VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekty za miliony teď chystají
v Dašicích, Jelení i Chvaleticích

Pardubicko - V Horním Jelení už mají naplánovány akce na tři roky dopředu. Největší je oprava náměstí.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Městský úřad Horní JeleníFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Problémy s dopravou, oprava náměstí nebo nová městská policie. To jsou události, které v posledním roce řešili v Dašicích, Horním Jelení či Chvaleticích.

Dačice

V Dašicích měli v posledním roce napilno, rozjeli tam totiž hned několik velkých investičních akcí.

Zateplení se dočkala školní jídelna, družina i hasičská zbrojnice. Více než milion korun stála také oprava tělocvičny a nyní se v dašické škole rekonstruuje sociální zařízení. Hasiči se pak mohli radovat z repasované tatry, jejíž oprava vyšla na částku dva miliony korun. V dohledné době se chystá i další větší rekonstrukce. „Je připravena oprava střechy jízdárny v kasárnách. Ta by měla vyjít na 3,5 milionu korun a rádi bychom tuto investiční akci realizovali do konce letošního roku," řekl starosta Dašic Petr Zikmund.

Některé investice, jako je třeba tělocvična, musí město hradit pouze z vlastního rozpočtu, na jiné má šanci získat dotace. „Od kraje jsme třeba obdrželi 300 tisíc na repasování tatry pro hasiče. Dotace jsou rovněž na zateplení budov. Ovšem dvě ze tří zateplení už jsou hotové a zaplacené a nám dosud nepřišla ani koruna," nechal se slyšet Petr Zikmund.

Velkým tématem je pro Dašice také doprava. Přes město jezdí velké množství kamionů, na což někteří obyvatelé poukázali v petici, kterou zaslali i na ministerstvo dopravy. Stejně jako mnoho dalších měst a obcí v Pardubickém kraji totiž Dašice čekají jako na smilování na stavbu rychlostní silnice R35. Při jejím budování by totiž měl vyrůst také obchvat Dašic, který by město zbavil kamionů.

Dašice zažily po volbách poměrně složité vyjednávání o podobě radniční koalice. Do zastupitelstva se tam totiž dostali zástupci hned devíti politických stran a uskupení.

Koalici nakonec utvořilo šest různých subjektů, které mají v zastupitelstvu těsnou většinu osmi hlasů. „Zatím to ale funguje. Na stěžejních věcech se dokážeme shodnout," poznamenal starosta Dašic.

Horní Jelení

Pro Horní Jelení bylo poslední období rokem příprav.

Na Jelení už mají naplánovány velké investiční akce na následující tři roky. Tou nejbližší investicí je kompletní rekonstrukce Komenského náměstí. „Máme hotovou projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení. Nyní nás čeká výběr zhotovitele a rekonstrukce by měla začít v příštím roce," uvedl starosta Horního Jelení Petr Tupec s tím, že město podalo žádost o dotaci. Pokud by se svoji žádostí neuspělo, má ovšem vyčleněny vlastní prostředky, oprava by se pak dělala na etapy. Celkově má rekonstrukce náměstí vyjít na 19 milionů korun.

Nový kabát by měla v budoucnu získat také budova bývalého kina, ze které se stane komunitní centrum. Počítá se s tím, že by v budově byl kinosál, divadelní i přednáškový sál a přesunuly by se tam aktivity Centra volného času.

Rekonstrukce čeká také bývalé koupaliště. „Měl by se z něho stát přírodní rybník. Vzhledem k extrémním suchům, které byly letos v létě, jsme zjistili, že to přesně zapadá do potřeb města," podotkl Petr Tupec.

Chvaletice

Město Chvaletice si v posledním roce zřídilo vlastní městskou policii. Do té doby využívaly Chvaletice pomoci strážníků z Lázní Bohdanče, kde ale došlo k omezení počtu příslušníků. Právě strážníci z Bohdanče se tak stali základem městské policie ve Chvaleticích.

„Strážníci nastoupili do služby 18. května. Myslím, že je to ke spokojenosti skoro všech obyvatel. Kontrolují vše, na co mají podle zákona právo," uvedla starostka Chvaletic Blanka Zaklová.

Areál služeb

Město v současné době připravuje výstavbu areálu technických služeb, což bude investice za zhruba 25 milionů korun. „Potřebujeme stání pro naši techniku. Na financování této akce si budeme brát úvěr," sdělila starostka.

Několik investičních akcí se uskutečnilo i v tomto roce. Město se na některé z nich pokoušelo získat dotace, což se bohužel nepodařilo. „Pokračovaly třeba práce na evangelickém kostelu. Patří sice církvi, ale opravy z větší části platíme z městské kasy, jelikož se nás netýkají dotace na opravu kulturních památek," vysvětlila Zaklová.

Před rokem vrcholily předvolební hony na hlasy voličů. Vítězové loňských komunálních voleb už měli rok na splnění svých slibů, které lidem před volbami dali. Co se povedlo a co čeká na své řešení? Deník nyní nabízí shrnutí toho nejvýraznějšího, co se v největších městech okresu od voleb událo. V příštím díle se podíváme do Pardubic.

Koho máme na radnici:

DAŠICE:

starosta – Petr Zikmund (Starostové a nezávislí)

místostarosta – Jan Foldyna (KSČM)

členové rady – Daniel Dejdar (Strana práv občanů), Tomáš Kolda (Koalice pro Dašice), David Šafařík (I. Dašická sdružená)

zastupitelé – Vladimír Stibor, Miroslav Verner (oba ČSSD), Jaromír Vojtěch (KSČM), Dagmar Jirmanová (Starostové a nezávislí), Lada Morávková (Dašice – náš domov), František Vlasák, Jiří Halíř (SNK za město Dašice), Ladislav Racek (Koalice pro Dašice), Ondřej Vajer, Pavel Neruda (oba Sdružení ODS a nezávislých kandidátů)

Volby v roce 2014:
• Starostové a nezávislí (14,68 %) – dva mandáty
• SNK za město Dašice (12,87 %) – dva mandáty
• KSČM (11,68 %) – dva mandáty
• Koalice pro Dašice (11,15 %) – dva mandáty
• Sdružení ODS a NK (10,60 %) – dva mandáty
• ČSSD (10,57 %) – dva mandáty
• Dašice – náš domov (9,83 %) – jeden mandát
• Strana práv občanů (7,62 %) – jeden mandát
• I. Dašická sdružená (7,02 %) – jeden mandát
• ANO 2011 (3,97 %) – bez mandátu

Volební účast: 51,95 %
Počet odevzdaných obálek: 825
Počet platných hlasů: 10 951

HORNÍ JELENÍ:

starosta – Petr Tupec (ODS)

místostarosta – Pavel Malý (ODS)

členové rady – Zdeňka Matoušková, Vladislav Vaněk (oba ODS), Pavla Nádeníková (Východočeši)

zastupitelé – Eva Škoudlínová, Petr Schejbal, Vít Eliáš, Pavel Krnáč, Helena Wiesenbergová (všichni ODS), Dana Horáčková (KSČM), Miloslav Valenta (Nezávislí), Jiří Vondráček, Zuzana Krejčí, Jiří Matoušek (všichni Východočeši)

Volby v roce 2014:
• ODS (56,60 %) – devět mandátů
• Východočeši (26,23 %) – čtyři mandáty
• KSČM (9,77 %) – jeden mandát
• Nezávislí (7,39 0) – jeden mandát

Volební účast: 48,70 %
Počet odevzdaných obálek: 771
Počet platných hlasů: 9 873

CHVALETICE:

starostka – Blanka Zaklová (SNK Chvaletice pro občany I.)

místostarosta – Petr Sotona (SNK Chvaletice pro občany II.)

členové rady – Eva Štěrbová (SNK Chvaletice pro občany I.), Marcela Klápová (ANO 2011), Miloš Rokyta (ČSSD)

zastupitelé – Rudolf Beneš (KSČM), Miloslav Bubeník (SNK Chvaletice pro občany II.), Miloš Hásek (Koalice pro Chvaletice), Jiří Míča, Věra Čupaková, Václav Kuch, Iveta Dejdarová, Petr Hille (SNK Chvaletice pro občany I.), Daniel Král, Jaroslava Missottenová, Lukáš Vacek (ANO 2011), Oldřich Rokyta (ČSSD)

Volby v roce 2014:
• SNK Chvaletice pro občany I. (34,55 %) – sedm mandátů
• ANO 2011 (24,60 %) – čtyři mandáty
• SNK Chvaletice pro občany II. (13,96 %) – dva mandáty
• ČSSD (10,77 %) – dva mandáty
• Koalice pro Chvaletice (8,85 %) – jeden mandát
• KSČM (7,28 %) – jeden mandát

Volební účast: 43,31 %
Počet odevzdaných obálek: 1 100
Počet platných hlasů: 15 862

Autor: Lukáš Dubský

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Hokejisté se zapojili do projektu Extraligová NEJ

Opilec v cukrárně nebyl hlídce neznámou postavou

Chvaletice - Krom jiných nepřístojností opakovaně nechával před prodejnou potravin "šrapnely".

Tradiční sezemická pouť opět nabídne závody přes lávku

Sezemice – Sobota i neděle bude v Sezemicích patřit Tradiční sezemické pouti. V sobotu program odstartuje ve 20 hodin pouťovou zábavou, to v neděli bude v Sezemicích živo od rána.

Fotbalové Pardubice řeší zásah v obraně

Pardubice – Prohra, vítězství, prohra. Fotbalisté Pardubic zatím v novém ročníku FNL vyhráli jen v domácím utkání nad Frýdkem-Místkem. A na svůj stadion Pod Vinicí se vrací znovu v sobotu, kdy v tradičním dopoledním termínu hostí Ústí nad Labem. 

Na poli "vyrostlo" auto. Vrak si majitel odklidil

Chvaletice - Nepojízdný vrak v poli strážníci majiteli připomněli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení