VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátorka má za sebou 'ministerské tažení'

Pardubice/Praha - Povzbudivé zprávy veze z resortu školství a spravedlnosti, u dopravy tak úspěšná nebyla

16.6.2011 1
SDÍLEJ:

Štěpánka Fraňková, primátorka PardubicFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Doslova „ministerské tažení“ má za sebou pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

Povzbudivé zprávy přivezla z ministerstva školství. „Po audienci přímo u ministra Josefa Dobeše jsme zjistili, že v případě Návštěvnického centra ještě není vše ztraceno. Náš projekt sice zatím na podporu nedosáhl, ale od zahraniční hodnotící komise jsme získali nejvyšší možné hodnocení za odbornou část. Projekt dokonce doporučila s odůvodněním, že je to výjimečný počin – už vzhledem k tomu, že se zabývá jako jediný v republice chemií a nanotechnologiemi. Bylo nám přislíbeno, že se bude ještě jednat o navýšení prostředků v této prioritní ose, takže není vyloučeno, že by mohly být podpořeny nějaké další projekty včetně toho našeho. Ten by byl hrazen ze sta procent, což by pro město bylo velmi výhodné,“ řekla primátorka.

Ta se zúčastnila i jednání na ministerstvu spravedlnosti, kde se řešila směna pozemků mezi městem, krajem a ministerstvem spravedlnosti.
„Město se snaží získat pozemek pod torzem rozestavěné haly ČSTV, který nyní drží ministerstvo spravedlnosti jako zálohu pro možnou výstavbu krajského soudu. Chtěli bychom zde vybudovat společenský sál nebo kongresové centrum, které by sloužilo široké veřejnosti,“ vysvětlila Štěpánka Fraňková.

„Nechceme, aby torzo rozestavěné haly hyzdilo Tyršovy sady dalších deset let. Myslím, že dvacet let byla dostatečně dlouhá doba a my nyní máme skoro historickou šanci s tímto územím konečně něco udělat. Samozřejmě ale definitivní slovo budou mít zastupitelé v úterý 21. června. Zatím to však vypadá, že případná trojsměna mezi ministerstvem spravedlnosti, krajem a městem je na dobré cestě,“ dodala pardubická primátorka, která je zároveň krajskou zastupitelkou.

Letní stadion se dostal znovu do hry

„O pozemek máme zájem i z toho důvodu, že to vypadá, že fotbalisté by mohli postoupit do druhé ligy. Vedení fotbalového svazu je ochotno se bavit jen o možnosti hrát na Letním stadionu. Svaz by nám mohl udělit výjimku pouze v případě, že v dohledné době budeme schopni stadion zrekonstruovat tak, aby vyhovoval potřebám druhé ligy. Budeme muset rychle vytvořit vhodnou koncepci a studii a pokud to dokážeme, můžeme se bavit i o možnosti použít na tuto investici prostředky z Integrovaného plánu rozvoje města Přitažlivé město. V kombinaci s chystanou revitalizací Tyršových sadů, případnou rekonstrukcí Letního stadionu a kultivací území, kde se nyní nachází torzo rozestavěné haly, se nám naskýtá zajímavá možnost řešení dlouholetého palčivého problému. Za úvahu stojí i možnost vybudovat zde hotel, samozřejmě pouze v případě, že by se tohoto projektu účastnil i soukromý investor.

Každopádně je třeba začít velmi rychle na těchto vizích pracovat, protože času je málo,“ sdělila Štěpánka Fraňková.

Trojsměna by prý nevýhodná nebyla

„V tomto světle se nedomnívám, že by případná trojsměna pozemků mezi ministerstvem, námi a krajem nebyla pro město výhodná. Jsem přesvědčena o tom, že i občané by uvítali, kdyby budovy krajského a okresního soudu byly na jednom místě. Proto se přímo nabízí, že by budova Střední průmyslové školy chemické přešla do majetku ministerstva spravedlnosti, které by sem mohlo přesunout krajský soud a budova potravinářské školy, jež nyní patří městu, by se stala majetkem kraje. Z mého pohledu je to akceptovatelné,“ pravila primátorka Pardubic.

Ta vedla jednání i na ministerstvu dopravy. „Tam jsme ale příliš úspěšní nebyli. Měli jsme domluvenou schůzku přímo s ministrem dopravy Radkem Šmerdou, ale ten ji na poslední chvíli bohužel zrušil. Chtěli jsme s ním jednat o křižovatce U Trojice, jejejíž nezbytné úpravy byly v plánu superkoncepce bývalého ministra Víta Bárty, ale dnes už v rozpočtu vůbec nefiguruje. A to přesto, že obchvat Chrudimi zde zahrnut je, stejně jako čtyřproudovka z Hradce Králové. A naše silnice u Parama je podle mého názoru stoprocentní špunt mezi oběma komunikacemi. Chceme apelovat na všechny naše zástupce v parlamentu, abychom se dostali k přímému jednání s panem ministrem o této objektivně nejvytíženější komunikace první třídy široko daleko,“ uzavřela Štěpánka Fraňková.

Autor: Tomáš Dvořák

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení