VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulační plán ochrání mlýny před živelnou přestavbou

Pardubice - Město Pardubice pořídí regulační plán areálu Automatických mlýnů a jeho okolí. Chce jím chránit historickou hodnotu národní technické památky z dílny architekta Josefa Gočára, urbanistickou hodnotu celého areálu i okolí a jeho vazbu na památkovou rezervaci, tedy na historické centrum města.

21.12.2015
SDÍLEJ:

Automatické mlýny v PardubicíchFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Areál mění majitele

„Představitelé města Pardubice jsou si významu budovy Automatických mlýnů i tohoto území s obrovským a dosud nevyužitým městotvorným potenciálem velmi dobře vědomi. V současnosti, kdy celý areál mlýnů mění majitele, cítí zastupitelstvo města povinnost tyto hodnoty ve veřejném zájmu hájit. Město chce nejprve jasně formulovat základní funkční, urbanistické a architektonické podmínky, tedy základní principy regulace přestavby areálu Automatických mlýnů tak, aby vyjednávací pozice města vůči novému majiteli areálu byla zcela transparentní. Tyto základní principy budou i podkladem pro jednání se zpracovatelem regulačního plánu, jehož pořízení zastupitelé rovněž schválili," vyjádřil se primátor Pardubic Martin Charvát poté, co zastupitelé města deklarovali zájem chránit Mlýny a cenné území před případným znehodnocením a schválili pořízení Regulačního plánu Mlýny.

„Nám, tedy radě města, od začátku šlo o to mít možnost ovlivnit budoucnost automatických mlýnů, nikoliv je koupit za každou cenu stůj co stůj a ani jsme to nikdy neměli v programovém prohlášení, jak je nám nyní podsouváno," doplnil primátor Charvát.

Odbor hlavního architekta na základě usnesení zastupitelstva zpracuje základní principy funkční i prostorové regulace území areálu Automatických mlýnů a předloží je do konce března zastupitelstvu. Tento prozatím nezávazný dokument bude následně podkladem pro jednání se zpracovatelem Regulačního plánu Mlýny.

Veřejné projednání

Po veřejném projednání podle stavebního zákona a zapracování připomínek bude regulační plán předložen pardubickým zastupitelům ke schválení a vydání a stane se tak závazným podkladem pro rozhodování v území.

„Regulační plán mimo jiné navrhne optimální plošné i prostorové uspořádání území navazujícího na Mlýny s cílem stabilizovat urbanistickou strukturu území kompaktního města v historickém jádru Pardubic a vytvořit zde podmínky pro občanskou vybavenost v kombinaci s bydlením městského typu. Samozřejmě s ohledem na stávající památkově chráněné objekty Automatických mlýnů, těsnou blízkost historického jádra města i bezprostřední vazbu na park Na Špici a nábřeží Chrudimky," podotkla Nataša Hradní z tiskového úseku pardubické radnice.

Regulační plán

Regulační plán Mlýny také prověří možnosti nového využití stávajících památkově chráněných objektů Winternitzových automatických mlýnů, zajistí jejich zachování, citlivé propojení s novou zástavbou a zejména navrhne vhodný způsob zapojení areálu do polyfunkčního území městského centra.

Automatické mlýny, vybudované počátkem dvacátého století, projektoval pro rodinu Winternitzů Josef Gočár.

„Provoz v nich byl ukončen v roce 2013, ale zůstávají jednou z dominant Pardubic a jednou z nejvýznamnějších staveb moderní architektury v regionu," uzavřela Nataša Hradní. (pad)

Autor: Redakce

21.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Ilustrační snímek.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Moravany aby si přibalily na Myšáka kočku...

Pardubicko – Zpropadený los. Pardubické béčko musí stejně jako v loňské sezoně také v úvodu letošního ročníku podruhé v řadě cestovat k soupeři. Živanice hostí nováčka skupiny C s jediným cílem. Tím tříbodovým. 

Hlídka řešila sprosté nadávky. Od třináctiletého pachatele

Chvaletice - Nevychovatelný, nezletilý a nepoučitelný mladý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení