VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průměrná mzda? Ukažte mi na nějakého normálního zaměstnance, který ji fakt má!

Pardubicko - „Před deseti lety, kdy jsem měl pět a půl tisíce, jsem byl schopný něco ušetřit, ale teď mi to moc nejde. Náklady rostou,“ říká Lukáš S.

16.6.2008 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Pomalý růst reálných mezd je odrazem zpomalující české ekonomiky. Platové rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony se sice zmenšují, ale nikdy se nesrovnají. To si myslí analytik společnosti CITCO Finanční trhy Tomáš Volf.

Nůžky mezi kraji a Prahou se nezavřou

Dvaadvacet a půl tisíce korun, tolik činí průměrný plat v České republice.

I když je to oproti loňskému roku více o 10,4 procenta, ve skutečnosti lidem v peněženkách tolik nezůstane.

Reálné mzdy, tedy to, co si můžeme za svou výplatu koupit, rostly jen o 2,8 procenta, což je druhá nejnižší hodnota za poslední dva roky.
„Pokles růstu průměrných mezd koresponduje s tím, že česká ekonomika zpomaluje,“ prohlásil Tomáš Volf.

„Důležitější ale je, zda mzdy korespondují s růstem produktivity práce. Pokud mzdy porostou rychleji než produktivita, bude to mít na ekonomiku negativní dopad. Samozřejmě, že lidé budou mít více na páskách, ale zároveň to bude mít vliv na inflaci,“ poznamenal analytik.

Rozdíly mezi vysokými platy v hlavním městě a výrazně nižšími platy v regionech se podle něho nikdy nesmažou. Mohou se ale zmenšit.

„Pomyslné nůžky mezi kraji a Prahou se mírně zavírají, ale stav, kdy by se úplně zavřely, zřejmě nikdy nepřijde. Tyto rozdíly budou vždycky,“ odhadoval Volf a dodal: „Praha má totiž to štěstí, že do ní zamířila řada bohatých zahraničních firem, které si mohou dovolit zaplatit kvalitní zaměstnance. Ti se do české metropole stahují jak z okolních měst, tak i ze vzdálenějších regionů.“

Průměrná hrubá měsíční mzda v Pardubickém kraji činila v prvním čtvrtletí letošního roku 19 047 korun. To bylo o 453 korun více než v loňském roce a o 1774 korun více než v roce 2006.

Ve srovnání s ostatními kraji se Pardubický výší průměrné mzdy u fyzických osob dostal až na dvanácté místo pomyslného žebříčku. Nižší mzdy zaznamenal pouze kraj Karlovarský a Olomoucký.

Průměrná měsíční mzda v Praze pak činila 28 653 korun.

„Zajímalo by mě, kolik lidí v Pardubickém kraji tu jejich ohlášenou průměrnou mzdu opravdu má. Když jsme se o tom tuhle bavili s lidmi z našeho vchodu, tak snad vůbec nikdo. A to tady bydlí mladí, staří i ti, co mají odpracovaných třeba dvacet let,“ svěřila se nám paní Hana, obyvatelka družstevního panelového domu na pardubickém sídlišti Polabiny, která pracuje jako prodavačka. „Čistého beru necelých deset tisíc a z toho musím vyžít,“ pokračovala.

„Jestli se do průměrných mezd započítávají i špičkoví manažeři třeba z Foxconnu, Panasonicu a kdovíjakých zahraničních firem, kteří musí brát tučné peníze v eurech nebo dolarech, tak se můžeme dostat na taková čísla. Ale ukažte mi nějakého normálního ,průměrného’ člověka, který pracuje jako řadový zaměstnanec ve středně velké fabrice nebo firmě, jestli takové peníze má. Já myslím, že ne,“ pravil Jaroslav Novotný.

Nespokojený se svou výší platu je rovněž Jaromír V. „Šéfovi už jsem několikrát říkal, že jestli mi v brzké době nezvedne plat, tak odejdu. Hádá se se mnou pomalu o každou stovku, ale vyžaduje po mě práci tak za dva nebo tři lidi. Jsem zvědavý, kdo mu za ty peníze půjde do jeho firmy dělat,“ nechal se slyšet Jaromír V.

„Čím víc vydělám, tím míň peněz mám“

Krok, o němž on jen přemýšlí, už udělal Lukáš S. Po přechodu do nového zaměstnání bude mít dvakrát víc peněz, než měl předtím. „Peníze jsou u mě při volbě místa až na prvním místě. Všechno je čím dál dražší, a tak je potřeba se podle toho zachovat, když se chce člověk vozit v autě, chodit na obědy, případně řešit bydlení,“ prozradil Lukáš S., který si však u sebe povšiml jednoho paradoxu.

„Čím víc člověk vydělává, tím méně má peněz. Před deseti lety, kdy jsem měl pět a půl tisíce, jsem byl schopný něco ušetřit, ale teď mi to moc nejde. A to si nedovedu představit, jak vyžiji, až se budu chtít oženit. A to nebude trvat dlouho,“ uzavřel.

(Vojtěch Janda, Tomáš Dvořák)

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení