Do komunálních voleb sice ještě zbývá více než rok, co se však zdá již téměř jisté, je fakt, že o ovládnutí pardubické radnice bude usilovat zcela nové politické uskupení. A ponese příznačný název – Pardubáci.

Chceme omezit korupční prostředí, tak se nechá krátce shrnout hlavní cíl subjektu, za jehož vznikem stojí František Brendl, nejmladší zastupitel Pardubic. Současně s dalšími nespokojenci vystupuje ze Sdružení pro Pardubice, na jehož kandidátce se v posledních komunálních volbách dostal do Zastupitelstva města Pardubic.

„Chceme volby vyhrát,“ prohlásil včera František Brendl na tiskové konferenci svolané ke vzniku politického subjektu Pardubáci. Za zády měl nové logo se zakomponovaným pardubickým půlkoněm. Věří, že osloví velkou část voličů, protože se domnívá, že jsou stejně jako on otráveni současným stavem pardubické komunální scény.

„Nemáme to těm pánům za zlé, prožili velkou část v komunistické éře. Vnímáme to jako generační problém,“ řekl zastupitel, který za více než dva roky nakoukl do zákulisí práce volených zástupců města. „Současní politici ztratili tah, jde to již setrvačností,“ nebere si servítky. Poslední kapkou k odchodu ze SPP - spolu s dalšími čtrnácti lidmi - byla podle Brendla cesta některých zastupitelů na Floridu spolu s představiteli hokejového klubu. Mediální kauza vyzněla do ztracena i za tiché účasti jeho kolegů ze SPP.
„Cesta na Floridu je jasný korupční případ. Pro ně je to nafouknutá bublina, pro mě je to tragédie v tomto městě,“ uvedl Brendl, který brzy oslaví třiatřicáté narozeniny.

Pardubáky čeká na konci května ustavující sněm, na němž si zvolí své orgány a odsouhlasí program. Voličům chtějí nabídnout především změnu. „Politického stylu a zprůhlednění městských zakázek. To bude bod číslo jedna,“ sdělil František Brendl.
Zůstává ale realistou a ví, že bez peněz na volební kampaň - odhadem kolem půl milionu korun - to nepůjde. „Našim cílem je sebrat finanční prostředky po malých částkách. Tak deset tisíc korun jedna,“ upřesnil zastupitel.

Touto cestou by se Pardubáci neměli nikomu „upsat“. Podnikatelům, kteří je podpoří, ale mohou podle Františka Brendla slíbit, že každý dostane šanci při rozhodování o městských zakázkách. Ne jen omezená skupina, jak je podle Brendla v současnosti zavedená praxe.