VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátorka má za sebou 'ministerské tažení'

Pardubice/Praha - Povzbudivé zprávy veze z resortu školství a spravedlnosti, u dopravy tak úspěšná nebyla

16.6.2011 1
SDÍLEJ:

Štěpánka Fraňková, primátorka PardubicFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Doslova „ministerské tažení“ má za sebou pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

Povzbudivé zprávy přivezla z ministerstva školství. „Po audienci přímo u ministra Josefa Dobeše jsme zjistili, že v případě Návštěvnického centra ještě není vše ztraceno. Náš projekt sice zatím na podporu nedosáhl, ale od zahraniční hodnotící komise jsme získali nejvyšší možné hodnocení za odbornou část. Projekt dokonce doporučila s odůvodněním, že je to výjimečný počin – už vzhledem k tomu, že se zabývá jako jediný v republice chemií a nanotechnologiemi. Bylo nám přislíbeno, že se bude ještě jednat o navýšení prostředků v této prioritní ose, takže není vyloučeno, že by mohly být podpořeny nějaké další projekty včetně toho našeho. Ten by byl hrazen ze sta procent, což by pro město bylo velmi výhodné,“ řekla primátorka.

Ta se zúčastnila i jednání na ministerstvu spravedlnosti, kde se řešila směna pozemků mezi městem, krajem a ministerstvem spravedlnosti.
„Město se snaží získat pozemek pod torzem rozestavěné haly ČSTV, který nyní drží ministerstvo spravedlnosti jako zálohu pro možnou výstavbu krajského soudu. Chtěli bychom zde vybudovat společenský sál nebo kongresové centrum, které by sloužilo široké veřejnosti,“ vysvětlila Štěpánka Fraňková.

„Nechceme, aby torzo rozestavěné haly hyzdilo Tyršovy sady dalších deset let. Myslím, že dvacet let byla dostatečně dlouhá doba a my nyní máme skoro historickou šanci s tímto územím konečně něco udělat. Samozřejmě ale definitivní slovo budou mít zastupitelé v úterý 21. června. Zatím to však vypadá, že případná trojsměna mezi ministerstvem spravedlnosti, krajem a městem je na dobré cestě,“ dodala pardubická primátorka, která je zároveň krajskou zastupitelkou.

Letní stadion se dostal znovu do hry

„O pozemek máme zájem i z toho důvodu, že to vypadá, že fotbalisté by mohli postoupit do druhé ligy. Vedení fotbalového svazu je ochotno se bavit jen o možnosti hrát na Letním stadionu. Svaz by nám mohl udělit výjimku pouze v případě, že v dohledné době budeme schopni stadion zrekonstruovat tak, aby vyhovoval potřebám druhé ligy. Budeme muset rychle vytvořit vhodnou koncepci a studii a pokud to dokážeme, můžeme se bavit i o možnosti použít na tuto investici prostředky z Integrovaného plánu rozvoje města Přitažlivé město. V kombinaci s chystanou revitalizací Tyršových sadů, případnou rekonstrukcí Letního stadionu a kultivací území, kde se nyní nachází torzo rozestavěné haly, se nám naskýtá zajímavá možnost řešení dlouholetého palčivého problému. Za úvahu stojí i možnost vybudovat zde hotel, samozřejmě pouze v případě, že by se tohoto projektu účastnil i soukromý investor.

Každopádně je třeba začít velmi rychle na těchto vizích pracovat, protože času je málo,“ sdělila Štěpánka Fraňková.

Trojsměna by prý nevýhodná nebyla

„V tomto světle se nedomnívám, že by případná trojsměna pozemků mezi ministerstvem, námi a krajem nebyla pro město výhodná. Jsem přesvědčena o tom, že i občané by uvítali, kdyby budovy krajského a okresního soudu byly na jednom místě. Proto se přímo nabízí, že by budova Střední průmyslové školy chemické přešla do majetku ministerstva spravedlnosti, které by sem mohlo přesunout krajský soud a budova potravinářské školy, jež nyní patří městu, by se stala majetkem kraje. Z mého pohledu je to akceptovatelné,“ pravila primátorka Pardubic.

Ta vedla jednání i na ministerstvu dopravy. „Tam jsme ale příliš úspěšní nebyli. Měli jsme domluvenou schůzku přímo s ministrem dopravy Radkem Šmerdou, ale ten ji na poslední chvíli bohužel zrušil. Chtěli jsme s ním jednat o křižovatce U Trojice, jejejíž nezbytné úpravy byly v plánu superkoncepce bývalého ministra Víta Bárty, ale dnes už v rozpočtu vůbec nefiguruje. A to přesto, že obchvat Chrudimi zde zahrnut je, stejně jako čtyřproudovka z Hradce Králové. A naše silnice u Parama je podle mého názoru stoprocentní špunt mezi oběma komunikacemi. Chceme apelovat na všechny naše zástupce v parlamentu, abychom se dostali k přímému jednání s panem ministrem o této objektivně nejvytíženější komunikace první třídy široko daleko,“ uzavřela Štěpánka Fraňková.

Autor: Tomáš Dvořák

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Ilustrační foto

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Pardubický kraj – Srážka dvou aut na obchvatu Holic. Tři posádky záchranné služby, dva potlučení řidiči, jeden téměř přejetý záchranář. Situace, která bohužel není nijak neobvyklá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení