VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátorka věří, že Pardubice stihnou dotace vyčerpat

Pardubice - Rekonstrukce třídy Míru bude složitá. Opravovat se může vždy jen jedna polovina ulice

26.4.2013 2
SDÍLEJ:

V pardubickém Divadle 29 diskutovala primátorka města Štěpánka Fraňková o evropských dotacích.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Tyršovy sady a třída Míru, dva projekty, které nejvíce zajímají obyvatele Pardubic. To se potvrdilo i na živé diskusi s pardubickou primátorkou Štěpánkou Fraňkovou nazvanou Ve středu týdne speciál, která se ve středu odpoledne uskutečnila v Divadle 29.

„Bohužel jsme nebyli na čerpání peněz z evropských fondů dobře připraveni," přiznala hned na úvod diskuse primátorka

Začátek října

Právě oba nejvíce diskutované projekty jsou již ve fázi, kdy je vyhlášeno výběrové řízení. Optimistický odhad zní, že by se mohlo začít stavět na začátku října. Ostatně, bylo by na čase, do půlky roku 2014 totiž město musí proinvestovat přes 200 milionů korun, aby mu nebyly dotace z Evropské unie kráceny.

„Jak je možné, že je upravený projekt na revitalizaci Tyršových sadů dražší, ačkoliv se ubíraly prvky?" ptal se Petr Zlesák z občanského sdružení Chráníme stromy, který byl nejaktivnějším diskutérem.
„Stavební firmy bohužel v současné době soutěží o zakázky a dávají poddimenzované ceny, za které nejsou schopny stavbu uskutečnit," vysvětlila Štěpánka Fraňková. Nicméně primátorka je přesvědčená, že pokud se podaří na podzim spustit alespoň jeden ze stěžejních projektů, tak nebude mít město problém s vyčerpáním přidělených dotací. Větší potíže by prý ovšem mohly nastat s dodržením závazných indikátorů. Pokud by se nepodařilo opravit Tyršovy sady, jsou v záloze projekty revitalizace parků Na Špici a Vinice.

Bez problémů

S třídou Míru to vypadá nadějněji, na tomto projektu se totiž město dokázalo s ekologickými aktivisty bez větších problémů domluvit. Ostatně, není divu, bývalá „Stalinka" právě nepřekypuje nadbytkem zeleně.
„Jednám se všemi dotčenými stranami, starousedlíci a podnikatelé sídlící na třídě Míru vytvořili kontaktní skupinu, se kterou jednáme. Místní jsou zastánci zachování trolejbusové dopravy a já jsem stejného názoru. Vím, že jsou ale ve vedení města i názory, že by třída Míru měla být čistá pěší zóna," podotkla primátorka Pardubic.
Jednou z kontroverzních otázek rekonstrukce je také režim zásobování, který bude na opravené ulici nastaven.

„Řeší se to. I rekonstrukce bude složitá, vždy se totiž bude muset opravovat jen jedna polovina ulice. Navíc musí být zachován přístup do všech domů. Věřím ale, že vše půjde podle harmonogramu. Oprava by měla trvat asi tři čtvrtě roku, ale musíme vzít v potaz, že v zimních měsících mohou být problémy s počasím," dodala Štěpánka Fraňková.
Při diskusi zazněla také otázka, zda město bude kompenzovat podnikatelům škodu, která jim vznikne opravou centra města.

„S žádnou finanční kompenzací město nepočítá a podnikatelé to vědí. Ovšem v těch nemovitostech, které patří městu nebo městským společnostem, chystáme slevy na nájemném," konstatovala primátorka Pardubic.

Zastavený projekt

Diskuse o Tyršových sadech a třídě Míru zabrala většinu času přes hodinu trvající diskuse. Na přetřes přišel ovšem i projekt přednádraží, který je však v současné chvíli na mrtvém bodě.
„Projekt je zastaven, kvůli stromům, ale hlavně kvůli nedořešené dopravní situaci. Navíc by mohlo dojít ke kolizi s plány Správy železniční dopravní cesty, která chystá rekonstrukci železničního uzlu v Pardubicích za více než jednu miliardu korun," sdělila přihlížejícím divákům Štěpánka Fraňková.

Autor: Lukáš Dubský

26.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení