Zkrácení semestrů, pozastavení zápisů či přerušení výuky v topné sezoně. I takové kroky zvažují rektoři českých vysokých škol v případě, že poslanci schválí státní rozpočet, který počítá s škrty na vysokých školách ve výši 2,3 miliardy korun.

Jednání České konference rektorů tentokrát pořádala Univerzita Pardubice a rektoři se sešli v Dřítči u Pardubic. Jednání s představiteli vysokých škol se měl zúčastnit také ministr školství Josef Dobeš, který ale nakonec nedorazil.

„Ministr se omluvil pro pracovní vytížení. Jeho neúčast na jednání vnímáme s velkým znepokojením,“ nechal se slyšet předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Přijdou o miliardu, později ještě o víc

Nejvyšším představitelům vysokých škol nejvíce vadí, že úspory ministerstva se koncentrují právě do vysokého školství.
„To je devastující. Již v letošním roce máme přijít o jednu miliardu korun, což tvoří dvě třetiny redukce celého rozpočtu ministerstva školství. Z toho 300 milionů mají být přímo provozní náklady.

Návrh na příští rok je pak úplně kritický. Vysoké školy by totiž měly přijít o 2,3 miliardy,“ vysvětlil Fiala.
Pokud takový návrh schválí vláda a poté projde parlamentem, budou možná muset rektoři sáhnout k radikálním krokům.

„Finanční situace by si mohla na veřejných vysokých školách vynutit kroky, jako je třeba zkrácení semestrů, pozastavení zápisů nebo radikální snížení počtu přijímaných uchazečů do všech úrovní studia v roce 2011,“ uvedl Petr Fiala.

Škrty v rozpočtu se dotknou také financování vědy a výzkumu. V roce 2011 by příspěvky na vědu a výzkum mohly být zkráceny o 12 procent a později dokonce o 20 procent.

„Přitom výkon vysokých škol ve vědě vzrostl za posledních deset let třikrát. Vysoké školy tak mají například dvakrát vyšší výkonnost než Česká akademie věd. To je ověřitelné. Za ty peníze, co dostáváme, děláme maximum možného,“ konstatoval rektor Českého vysokého učení technického v Praze Václav Havlíček.

Škrty nepovedou ke zlepšení škol

Podle Petra Fialy je problémem také fakt, že škrty rozhodně nevedou k zefektivnění a zlepšení vysokého školství v České republice.
„Tyto škrty dopadnou plošně na všechny vysoké školy – nezáleží na tom, zda jsou dobré nebo špatné,“ podotkl Fiala s tím, že rozpočet by vláda měla schvalovat 22. září.

Nevyrovnanost škrtů vadí i rektorovi pořádající pardubické univerzity Miroslavu Ludwigovi.
„Na ostatních školách o tolik nepřijdou, tam budou učitelé chráněni. V ohrožení budou především mladí vědci,“ nechal se slyšet Miroslav Ludwig.

Lukáš Dubský