VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor se pokusí zjistit, kolik je v Pardubicích cizinců

Pardubice - Tématem schůzky je nepříznivá situace v komunitě cizinců, kteří sem přijeli za prací

14.1.2009 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Primátor Jaroslav Deml se zítra sejde s představiteli institucí, které mohou napomoci s řešením problémů, do nichž se nyní dostala komunita zahraničních dělníků. Těch v Pardubicích není málo, cizinci přitom nyní nemají práci a často již ani peníze. Dostávají se tak do svízelné situace.

Po bezpečnosti a zdraví nyní o práci

„Zatím jsme zaznamenali několik ojedinělých případů, kdy zahraniční dělníci hledali pomoc na naší radnici. Ze zákona nemáme povinnost starat se o cizince, kteří u nás přišli o zaměstnání a nemají peníze na cestu domů, ale bylo by krátkozraké před tímto problémem zavírat oči. Cizinci v Pardubicích žijí a pokud se dostanou do problémů, dostane se do problémů i město,“ říká primátor Deml. „Ostatně není to poprvé, co se zajímáme o dění kolem zahraničních dělníků pracujících v pardubických podnicích. První schůzku jsme iniciovali kvůli bezpečnostní situaci v některých částech města, kde cizinci žijí. Šlo o zvýšený výskyt výtržností či provinění proti pořádku. Další schůzku si vyžádal výskyt infekčních onemocnění, TBC a žloutenky, mezi zahraničními dělníky. Teď, s nástupem ekonomické krize, je tu problematika pobytu cizinců bez zaměstnání a tedy bez prostředků na území ČR.“

Na čtvrteční schůzku s primátorem se dostaví představitelé úřadu práce, cizinecké i republikové policie, zaměstnavatelů a další. Od setkání primátor přitom rychlé řešení neočekává. V tuto chvíli chce město zjistit, kolik cizinců a z jakých zemí zde žije a pracuje či jaká je jejich ekonomická perspektiva.

„Nejsem si jist, zda to někdo vůbec ví. Musíme si tedy ujasnit, jaká je situace cizinců v místních podnicích a co lze v nejbližší době čekat. Podle toho pak můžeme jednat dá,“ dodává Jaroslav Deml.

Ten se snaží vcítit do pozice lidí především z Vietnamu a Mongolska, kterých do Pardubic přijely tisíce. „Situace těch lidí není jednoduchá. Většinou jde o agenturní pracovníky, kteří najednou zůstanou v cizí zemi bez práce, bez znalosti jazyka a bez prostředků. Slyšel jsem, že někteří doma prodali vše, co měli, aby mohli vyjet do ,země zaslíbené’, kterou pro ně Česká republika z ekonomického hlediska určitě byla.“

Autor: Petr Doubrava

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení