VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravoslavní právě slavili Vánoce - a co muslimové?

Východní Čechy – Jakkoliv se svátky katolíků, pravoslavných a muslimů liší, jedno mají společné. Lidé se navzájem obdarovávají. Dárky hýčkají hlavně své děti.

9.1.2011
SDÍLEJ:

Oslava pravoslavných Vánoc ve čtvrtek 7. ledna 2010.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Modlitba před večeří, kapr s bramborovým salátem a návštěva půlnoční mše. Čtyřiadvacátého prosince si římští katolíci, a vlastně ani většina ostatních Východočechů, neumí představit jinak. Co dělají o vánočních svátcích lidé jiného náboženského vyznání?

Stejný význam, tedy připomenout si narození Ježíše mají vánoční svátky i pro pravoslavné. Slaví je podle juliánského kalendáře, Vánoce jim začaly teprve ve čtvrtek, 6. ledna, na náš tříkrálový svátek.

„Rodiny také mají stromek a pod ním dárky. I koledy zpíváme, ovšem ve staroslověnštině,“ popsal zvyky pravoslavných duchovní Josef Fejsak. A děti mají jednu výhodu: Dostávají dárky jak na konci prosince, tak v lednu.

Židé dodržují vlastní svátky. Nový rok například podle židovského kalendáře slaví obvykle v září. Přesto v rodinách často slaví i Vánoce. „Většina Židů v Česku žije už ve smíšených manželstvích, kde židovskou víru vyznává pouze jeden z partnerů. A zpravidla jsou zvyklí respektovat zvyky toho druhého,“ vysvětlil předseda brněnské židovské obce Pavel Fried.

Aby si děti byly vědomy tradic obou rodičů, slaví Židé Vánoce i Chanuku neboli Svátek světel. To je jeden z nejznámějších židovských svátků, kdy se schází rodina pohromadě a děti dostávají od dospělých peníze, aby si mohly koupit, co chtějí. „Pro děti to má tu výhodu, že jsou obdarovány o to bohatěji,“ dodal.

A muslimové? Ti v období na přelomu roku neslaví nic. Mají své dva velké svátky. První je na konci postního měsíce ramadánu a pak v době pouti k Mekce o svátku nazývaném Bajram. „Oba svátky se každý rok o jedenáct dní posouvají zpět, takže jednou opravdu připadnou na české Vánoce,“ uvedl Vladimír Sáňka z Ústředí muslimských obcí. Jak podotkl, Ježíše Krista uznávají muslimové jen jako proroka. (zprav)

V galerii si můžete prohlédnout oslavu pravoslavných Vánoc7. ledna 2010.

MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM…

• Kalendář k 6. lednu řadí známý svátek Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara. V liturgickém kalendáři katolické církve Tři králové oficiálně nefigurují, je v něm svátek Zjevení Páně. Pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, východním juliánským kalendářem, začínají tento den večer vánoční svátky.

• Ani v bibli věřící postavy tří králů nenajdou. V evangeliu sv. Matouše se mluví o mudrcích z Východu, kteří se přišli poklonit do Betléma právě narozenému Ježíši. Královské koruny i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim přidala až o mnoho set let později umělecká tradice a lidová zbožnost.

• Monogramy K + M + B se o svátku Zjevení Páně píší na dveře domu posvěcenou křídou. Nejde však zřejmě o počáteční písmena jmen králů, ale o zkratku latinského nápisu Kristus žehnej tomuto domu - Christus mansionem benedicat.

• Koledování a další původní vesnické zvyky spojené s 6. lednem se vytrácejí. Vychází z nich ovšem v nové podobě charitní Tříkrálová sbírka.
9.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pak Na Špici.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice – Semestr studentům pardubické univerzity začíná 25. září, už teď však zahájili hon na ideální bydlení. Možností mají několik. Ti, kteří si potrpí na své soukromí, si pronajímají garsonky. Někteří studenti volí sdílené studentské byty, které je vyjdou levněji. Jiní se nebojí kolejí, kde jsou ve středu dění a oddávají se studentskému životu se vším všudy. 

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení