VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pyrotechnici hledají ve slepém rameni Labe munici

Pardubice – Pyrotechnik Jiří Chládek navlékl potápěčský oblek a s detektorem kovu začal prohledávat slepé rameno Labe v Pardubicích.

22.5.2014 1
SDÍLEJ:

Krátery po druhém náletu na Pardubice "ozdobily" velkou část města a jeho okolí.. Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Brodil se po kolena bahnem, aby zjistil, zda ve vodě nezůstala nevybuchlá munice z druhé světové války.
Ve vodě mohly zůstat letecké pumy nebo munice, jež se kdosi v minulosti zbavil tím, že ji hodil do vody. Pyrotechnický průzkum je nutný před revitalizací ramene, kterou chystá Povodí Labe.
„Rizikem jsou například letecké pumy, protože na starých záznamech a fotografiích z bombardování a těsně po bombardování byly zaznamenány krátery kolem vody," prohlásil Jiří Chládek.

Minulý týden pyrotechnici z loďky zmapovali celé slepé rameno, které měří zhruba jeden kilometr. S pomocí magnetometru si zanesli do mapy signály, které kovy vydávají, a osadili je terénními značkami.
Nyní ověřují, zda jde skutečně o munici nebo jen o dopravní značku či starou pneumatiku. Pracovat budou nejspíše do konce května.

„Magnetometrem jsem schopný hledat letecké pumy do šesti metrů. Minihledačka, kterou teď používám, má dosah jednoho metru. Detektor kovu je vodotěsný," sdělil Jiří Chládek, jehož z loďky navigoval jeho kolega.

Pyrotechnik byl často ve vodě až po krk. Je v ní značné množství sedimentů, ze kterých uniká bahenní plyn sirovodík. Před nevábnou a chladnou vodou pyrotechnika chránil potápěčský oblek a pod ním teplé prádlo. Signály poslouchal ze sluchátka.
„Kdybychom našli něco, co se podobá munici, vyndáme to z vody, zjistíme, zda to munice skutečně je. Potom musíme informovat policii a ta rozhodne o dalším postupu," nechal se slyšet Jiří Chládek.
Slepé rameno v Polabinách vzniklo společně s vodní plochou Bajkal na počátku 
20. století. Od svého vzniku se obě místa nikdy nečistila.

Voda na jaře a v létě zahnívá a nepříjemně zapáchá. Celá revitalizace by pak měla skončit do dvou let. Povodí Labe připravuje projekt od roku 2007. Stát bude sedmdesát milionů korun. Samotné odbahnění by mohlo začít v červenci.

Autor: Redakce, ČTK

22.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení