízení jako náhradu za dlouholetou šéfku Zdenku Hrubešovou, která odešla do důchodu.

Ve funkci jste od března letošního roku. Jak zatím hodnotíte toto období?

Myslím si, že co jsem tady, tak jsme toho už docela dost změnili. Postupně si plním představy, které jsem měla, než jsem do funkce ředitelky nastoupila.

Jaké to byly představy?
Chtěla jsem, aby se život dětí v domově přiblížil co nejvíce životu v běžných rodinách. Vybudovali jsme tady kuchyňské linky, na kterých si děti mohou zkoušet vařit, doposud byly jenom ve třech místnostech. Co ale považuji za velmi důležité, tak je to, aby se 
s dětmi pracovalo více odborně.

Chystají se po této stránce nějaké novinky?
Od září budeme mít v dětském domově etopeda, který tu bude s dětmi jednou týdně pracovat, a to i jako psychoterapeut. Od ledna budeme mít trvale rovněž psycholožku. Oba tu budou hodně potřeba, protože děti se sem dostávají se šrámy na duši, se kterými se nedokážou samy srovnat. A je nutné, aby jim někdo dělal průvodce, ukázal ten dobrý směr. Pomohou jim popasovat se se svými pocity 
a zraněním. To bude mít pro děti velký přínos.

Při vstupu do funkce jste hovořila o transformačním plánu, který by měl domov proměnit. V jaké fázi se nyní nachází?
Transformační plán, který jsme tvořili, ještě není uveden do praxe. Teprve musí být schválen Radou Pardubického kraje. Rada ho zatím vzala na vědomí, ale schválit by ho měla až ta nová po krajských volbách.

Co je obsahem plánu, pokud není příliš předčasné o něm mluvit?
Určitě není předčasné 
o něm mluvit, protože 
i kdyby rada plán neschválila, tak kroky, co v něm jsou popsané, bychom stejně chtěli uvádět do praxe. To znamená, že děti by měly bydlet v bytech. V plánu máme i rodinné domy, kdy každá skupinka dětí by měla buď svůj dům nebo byt.
Už jsem jednala s Magistrátem města Pardubic
o možném pronájmu bytů pro naše odrostlejší děti, které by tam fungovaly samy, pouze s menší či větší mírou podpory. Moje idea byla, že by v těchto bytech mohly zůstat i po skončení pobytu v našem zařízení 
a dětský domov by potom získal další byty. Ale to je asi dost odvážná představa. Bude záležet i na domluvě 
s magistrátem.

Jakou výhodu má tento typ bydlení oproti tomu v dětském domově?
Tím, že je tu hodně prostor společných, tak to není úplně dobré. Starší děti se tu potkávají s těmi nej-menšími a každý člověk 
v tom věku funguje podle jiného režimu a má i různé potřeby. A myslím si, že pro to, aby se mladí lidé připravili na život, tak tyhle startovací byty budou hodně důležité. Najednou totiž člověk zjistí, jak dovedou fungovat, zatímco když byli v ústavech, tak je pořád někdo vedl za ruku. Takhle si to sami vyzkouší a potom se daleko snáz budou orientovat v běžném životě.

Jsou ještě nějaké další cesty, jak učíte dětem samostatnosti?

Máme naplánovaný program pro děti, které opouští základní školu, aby se cíleně připravovaly na život i po sociální stránce. Aby věděly, že musí platit inkaso, mít účet v bance a na něm nějakou peněžní rezervu. Budou se ale učit i o tom, co je potřeba k tomu, aby získaly zaměstnání, naučí se psát motivační dopisy, životopisy. Všechno tohle máme v různých oblastech plánu rozvoje osobnosti dítěte.

Je těžké změny prosadit?

Myslím si, že díky osvícení našeho zřizovatele a tím, že se přihlásil do pilotního projektu transformace, tak to úplně těžké není. Ale je otázkou, jak vlastně získat byty. Je s tím spojena spousta papírování.

Když jste do pardubického dětského domova nastoupila, v jakém stavu jste ho našla?

Předchozí ředitelka domov jistě vedla podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Snažím se dál stavět na pevných základech, které tu vybudovala. To, že doba přináší něco nového, je samozřejmost.

Jak jste se vlastně dostala 
k práci v sociální oblasti?
Původně jsem chtěla jít studovat medicínu, ale nedostala jsem se tam. Pak jsem studovala v Pardubicích nástavbu na porodní asistentku a poté jsem se oklikou dostala jako zdravotní sestra do zdravotnického zařízení dětského domova pro děti od jednoho do tří let v Holicích. To byl start v mé cestě péče 
o ohrožené děti.

Je něco, co vás v této práci 
s dětmi naplňuje nebo baví?
Všechno.
Neměnila byste?
Určitě ne.

Eliška Kolmanová

Autor: Redakce

2.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení