VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozkvetou v Tyršových sadech opět jiřinky?

Pardubice - Pardubice znovu žijí Tyršovými sady. Když jejich podobu před osmdesáti lety významní architekti, v čele s Karlem Řepou, realizovali, byly chloubou města.

19.9.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Každoročně rozkvetly nejen jiřinkami, ale byly i cílem nedělních procházek rodin z poloviny města. Pořádaly se tam promenádní koncerty a kavárně „U jezírka“ se každou sobotu tančilo.

Ve slavné Rotundě se většina dnešních seniorů naučila tančit a do autopavilonu se chodilo na basket. Takhle na „Jiřinky“ vzpomínají všichni pamětníci.

Dnes je to největší ostuda Pardubic

Kde však jsou tyhle časy? Dnes jsou „Jiřinky“ největší ostudou Pardubic. Popíjejí tu, a přes léto i bydlí, ty nejpodivnější existence a rodiče tam dětem zakazují chodit.

Na tom, že je nutné něco udělat, se shodnou naprosto všichni. Vedení města i v době úspor zajistilo peníze na jejich rekonstrukci. A za to budiž radnici dík. Ale spor se rozhořel kolem stromů. Mají se kácet? A když už ano, tak kolik? A musí to být zrovna tisy, které se mohou dožít tisíce let? Ten spor je jistě regulérní a já nejsem ani dendrolog ani zahradní architekt, abych měl odvahu se přiklonit na některou stranu. Na to vím o projektu, který se má realizovat, příliš málo.

Jedno však vím jistě. O tom, zda zahrada bude vypadat tak, jak si to představuje zahradník a zda se za to utratí notný kus rozpočtu, by měl rozhodnout majitel. A tím jsou zde občané města Pardubic. Mělo by být zejména na občanech, zda a jak dovolí svému zahradníkovi (vedení města) utratit značnou částku. I proto má Strana Práv Občanů Zemanovci ve svém programu jako stěžejní pilíře nejen přímou volbu od starostů po prezidenta, ale i místní referenda. V místních referendech nechť sami občané rozhodou kam a jak budou investice použity.

Platí totiž, že čím více budou mít práv politici, tím méně jich budou mít občané.

Vezměme některá práva politikům a dejme je svobodným občanům.

Institut referenda ve městě schází

Příběh Tyršových sadů je jasnou ukázkou, jak tu potřebný institut referenda schází. Přinejmenším proto, že obě strany sporu by musely podstatně racionálněji argumentovat, aby občany o své pravdě přesvědčily.

Přeji všem občanům Pardubic, aby zvolené řešení vrátilo „Jiřinkám“ zašlou krásu a slávu a především, aby již příště mohli o podobném problému rozhodovat sami v místním referendu.

Zdeněk Štengl, první místopředseda, Strany Práv Občanů Zemanovci (SPOZ) a předseda Krajského výboru SPOZ Pardubického kraje

19.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení