VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přelouč nechala rozpracovat severní variantu obchvatu

Přelouč - V územním plánu platí jižní trasa, ve hře je ale i nová silnice na opačné straně města

15.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Druhé největší město pardubického okresu se rok od roku stále více potýká s narůstající zátěží dopravy. Alespoň na „papíře“ se tak již rodí budoucí silniční obchvat. Zatímco jako první dostala zelenou varianta vedoucí jižně od města, stále přichází v úvahu i zcela jiné řešení. Poslední jednání zastupitelů města nyní rozhodlo, že i severní varianta je stále ve hře a bude rozpracována do větších podrobností.

Na konci roku 2006 byl schválen nový územní plán se silnicí č. I/2 vedenou jižně okolo města. Tehdy nově zvolené zastupitelstvo ale současně se schvalováním územního plánu rozhodlo o tom, že požaduje prověřit ještě jiné možné řešení trasy obchvatu silnice č. I/2.

„Město se poté obrátilo na Dopravní fakultu pardubické Univerzity a objednalo u ní „konkurenční studii“. Zpracování bylo rozděleno do dvou etap. Pokud by se v první etapě ukázalo, že realizace není možná z technického řešení, dále by se již nepokračovalo,“ říká mluvčí radnice Jiřina Hutlová s tím, že na posledním jednání zastupitelů bylo rozhodnuto o tom, že se půjde i do druhé etapy. Ta již posoudí i další aspekty – návaznost na dopravní systém města, dopad povodní na nově navržené řešení a další záležitosti.

„Obecně má severní varianta výhodu, že vede v části města, kde se nejméně dotýká bydlení a dalšího rozvoje města. Stejně jako jižní řešení se snaží maximálně zklidnit dopravu ve městě. Celková délka obchvatu by byla zhruba 6 160 metrů,“ popisuje další možné řešení obchvatu města Jiřina Hutlová.


Vznikl by další most


Zpracovatel navrhl trasu, která začíná mezi Valy a Přeloučí zhruba za rodinným domkem, který se nachází po pravé straně, dále komunikace pokračuje přes pole a průmyslový areál a napojí se na ulici Jaselskou, s níž je potom souběžná.

Zhruba na vrcholu Jaselské ulice přechází trasa na most a kříží železniční areál východně od výpravní budovy Českých drah. Navržená délka mostu je přibližně 380 metrů, mostní konstrukce dále prochází nad částí skladištního areálu a napojuje se přes kruhový objezd na výpadovku na Hradec Králové.

„Projektant se snažil vyhnout výrobním areálům, a tím zmenšit riziko nutných výkupů. Křížení se silnicí II/333 je uvažováno kruhovou křižovatkou, toto řešení umožňuje napojení nově navrhované silnice v rámci splavnění Labe, ale i napojení na stávající most u elektrárny. Dále je trasa vedena severně od železniční trati, kde výškové řešení respektuje ochranu konstrukce před případnou záplavovou vodou. Na konci Přelouče v úseku před drážním domkem podchází železniční trať a dále postupuje směrem k západu mezi Lhotou a železniční tratí. Na stávající silnici se napojuje až za Lhotou,“ říká ke studii univerzity Jiřina Hutlová.

Obslužnost Lhoty by poté připadala v úvahu z křižovatky, která by se nacházela mezi Přeloučí a Lhotou. Projektant nedoporučil zachovat připojení stávající silnice a obchvatu za Lhotou, a to z toho důvodu, aby tato silnice nebyla používaná řidiči jako zkratka do samotného města. Lhota by se pak stala klidnou místní částí Přelouče.

Autor: Petr Doubrava

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Charme Look

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Na Dašické ulici v Pardubicích zasahovali hasiči. Zachránili člověka.

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Pardubice - Fotbalisté Pardubic vyhráli v nové sezoně Fortuna národní ligy i druhé domácí utkání. O klíčové trefy se postaral v úvodu druhého poločasu Michal Petráň, v závěru vstřelil svůj první druholigový gól střídající Ladislav Mužík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení